1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Havali bir ozellikler cift bolgeli-klima-nedir
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

HAVALI BİR ÖZELLİK, ÇİFT BÖLGELİ KLİMA NEDİR?

Günümüzde sürücüler, otomobilin teknik özelliklerine dikkat ettiği kadar araç içinde maksimum konfor sağlayan gelişmiş özelliklere de odaklanıyor. Örneğin; araç içi bağlantı teknolojileri, sürüş konforunu artıran rahat ve destekli koltuklar, sessiz bir sürüşe olanak sağlayan yalıtım veya ferah bir ortam sağlayan sunroof artık sürücüler için bir lüks tercih olmaktan çıkıyor.

Tüm bunların arasında araç içerisindeki yolcuları da yakından ilgilendiren önemli bir teknoloji de bulunuyor: Yeni nesil klima yani havalandırma sistemleri… Özellikle son yıllarda orta ve üst segment araçlarda sunulan ve hem sürücü hem de yolcular için oldukça konforlu bir seyahat deneyimi sunan çift bölge klima sistemi hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

 

Çift Bölgeli Klimanın Doğuşu

Teknolojinin gelişmesiyle otomobillerdeki klima sistemleri değişti. Geçmiş yıllarda sadece soğuk havalarda aracın içerisini ısıtmak için kullanılan araç içi sistemler, zamanla her türlü havada aracın içerisi için en iyi sıcaklığı ayarlayabilen ve klima adı verilen sistemlere evrildi. Son yıllarda ise otomobillerin sadece bir ulaşım aracı değil, mobilite ekosisteminin bir parçası haline gelmesi ve konfor alanı olarak kabul edilmesiyle bu yönde teknolojiler sunulmaya başladı. Çift bölgeli klima teknolojisi de bu kapsamda ortaya çıkan teknolojiler arasında yer alıyor.

 

Çift Bölgeli Klima Nedir?

Bu sorunun yanıtı, insanların sıcaklık algısındaki farklılıkla açıklanıyor. Çünkü insanların soğuk veya sıcak algısı bünyesine göre farklılık gösteriyor. İşte çift bölgeli klima böyle bir ihtiyaçtan yola çıkarak insanlardaki sıcaklık algısının farklılığını dengelemeyi hedefleyen, otomobillere entegre edilmiş bir donanımdır.

 

Çift Bölgeli Klimalar Nasıl Kullanılır?

Peki, harika bir otomobil donanımı olan çift bölgeli klima nasıl çalışır? Çift bölgeli klimanın çalışma prensibi olarak sürücü ve yolcuya farklı sıcaklıklar sunması gösterilebilir. Aynı anda iki farklı sıcaklık ayarı yapmaya imkân tanıyan çift bölgeli klima sisteminde aracın sağ ve sol kısmı için farklı iklimlendirme ayarları yapmak mümkündür. Bu noktada yapılması gereken sürücünün veya yolcunun otomobilin klima ayarlarını sağ veya sol taraf için özelleştirmesidir. Üstelik bu sistem sadece sıcaklığı ayarlamakla kalmaz aynı zamanda fan ayarları konusunda da çeşitli seçenekler sunuyor. Böylece, sürücü daha serin bir klima ayarı ve daha yavaş çalışan bir fan ayarlayabilirken yolcu ise daha sıcak bir klima ayarı ve daha hızlı bir fan çalıştırabilir.

Sürücü ve yolcular için rahat bir kullanım ve üst düzey konfor sunan çift bölgeli klima özelliği, yolculukları keyifli zamanlara dönüştürebilir. Kullanıcıların beğenisine sunduğu her modelinde üst düzey konfor ve çağın ötesinde teknolojileri buluşturan Lexus’un modellerindeki çift bölgeli klima özelliğini hemen inceleyebilirsiniz.