1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Geri Gorus Kamerasi Nedir Nasil Kullanilir
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

GERİ GÖRÜŞ KAMERASI NEDİR, NASIL KULLANILIR?

Teknolojinin gelişmesiyle araç teknolojileri içerisinde en çok kullanılan özelliklerden birisi haline gelen geri görüş kamerası, günümüzde üretilen yeni model yılına sahip araçların büyük çoğunluğunda standart olarak sunuluyor.

Zaman içerisinde sunduğu konfor nedeniyle vazgeçilmez bir araç güvenliği unsuru hale gelen geri görüş kameraları, sadece aracı korumakla kalmıyor aynı zamanda çevre güvenliğine de ciddi oranda katkılar sağlıyor. Önceki yıllarda kamyon, otobüs veya SUV gibi uzun araçlarda kör noktaların fark edilmesi noktasında önemli avantajlar sağlayan geri görüş kamerası artık küçük sınıf araçlarda dahi kullanılıyor. Peki, “Geri görüş kamerası nedir?” , “Geri görüş kamerası nasıl kullanılır?” ve “Geri görüş kamerası nereye takılır?” Gelin bu soruların yanıtlarını hep birlikte inceleyelim.

 

Geri Görüş Kamerası Nedir?

Geri görüş kamerası, adından anlaşılacağı üzere karayolu taşıtlarında geri geri manevra yaparken veya park ederken kullanılan araç teknolojisine verilen isimdir. Yeni model yılına ait araçların çoğunluğunda standart veya opsiyon olarak sunulan geri görüş kamerası, artık sonradan da araçlara kolaylıkla dahil edilebilir hale geldi. Araçlarda kullanılan geri görüş kamerası, aracın arkasında genellikle bagaj açma butonunun yakınlarında yer alan geniş açılı kameranın ön bölümdeki multimedya ekranına yansıtılmasıyla kullanılır. Ayrıca, dikiz aynasına yansıtılan geri görüş kameraları da mevcut. Kullanımı ise bir buton aracılığıyla veya ekran üzerinden seçilerek olabileceği gibi yaygın şekilde aracın geri vitese (R) alınmasıyla otomatik olarak devreye girer.

 

Geri Görüş Kamerasının Özellikleri

Geri görüş kamerası kullanımı için kameranın yansıtıldığı ekrana bakmak yeterlidir. Ekranda aracın arkasındaki cisimler açıkça görülürken yardımcı sensörler sayesinde aradaki mesafe de rahatlıkla ölçülebilir. Bu bakımdan, geri görüş kamerası park sensörü ile organize bir şekilde çalışarak sürücüye yardım eder. Geri görüş kamerası ekranı üzerinde aracın manevrasına yardım edecek düz şerit halinde veya gidilecek yöne doğru ovalleşen tahmin çizgileri bulunur. Geri görüş kamerası, ekran üzerindeki çizgiler ve sensörler sayesinde engeller rahatlıkla fark edilerek geri geri manevralar ile park işlemleri kolaylıkla yapılabilir.

Yine geri görüş kamera teknolojisi sayesinde araç geri manevra halindeyken çevredeki cisimlerden kaçınılarak aracın zarar görmemesi sağlanabilir ve daha da önemlisi çevredeki diğer canlıların zarar görmemesinin önüne geçilerek çevre güvenliği de sağlanır. Ayrıca, geri görüş kamerası gece görüşlü olması sayesinde riskin daha yüksek olduğu karanlık saatlerde de sürücülere avantaj sunar.

 

Geri Görüş Kamerası Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Yukarıda da bahsedildiği üzere geri görüş kamerası teknolojisi standart fabrika çıkışlı olarak kullanılabildiği gibi araçlara sonradan da monte edilebilir. Bunun için piyasada ekran, kamera ve sensörden oluşan üçlü kitler bulunur. Bu kitlerin içeriği aracın modeline veya yapısına göre değişebilir. Piyasada yer alan geri görüş kameralarının açıları park etmek ve kör noktaları fark edebilmek açısından yardımcı olacak kadar geniştir. Hatta bazı geri görüş kamerası modellerinde 190 derecelik görüş açısı bile bulunur. Geri görüş kamerasının açısı ne kadar genişse, o kadar fazla alan görülür ve daha kolay park edilir. Bu açında geniş açılı bir kamera tercih etmek sürücülere kolaylık sağlar. Bazı geri görüş kameralarında ise minimum lux değeri ibaresi görülür. Kameranın lux değeri ne kadar düşükse, karanlıkta yani gece o kadar iyi görür. Yani geri görüş kamerası alırken lux değerine dikkat etmek gerekir. İşte geri görüş kamerası satın alırken bu kriterlere dikkat ederek ihtiyaca en uygun ürün satın alınmalıdır. Böylece daha güvenli ve daha kolay park edebilir veya geri geri daha güvenli bir şekilde araç sürülür.

 

Geri Görüş Kamerasının Montajı Nasıl Yapılır?

Geri görüş kameraları yaygın olarak plaka aydınlatma ışığı bölgesine veya tampon altına yerleştirilir. Geri görüş kamerası montajı yapılmadan önce araca uygun geri görüş kamerasını belirlemek gerekir. Bu kapsamda öncelikle aracın geri görüş kamerasının yansıtılacağı alan belirlenir. Eğer uygunsa aracın ön kısmındaki ekran çerçevesine geri görüş kamerasının monte edileceği yeni ekran yerleştirilir. Bu alan uygun değilse dikiz aynası değiştirilerek ekran özellikli geri görüş kamerası dikiz ayna kullanılır.

Bu ekranlar kullanılmadığı anlarda dikiz aynası görevini aynı şekilde devam ettirecek yapıda tasarlanmıştır. Ekranın belirlenmesinin ardından geri görüş kamerası taktırma için uygun yerler belirlenir. Bu alanlar ise genellikle, aracın elektrik kablolarının geçtiği bagaj açma düğmesi, plaka aydınlatma alanlarına yakın bölgelerdir. Geri görüş kamerasının montajını yapmak için aracın elektroniğine hâkim olmak ve elektronik kabloların geçtiği yerleri bilmek gerekir. Eğer, böyle bir durum söz konusu değilse mutlaka bu alanda uzman kişilerce montaj işlemi gerçekleştirilmelidir.

 

Geri Görüş Kamerası ve Sensör Uyumu

Geri görüş kamerası ve sensörler araç içerisinde uyumlu şekilde çalışan yardımcı asistanlardır. Sensörler, yansıyan her sinyalin dönüş aralığını ölçen ve nesne mesafelerini hesaplayan bir kontrol ünitesi ile akustik darbeler yayar. Sistem sırayla sürücüyü akustik tonlarla uyarır. Park sensörü ayrıca, geri görüş kamerasının desteğiyle; LED ekranlar, LCD göstergeler ya da araç içi bilgi eğlence ekranlarına yansıtılarak görsel olarak da desteklenir. Araç geri görüş kameralarının montajı sırasında genellikle sensörler de araca monte edilir. Hatta geri görüş kameralarıyla sensörler çoğu zaman birlikte kit halinde satılır. Daha güvenli bir manevra ve görüş kabiliyeti için geri görüş kamerasının yanında akıllı sensörler de uzmanlarca tavsiye edilir.

Geri görüş kamerası her ne kadar sürücülere büyük kolaylık sağlasa da yalnızca ekrana bakarak manevra yapmak tehlikelidir. Bunun için geri görüş kamerasından yardım alırken aynı zamanda aynalarla da çevre kontrolü yapmak gerekir. Geri görüş kamerası ile park etme esnasında hem ekrandan hem de aynalardan yararlanmak oldukça güvenli bir park sağlayarak sizi ve arabanızı yüksek oranda koruyacaktır.