1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Egzoz Emisyon Ölçümü Nasıl Yapılır?
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

EGZOZ EMİSYON ÖLÇÜMÜ NASIL YAPILIR?

Egzoz emisyon nasıl yapılır sorusu aracı olan kişiler tarafından sıklıkla merak edilir. Düzenli aralıklarla yapılması gereken bu ölçüm, insan ve çevre sağlığını korumada önemli bir yer alır.

Günlük hayatta kullandığınız araçların çevreye ve topluma zarar vermemesi için aracınızın muayenelerini düzenli bir biçimde yaptırmanız gerekir. Egzoz muayenesi bu ölçümler arasında oldukça önemli bir yeri kapsar. Egzoz muayenesi egzozdan salınan gazlarla ilgilidir. Egzoz gazı, insan ve çevre sağlığı için zararlı gazlardan biridir ve sadece hava kirliliğine sebep oluşuyla değil hastalık yapıcı etkisiyle de bilinir. Bu yüzden egzoz gazına karşı gerekli tedbirleri almanız gerekir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu konuda bir dizi tedbir almıştır. Alınan tedbirlerin en önemlilerinden biri egzoz emisyon ölçümünün yapılmasını zorunlu hale getiren uygulamadır. Egzoz emisyonu, motorlu araçlardaki yakıtın yanmasıyla ortaya çıkan kimyasalların sebep olduğu hava kirliliğini tanımlar ve araç tiplerine göre farklı miktarlarda egzoz gazı salınımı oluşur. Egzoz emisyon ölçümleriyle, hava kirliliğinin azaltılmasına ve araçların fazla miktarda gaz salınımı yapmasının önüne geçilmesine yönelik bir uygulama gerçekleşir. Eğer araç belirli bir miktarın üzerinde gaz salınımı yapıyor ise araç sahibine yaptırım uygulanır. Egzoz muayenesinin önemi ve egzoz emisyonunun ne olduğunu anladık, şimdi egzoz emisyon ölçümünün nasıl yapıldığına dair bilgileri inceleyelim.

Egzoz emisyon nasıl yapılır sorusu aracı olan kişiler tarafından sıklıkla merak edilir. Düzenli aralıklarla yapılması gereken bu ölçüm, insan ve çevre sağlığını korumada önemli bir yer alır. Ölçüm yapıldıktan sonra aracınızın salgıladığı gaz miktarına göre trafiğe çıkıp çıkamayacağınız belirlenir. Emisyon ölçümü aracınız yüksek devirdeyken ve rölantideyken oluşan değerlerine bakılarak yapılır. Çıkan egzoz gazı salınım değerleri belirlenen sınırlar içerisinde yer alıyorsa aracınız trafiğe çıkabilir. Egzoz gazı salınım değerleri belirlenen değerlerin üzerinde çıkarsa aracınız trafiğe çıkamaz demektir. Aracınızda, değerlerin yüksek çıkmasına sebep olan sorunları giderip tekrar muayeneye gelmeniz gerekir. Egzoz ölçümü yaptırmazsanız aracınız periyodik muayene sırasında ağır kusurlu sayılır.

Araç Egzoz Muayenesi ve Süreci

Günlük hayatta araç kullanımı giderek artan bir hal almıştır. Araçların sık sık kullanılması muayenelerinin düzenli olarak yapılmasını gerekli kılar. Bakımlar düzenli yapılmadığında araçlar doğaya ve insan sağlığına zararlı hale gelebilir. Araç muayenesinde kritik kısımlardan biri de egzozdur. Hava kirliliğini azaltmak ve hastalık oluşumunu engellemek için gereken sağlıklı havayı korumada egzoz muayenesi önemli bir yer tutar. Egzoz muayeneleri Türkiye'de 81 ilde bulunan TÜVTÜRK merkezlerinde gerçekleşir. 2-24 yaş veya 2 yıllık ilk muayene etiketi süresi dolmuş araçların bu muayeneyi yaptırması zorunludur. Genelde aracın durumu ve teknisyenin iş yüküne göre muayene birkaç saat sürer. Ancak aracınızda sistemsel bazı sorunlar ortaya çıkarsa gereken onarımların yapılıp muayene işleminin tekrarlanması bir gün sürebilir.  Egzoz muayenesi, egzoz manifoldundan kuyruk borusuna kadar aradaki ilgili tüm kısımların da incelenerek araç parçalarının görsel olarak muayene edilmesidir. Egzoz muayenesi; aracınızdaki korozyon, aşırı gürültü veya motor performansı gibi sorunların ortaya çıkmasında işe yarar ve düzenli olarak gerçekleştiğinde sizi olası hasarlardan, ciddi maliyetli onarımlardan kurtarır. Bu muayene, araçta oluşabilecek ciddi güvenlik sorunlarının erkenden belirlenerek tehlikenin önüne geçilmesi için de önem arz eder. Aracın güvenliğini ve verimliliğini korumada yardımcı etkenler arasında yer alır. Aracın emisyonlarını düzenlemek ve resmi emisyon testlerinden geçmesini sağlamak için de egzoz muayenesi gerekir. 

Egzoz Emisyon Muayenesi Nasıl Yapılır?

Egzoz emisyon muayenesi, aracın egzozundan çıkan gazın miktar, yoğunluk ve kalitesine bakılarak ölçüm değerlerinin standart değerlerle karşılaştırılmasıyla gerçekleşir. Ölçümde en temelde karbon monoksit ve hidrokarbon gazlarının değerlerine bakılır. Değerler araçların sahip olduğu motor yapısına göre değişebilir. Dizel araçlarda gaz pedalına 3 kez basılarak motor kesme hızına eriştiğinde ölçüm alınırken benzinli araçlarda araç rölantideyken ve yüksek devirdeyken iki ayrı ölçüm alınarak muayene gerçekleşir. Yapılan egzoz emisyon ölçümü sonucunda aracınız kanunda istenen sınırlar dahilinde ise size egzoz emisyon pulu verilir. Eğer aracınız egzoz emisyon pulu alamamışsa aracınızdaki eksiklikleri 1 ay içinde giderirseniz aynı ölçüm istasyonunda ücretsiz olarak tekrar ölçüme girerek bu pulu alabilirsiniz. Egzoz gazı emisyon ölçümü için TÜVTÜRK internet sitesi üzerinden randevu alabilirsiniz. Egzoz muayenesi sorgulama işlemlerinizi e- devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

TÜVTÜRK’te Egzoz Muayenesi Nasıl Yapılır?

TÜVTÜRK'ün internet sitesinden online bir şekilde randevu alıp gereken tarihte araç muayene merkezine gitmeniz gerekir. Randevunuzu araç muayene merkezinden de alabilirsiniz. Bu merkeze giderken yanınızda aracınızın tescil belgesiyle nüfus cüzdanınızın veya ehliyetinizin bulunması önemlidir. Egzoz muayenesi yaptırmadan önce egzozunuzda herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol etmeniz, varsa sorunu çözerek muayene merkezine gelmeniz sürecin hızlanması açısından önemlidir. TÜVTÜRK egzoz ölçümünü sadece iki kez ücretsiz olarak yapar. Sonrasında işlem için gerekli tutarı ödeyerek egzoz ölçümünüzü gerçekleştirebilirsiniz. Binek ve resmi otomobillerinizde ilk emisyon ölçümünü 3. yaş sonunda yaptırmanız gerekir. Sonrasında düzenli olarak iki yılda bir yaptırabilirsiniz. Ticari ve diğer motorlu taşıtların ise her yıl egzoz emisyon ölçümünü yaptırması zorunludur. Belgeleriniz kontrol edildikten sonra aracınızın egzoz emisyon muayenesi gerçekleşir. Aracınızda kullandığınız yakıtın yanmasıyla oluşan hidrokarbon ve  karbon monoksit salınım düzeyine bakılır. Ölçüm değerleri standart değerler arasında çıkarsa aracınız muayeneden başarılı bir şekilde geçer ve egzoz emisyon pulu alır. Dizel ve benzinli araçlar için farklı ölçüm yöntemleri kullanıldığını egzoz emisyon muayenesi nasıl yapılır başlığı altında incelemiştik. TÜVTÜRK egzoz muayene nasıl yapılır sorusunun cevabı, araç muayene merkezlerindeki adımlarla aynıdır. 

Araç Egzoz Muayenesi Sorgulama

Aracınıza dair pek çok bilgi ve işlemi anında sorgulamanız gereken durumlar ortaya çıkabilir. Bu durumlarda bilgiye hızlıca ulaşmanız için online sorgulama yapacağınız adresi bilmeniz gerekir. Egzoz muayenesi sorgulama işleminize dair bilgileri de online olarak belirli bir adresten öğrenmeniz mümkündür. Egzoz muayenesi sorgulama sistemine e-devlet üzerinden ulaşabilir, aracınıza ait bilgileri girerek sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz. Bu ekranda aracınızın egzoz emisyonu geçerlilik süresini görebilir, tarih yaklaşmışsa TÜVTÜRK'ün internet sitesi üzerinden randevu alabilirsiniz.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Ne Kadar Sürer?

Muayene merkezine getirdiğiniz aracınız için aldığınız randevuda sıra size geldiğinde teknisyen egzoz emisyon ölçümünü gerçekleştirir. Bu ölçüm maksimum bir saat sürmekle birlikte genel olarak 15-20 dakikayı bulur. Randevu gününün yoğunluğu, muayeneyi gerçekleştirecek teknisyenin iş yükü ve aracınızın teknik özelliklerine göre bu süre değişebilir. Ölçümden geçen araçlar trafiğe çıkabilir, geçemeyen araçların onarımlarının yaptırılması ve tekrar muayeneden geçmesi için verilen süre 30 gündür. Egzoz gazı emisyon ölçümü & araç egzoz muayenesi hakkında merak ettiklerinize ve daha detaylı bilgiye lexus blog yazımızı ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.