1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Frenden Gelen Sesin Sebepleri ve Cozumleri
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

FRENDEN GELEN SESİN SEBEPLERİ VE ÇÖZÜMLERİ

Araçların hızını düşürmek ya da hareketini sonlandırmak için kullanılan mekanizmalara fren adı verilir. Aracın kontrollü bir şekilde durmasını fren sistemleri sağlar. Frenlerin sağlıklı şekilde çalışması araçlarda dikkat edilecek en önemli hayati unsurların başında gelir.

Frenlerin çalışma bileşenlerinin ana tedarik parçaları kampana, fren diskleri ve balatalardır. Balatalar, fren disklerine uyguladığı baskı sayesinde aracı yavaşlatır veya durdurur. Frenle ilgili en büyük sorunlardan biri ise frenden ses gelmesi durumudur. Genellikle balatalardan kaynaklı olan bu durumun farklı birçok nedeni de olabilir.

 

Balata Kaynaklı Fren Sesini Tanıyın

Balatalar yapısı gereği sürtünmeye maruz kalır, belirli bir kullanım ömürleri vardır ve zamanla aşınarak tükenir. Balatalar bittiğinde, aracınızın frenlerinden ıslığa benzer sesler gelir. Sertleşen balatalar, diske baskı uyguladığı için bu sesi çıkarır. Biten balatalar yenileriyle değiştirildiğinde sorun çözülür. Yalnız bu noktada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir detay var. Balataların sertleşmesi, kullanılamaz oldukları anlamına gelmez. Yeni değiştirilen balatalardan da benzer sesler gelebilir. Sadece ses oluşumundan rahatsızsanız balataları değiştirebilirsiniz ancak yeni balataların da kısa zamanda diskin şeklini alacağı, dolayısıyla yeniden ses duyulabileceği unutulmamalı. Bu durumda fren disklerini de değiştirmeniz gerekir.

 

Fren Sesinin Yanlış Montajı Seslere Yol Açabilir

Frene basınca ses gelmesi, sadece balatalardan kaynaklı olmayabilir. Bunların dışında, kampana ve fren disklerinden kaynaklı sesler gelebilir. Balatalardan artan veya yol şartlarından dolayı oluşan tozlar, kampanalarda veya fren disklerinde birikerek birtakım seslere yol açar. Bu durumda, fren sistemlerini temizletmek doğru bir yöntem olacaktır. Devam eden ve giderek şiddetlenen seslerin balata, kampana veya disklerden kaynaklandığını anlayabilmek için yetkili servislere veya güvenilir ustalara danışmak gerekebilir. Çünkü bazen hiçbir parçada sıkıntı yoksa dahi doğru monte edilmemiş parçalar nedeniyle fren sesi duyulabilir.

 

Frenden Hava Sesi Gelmesi Durumunda Ne Yapılır?

Frenden gelen sesler yalnızca bunlarla sınırlı kalmaz. Araçların su birikintilerine girip, çıkması da ne yazık ki frenlerden ses gelmesine sebep olur. Sürücüler, frene bir ya da iki defa bastıklarında, aracın altından giren su süzülerek, araçtan akar. Su birikintisi nedeniyle frenden gelen ses, bu şekilde giderilebilir. Öte yandan, bazı durumlarda frenlere basıldığında hava sesi geldiği hissedilir. Frenden hava sesi gelmesi, yine balata ayarlarından kaynaklanabildiği gibi fren hidroliği seviyesine de bağlı olabilir. Frenden hissedilir derecede hava sesi geldiği takdirde, mutlaka kısa süre içerisinde en yakın yetkili servise başvurmalısınız.