1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Estetigin doruk noktasi coupe nedir
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

ESTETİĞİN DORUK NOKTASI COUPE NEDİR?

Hayatınızın her alanında olduğu gibi tarzınızı ve tutkunuzu otomobilinizde de yansıtmak istediğinizi biliyoruz. Hem tasarımı hem de birbirinden farklı özellikleriyle tarzınızı yansıtmanıza yardımcı olmak için tasarlanan coupe araba modelleriyle tanışmak ister misiniz?

Yıllardan beri tasarım ve performans üzerine kafa yoran otomotiv endüstrisi, gencinden yaşlısına estetik ve performansı aynı anda isteyen sürücüleri coupe arabaları ile buluşturdu. Coupe araçlar bir dönem öyle sevildi ki yalnızca coupe üreten otomobil markaları bile doğdu. Peki, adı sıklıkla kullanılsa da genellikle farklı tasarımlarla karıştırılan coupe nedir?

Gelin bu içeriğimizde estetiğin doruk noktası olarak tabir edilen coupe dünyasına doğru bir yolculuğa çıkalım!

 

Coupe Nedir?

Coupe araçların geçmişi 1800’lü yıllara kadar dayanır. İsminden de anlaşıldığı gibi Fransızca bir kelime olan coupe, esasında ‘kesilmiş’ anlamına gelir. 1800’lü yıllarda at arabalarına binilmesini kolaylaştırmak ve geleneksel tasarımları kısaltmak için tasarlanan yeni at arabalarının ilk coupe’lerin kaynağı olduğunu söylemek mümkün. Daha sonra otomotiv endüstrisinde yavaş yavaş kendine yer edinen coupe araçlar günümüze kadar geldi.

“İki kapılı araç” anlamına gelen coupe modeli, halk arasında sıklıkla “cabrio” ile karıştırılır. Ancak bir otomobilin coupe sınıfına girmesi için mutlaka iki kapılı olarak pazara sunulması gerekir. Diğer yandan, ülkemizde iki kapılı araçlar için “tek kapılı” ifadesinin sıklıkla kullanıldığını da unutmamak gerekir.

 

Coupe Araçların Özellikleri

Coupe araba modelleri, ilk bakışta iki kapılı olmasıyla diğer araçlardan ayrılır. Bununla birlikte coupe araçlarda ikili veya dörtlü koltuk düzeni bulunabilir. Coupe’leri diğer araçlardan ayıran esas özellikler ise tasarım dili ve performansında saklıdır. Örneğin; coupe araçlarda dingil mesafesi daha kısa olduğu gibi ağırlıkları da 4 kapılı araçlara göre oldukça azdır. Bu durum aracın hızlanma ve frenleme mesafelerinin iyileşmesini, aynı zamanda daha hızlı ve sportif bir karakter sunmasını sağlar.

Coupe araçların aerodinamisi de oldukça dikkat çekicidir. Dışarıdan sportif ve estetik görünen coupe’lerin kaputunun altında çoğunlukla bu görünüşü destekleyen, yüksek performanslı bir motor teknolojisi bulunur. Yıllar geçtikçe coupe araçların özellikleri de değişmiştir. Coupe sıfındaki araçlar tavan özellikleri bakımından farklılık gösterebilir. Tavan özellikleri coupe tipi araçlarda ihtiyaçlara göre değişebilir. Bu doğrultuda alışılmış sabit tavanın yanında katlanarak bagaja girebilen tavanlar veya sunroof sistemli tavanlar coupe araçlarda sıklıkla karşılaşılan tavanlardır. Tam bu noktada coupe ile cabrio arasındaki farktan da bahsetmek gerebilir. Çünkü, coupe yapıdaki otomobillerin üzerinin tamamen açık olduğu modellere cabrio adı verilir.

Sahip olduğu estetik özelliklerle otomobil dünyasına adeta renk katan coupe araçlar, günümüzde hala en çok tercih edilen modeller arasında. Verdiği sürüş hissiyatı ve güçlü performansıyla gencinden yaşlısına geniş bir kitleye hitap eden coupe’lerin gelecek yıllarda da yollarda olacağı bir gerçek. Lexus tarzıyla coupe estetiğinin buluştuğu Lexus LC modeli ise coupe dünyasında cesur ve yeni bir çağ için tasarlanmış dikkat çekici modellerden biri. Öyle ki ödüllü LF-LC konsepti baz alınarak geliştirilen ve sıra dışı bir sürüş deneyimi sunan Lexus LC, 4000'den fazla tasarımcı, mühendis ve teknisyenden oluşan bir ekip tarafından adeta mükemmel hale getirilmiştir. Siz de Lexus LC modelini hemen inceleyebilir, dilerseniz Lexus dünyasındaki diğer modellere de göz atabilirsiniz.