1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Gorsel solen gezilmesi gereken turkiyedeki sahil seritleri
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

TÜRKİYE'DEKİ GEZİLMESİ GEREKEN SAHİL ŞERİTLERİ

Otomobile atlayıp bazen tek başına bazen de sevdiklerinizle uzun gezi seyahatleri yapmak çok güzel anılar biriktirmenin en güzel yollarından biri. Bu seyahatler boyunca birçok yeni lokasyonu keşfederken adeta bir açık hava filmi izler gibi manzaranın tadını da çıkarabilirsiniz.

Özellikle, havaların ısınmaya başladığı ilkbahar ve sıcaklıkların arttığı yaz aylarında sahil şeritlerine doğru yolculuk yapmak yılın tüm yorgunluğunu ve stresini uzaklaştırır. Üstelik Türkiye gibi bir coğrafyada birbirinden farklı sahil şeritlerinde benzersiz bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Bu yazımızda mutlaka gezilmesi gereken Türkiye’deki sahil şeritlerini sizler için sıralıyoruz.

Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye, sahil şeridi bakımından adeta dünyanın ender ülkeleri arasında yer alır. Türkiye’nin Marmara, Karadeniz, Ege ve Akdeniz’e uzanan oldukça geniş yelpazede sahil şeritleri bulunur. Tabii Türkiye’deki sahil şeritlerini sıralarken İstanbul’dan bahsetmemek olmaz. Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan İstanbul’un hem Anadolu hem de Avrupa yakasındaki sahil şeritleri mutlaka gezilmelidir. Sakin bir hafta içi gününde Karaköy’den Sarıyer’e kadar uzanan sahil şeridi veya Kadıköy’den Tuzla’ya kadar uzanan geniş sahil alanını gezmek her zaman eskimeyecek bir aktivitedir.

Gelin hem İstanbul’a yakın hem de sahil şeridinde yer alan harika yerlere birlikte göz atalım.

 

Çanakkale

Marmara Bölgesi’nin en görülesi yerlerinden birisi Çanakkale sahil şerididir. Bu şerit boyunca eşsiz manzaralarda mola verilebilir. Çanakkale sahil şeridinde Türkiye tarihinin en önemli savaşlarından Çanakkale Savaşı ile ilgili anıtları ziyaret edebilir hatta arabalı feribotları kullanarak Ege Bölgesi’ne doğru yolculuğa devam edebilirsiniz.

 

Ayvalık

Balıkesir’in meşhur ilçesi Ayvalık gerek tarihi yapısı gerekse önemli bir turizm lokasyonu olan Cunda Adasıyla birlikte görülmeye değer yerlerdendir. Ayvalık’tan İzmir’in Dikili İlçesi’ne uzanan sahil şeridi eşsiz manzaralarla doludur.

Çeşme

Ege sahil şeridi gezilecek yerler denilince akla ilk gelen yerlerden birisi de Çeşme’dir. İzmir’den Çeşme’ye uzanan yol Ilıca, Alaçatı, Urla gibi dünyanın önde gelen tatil kasabalarına doğru açılır. Bu şeritte de birçok sahil ve benzersiz koy yer alır.

 

Kuşadası

Kuşadası, İzmir’den Aydın’a doğru uzanan sahil şeridinin en bilindik tatil lokasyonlarından biri. Ege sahil şeridi tatil yerleri arasında önemli bir yer tutan Kuşadası, her yıl milyonlarca ziyaretçiye ev sahipliği yapar.

 

Fethiye

Marmaris’ten Fethiye’ye doğru uzanan ve harika manzaralarla karşılaşılan tatil şeridi aynı zamanda Akdeniz Bölgesi’nin de kapılarını açar. Bu çizgide Ölüdeniz’e kadar uzanan oldukça keyifli bir rota çizilebilir.

 

Kaş

Akdeniz Bölgesi gerçekten uzun ve kesintisiz sahil şeritleriyle bu anlama benzersizdir. Bu rotada Fethiye’den Kaş’a, Kaş’tan da Kemer’e kadar sahil şeridini sağa tarafa alarak ilerlemek mümkündür. Üstelik yol boyunca antik şehirler ve tiyatrolar da ziyaret edilebilir.

 

Antalya

Antalya sahil şeridi gezilecek yerler arasında olmazsa olmazlardan birisidir. Antalya’dan Alanya’ya doğru uzanan sahil şeridi, Kaleiçi, Manavgat Şelalesi, Belek, Side Antik Kenti gibi birçok görülmesi gereken tatil lokasyonuna ev sahipliği yapar.

 

Mersin

Alanya’dan Mersin’e doğru çok uzun ve bir o kadar güzel bir sahil şeridi bulunur. Türkiye’nin en büyük liman kentlerinden birisi olan Mersin, eşsiz doğasıyla gezilmesi gereken yerler arasındadır. Ayrıca, Mersin’den Adana ve Gaziantep gibi gastronomi duraklarına ulaşım da oldukça kolaydır.

 

Amasra

Karadeniz Bölgesi’nde dağların kıyıya paralel uzanmasından dolayı doğal sahil şeritleri keşfedebilirsiniz. Bu nedenle Karadeniz’in sahil şeritleri kilometrelerce uzayabilir. Amasra’dan Sinop’a kadar uzanan sahil şeridi de yeşil ve maviyi buluşturan gezilesi yerlerden biridir.

 

Samsun

Samsun’dan Giresun, Trabzon ve Rize’ye kadar uzanan sahil şeridi dünyanın en uzun sahil şeritleri arasında yer alır. Bu hat boyunca Karadeniz’in birçok noktasında molalar verilebilir. Öte yandan, sahil gezisine yayla turizmi de eklenebilir.

Otomobilinize atlayıp önerdiğimiz sahil şeritlerini gezebilir, kendinize sevdiklerinizle birlikte hatırlayabileceğiniz harika anılar verebilirsiniz.