1. LEXUS'U KEŞFET
 2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
 3. Dunyaya iyilik yapin karbon ayak izinizi dusurecek oneriler
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

KARBON AYAK İZİNİZİ DÜŞÜRECEK ÖNERİLER

Her kaynağın bir sonu olduğu bilinen bir gerçek. Dünya kaynaklarının sürdürülebilir ve verimli bir şekilde kullanılması çağımızın en önemli konuları arasında öne çıkıyor. Sanayi Devrimi sonrası makineleşmenin getirdiği en büyük problemler arasında ise çevre kirliliği yer alıyor.

Çevre kirliliğini azaltmak ve atmosfere karışan sera gazının miktarını düşürmek için çeşitli bireysel önlemler almak mümkün. Bu önlemlerden biri de karbon ayak izini mümkün olduğunca azaltmaya çalışmak. Bu içeriğimizde “Karbon ayak izi nedir?”, “Karbon ayak izi ne demek?” sorularından hareketle karbon ayak izinizi düşürecek önerileri derledik.

 

Karbon Ayak İzi İki Ana Bölüme Ayrılıyor

Karbon ayak izi temelde bireylerin günlük faaliyetleri sonucu çevreye yayılan sera gazı miktarı olarak bilinir. Yani karbon ayak izi tanımı, insan faaliyetlerinin doğaya verdiği zararın karbondioksit cinsinden ölçüsü şeklinde yapılabilir. Bu nedenle karbon ayak izi hesaplama, bireyden bireye değişir ve ölçülebilir bir karşılığı daima bulunur. Çünkü insanlar; yediği yemekler, kullandığı araçların teknolojisi, tükettiği enerji kaynakları, finansal tercihleri, atık yönetimi, tatil uçuşları gibi daha birçok aktivite sonucu doğaya belirli bir miktarda karbon ayak izi bırakır.

Karbon ayak izi nedenleri bakımından iki ana bölümden oluşur. Bunlar, doğrudan ve dolaylı ayak izi şeklinde ayrılır. Doğrudan karbon ayak izi, genellikle konutların enerji tüketiminde ve bireylerin ulaştırma/seyahat seçeneklerinde kullanılan fosil yakıtların ortaya çıkmasıyla oluşan karbondioksit salımının ölçüsüdür. CO2 (karbondioksit) emisyonlarıyla doğrudan ilişkisi vardır. Dolaylı ayak izi ise, bireyin kullandığı ürünlerin bütün döngüsü, imalatı ve söz konusu ürünlerin bozulması sonucu dolaylı olarak çevreye salınan CO2 emisyonlarının ölçüsü olarak kabul edilir.

 

Karbon Ayak İzini Artıran Faktörler

İnsanların beslenme, ulaşım, giysi, atık, enerji, barınma, finans, eğlence, kamusal hizmetler gibi birçok günlük ihtiyacı karbon ayak izi bırakır. Karbon ayak izini artıran faktörler de aslında bu tercihlerin doğurduğu sonuçların karşılığıdır. Son yıllarda kanun koyucular tarafından uygulanan karbon ayak izi azaltma politikaları oldukça yaygın. Bununla beraber, çevre örgütleri de bireylerin karbon ayak izi konusunda farkındalığını artırmaya yönelik çalışmalar yapıyor. Karbon ayak izi azaltma yöntemleri de doğaya karışan sera gazının yoğunluğuna göre iki ana bölümde sıralanabilir.

 

Basit Önlemlerle Karbon Ayak İzini Azaltmak Mümkün

Doğrudan ve dolaylı karbon ayak izinin ve olduğunu öğrendik. Peki, doğrudan ve dolaylı karbon ayak izini nasıl azaltabilirsiniz? Gelin, birlikte inceleyelim.

Doğrudan karbon ayak izini azaltmak için:

 • Elektrik enerjisini elde etmek için rüzgâr gibi yenilenebilir enerji kaynakları kullanabilirsiniz.
 • Isınma ihtiyaçlarını karşılamak için doğalgaz yerine güneş enerjisi kullanabilirsiniz.
 • Mümkün olduğunca tatil için uçağı değil farklı ulaşım yöntemlerini tercih edebilirsiniz.
 • Ulaşım için paylaşımlı seyahat araçlarını veya fosil yakıtlı olmayan yeni nesil araçları tercih edebilirsiniz.

 

Dolaylı karbon ayak izini azaltacak öneriler ise insanların çok daha kolay alabileceği önlemler olarak düşünülebilir. Örneğin; satın alınan bir ürünün uzak bir ülkeden gelmesi sonucu oluşan nakliye sonucu atmosfere yüksek miktarda CO2 salımı gerçekleşir. Dolaylı karbon ayak izinizi azaltmak için yaptığınız online alışverişlere dikkat ederek işe başlayabilirsiniz.

Bunun dışında:

 • Plastik şişelerde ve uzak losyonlardan gelen suları kullanmak yerine arıtma ve dönüştürülebilir malzeme içerisindeki suları tercih edebilirsiniz.
 • Bulunduğunuz coğrafyadan oldukça uzak noktalardan gelen yiyecek ve içecekleri almak yerine, daha yerel ve yakın ürünleri kullanabilirsiniz.
 • Gereksiz şekilde fazlaca ambalajlanmış ürünler yerine tamamen geri dönüştürülebilir ürünleri satın alabilirsiniz.
 • Ev içerisindeki aydınlatmaları enerji tasarruflu ürünlerle değiştirebilirsiniz.
 • Beyaz eşya alırken enerji sınıflarına dikkat edebilirsiniz.
 • Kurutma makinesi yerine doğal yöntemlerle çamaşırlarınızı kurutabilirsiniz.
 • Atıklarını geri dönüştürebilir ve atık öğütücülerden faydalanabilirsiniz.
 • Kâğıt fatura yerine e-fatura tercih edebilirsiniz.
 • Işıkları ve muslukları lüzumsuzsa söndürebilir ya da kapatabilirsiniz.
 • Gıda alırken aşırıya kaçmamalısınız.

 

Alternatif Yakıtlı Araçlar Karbon Ayak İzini Doğrudan Azaltır

Yukarıda da bahsedildiği gibi doğrudan karbon ayak izini azaltacak en temel yöntemlerden biri, içten yanmalı motorları bulunan araçlar yerine alternatif yakıtlı araçları tercih etmekten geçer. Bu durum, hibrit ve elektrikli araç teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte artık daha da mümkün hale geldi. Hibrit ve elektrikli araçların küresel otomotiv pazarından aldığı pay her sene artarken, maliyetlerin düşmesiyle söz konusu araçlara ulaşmak da kolaylaştı.

Hibrit motor teknolojisine sahip araçlar gücünü elektrikli ve benzinli iki adet motorun uyumlu şekilde çalışmasından alır. Düşük hızlarda benzinli motoru destekleyen hibrit teknolojisi böylece yakıt tasarrufu sağlayarak CO2 salımını azaltmaya yardımcı olur. Hibrit otomobil ve elektrikli otomobil çalışma prensipleri bakımından ayrışır. Hibrit otomobillerde yakıt tasarrufuna odaklanılarak benzinli motor desteklenirken elektrikli otomobillerde güç tamamen elektrik enerjisiyle çalışan lityum iyon pillerden alınır. Elektrikli araçlarda, batarya ve elektrik motoru olarak bilinen indüksiyon motoru yer alır. Bataryadan alınan elektrik enerjisi, indüksiyon motoru vasıtasıyla hareket enerjisine dönüşerek aracın hareketini sağlar. Elektrikli motor bulunan otomobiller barındırdığı teknolojilerle ve gücünü aldığı elektrik enerjisiyle CO2 salımını sıfıra indirir. Bu kapsamda, elektrikli otomobillerle seyahat etmek karbon ayak izini azaltmaya doğrudan yardımcı olarak çevreye önemli ölçüde sürdürülebilir katkı sağlar.

Yüksek konfor ile üstün performansı bir araya getiren Lexus, tüm modellerinde hibrit seçeneği sunan tek marka olmasıyla rakiplerinden ayrılıyor. Lexus’un lüks hibrit deneyimi yaşatan 6 farklı modeli arasında SUV ve Coupe seçenekleri de yer alıyor. Siz de hibrit deneyimini Lexus ile yaşamak ve Lexus dünyasının hibrit modelleri hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.