1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. En Konforlu Otomobil Deneyimi
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

OTOMOBİLDEN BEKLEYEBİLECEĞİNİZ EN RAHAT DENEYİM

Her ne kadar otomobiller için hız, performans, beygir güçleri ve motor hacimleri çok şey ifade etse de, günün sonunda hepimiz biraz daha fazla konforun tadını çıkarmaktan hoşlanırız. Uzun yolda konforlu bir otomobilin içinde olmak gibisi yoktu.

En Konforlu Otomobil Deneyimi

Peki bir otomobili konforlu yapan nedir? Bir otomobili, evinizin salonundan daha keyifli hale getiren özellikler neler olabilir? Yüzlerce kilometreyi sıkılmadan nasıl atlatabiliriz? Elbette otomotiv üreticileri bu konuda ciddi çalışmalar yapıyorlar ve bu konuda sınır tanımadıklarını söyleyebiliriz.

 

Bir otomobilden fazlası

Günümüzde konforlu otomobil anlayışı basit bir yolculuğun çok daha ötesine taşınmış durumda. Gerçekten konforlu otomobiller, yolcularını uzun yolda dahi yormadan taşırken, aynı zamanda sıkılmadan seyahat etmelerini sağlar. Elbette bu da bir müzik çalar ve klimadan çok daha fazlasını sunmakla gerçek olur. Teknolojiyle donatılan modern, lüks ve konforlu otomobillerin, rahatlık sağlarken dinamiklikten de ödün vermemeleri büyük önem taşır. Kısacası, eskiden konforlu ve ‘yumuşak’ sürüşe sahip otomobillerin, virajlarda yetersiz olduğu anlayışı da geride kaldı.

 

Sadece bir koltuk değil

Konforlu bir otomobilde, evinizden daha rahat hissetmenizi sağlayan en önemli unsur kuşkusuz koltuklardır. Ama bunları sadece bir koltuk olarak adlandırmak, yeterli olmayacaktır. Bu tür otomobillerde konfor koltuklardan başlar, çünkü hem yolcular hem de sürücü araç içindeki zamanın tamamını bu koltuklarda geçirir. Bu da koltukların üzerinde birçok saat ve yüzlerce kilometre anlamına gelir. Bu yüzden konforlu bir koltuk, yolcuları rahat ettirecek kadar yumuşak ama onların uzun yolculuklarda sırt/bel ağrısı yaşamamasını sağlayacak kadar da sert olmalıdır.

Elbette koltukların şekli, ayarlanabilir olması da konfora büyük bir katkı sağlar. Elektrikli olarak ayarlanabilen koltuklar ise, araç içerisindekilerin daha ince ayarlar yapmasına olanak sağlar. Bel bölgesi, baldır, sırt bölgesi, baş bölgesi gibi birçok farklı ayarla birlikte yolcular istedikleri konforu elde edebilirler. Bununla birlikte daha yüksek konfor sunan modellerde, koltuklarda da bacak desteği de sunularak yolcuların uzanarak seyahat etmesine imkan tanınıyor.

 

Isıtma, soğutma ve masaj

Bu başlığı okuyunca, yazının devamında bir SPA seansından söz ettiğimizi düşünmeyin. Çünkü gerçekten yüksek konfor sağlayan otomobiller, tüm bunları bir arada sunabiliyorlar. Koltuk ısıtmanın yanı sıra, sıcak yaz günlerinde koltuk soğutma da yüksek konfor sağlar. Aynı zamanda masaj özelliği ise, yorucu geçen günün ardından yolcuların ve sürücünün rahatlaması için eşsiz bir imkan sunar. Konfora önem veren otomobil üreticileri, masaj özelliğine sahip koltukları için masaj uzmanlarından danışmanlık alarak gerçekçi bir deneyim sağlıyorlar.

 

Eğlence sistemleri

Konfor konusunda öne çıkan otomobillerde müzik ve multimedya deneyimi de büyük önem taşır. Bugün konser kalitesinde yüksek kalitede deneyim sunan ses sistemleri, konforlu otomobillerin ayrılmaz parçası haline geldi. Bununla birlikte özellikle arkadaki yolcular için multimedya ekranları yolcuların sürüş konforunu artırıyor. Araçta sunulan Wi-Fi hotspot ve USB girişleri gibi özellikler ise, yolcuların kesintisiz iletişim kurmasını sağlar.

 

Sürüş konforu da önemlidir

Konforlu otomobiller, hareket halindeyken de rahatlıktan ödün vermezler. Gelişmiş süspansiyon sistemleri, sertliği ayarlanabilir adaptif süspansiyonlar, otonom sürüş özellikleri, kendi kendine park etme, trafik asistanı gibi yardımcılar konforu ve güvenliği artıran bazı özellikler olarak öne çıkıyor. Konfor konusunda iddialı otomobiller, ses yalıtımı konusunda da çok gelişmişlerdir ve sessiz kabinleri konfor düzeyini daha da artırır.