1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Hibrit araclar nasil kullanilir
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

HİBRİT ARAÇLAR NEDİR VE NASIL KULLANILIR ?

Hibrit son zamanlarda hayatımızın her alanında daha fazla duyuluyor. Kelime anlamı “melez” olan bu kavram, farklılıkları bir araya getirip güçlü bir kombinasyon oluşturuyor. Hibrit otomobiller; elektrik teknolojisiyle bir diğer yakıt teknolojisini bir araya getiriyorlar. Genel olarak yaygın hibrit çeşidi ise, elektrikli motor ve benzinli motor kombinasyonudur.

Hibrit nedir?

Hibrit, kelime anlamı olarak “melez” demektir. Bu terim otomotiv teknolojileri literatüründe iki farklı güç kaynağının bir arada kullanılmasını ifade etmektedir. Hibrit araç, hareketini iki farklı motordan sağlayabilen araç tipi olarak öne çıkmaktadır. Hibrit otomobiller içten yanmalı motoru, elektrikli motoruyla bir araya getirerek çevreci bir sürüş sağlayabiliyorlar. Hibrit araçlar çevreci olmalarının yanı sıra daha düşük yakıt tüketimleriyle de öne çıkıyorlar.

Hibrit motor nasıl çalışır?

Hibrit araçları kullanmak temelde konvansiyonel araç kullanmakla aynıdır fakat teknik olarak bazı farklılıklara sahiptir. Hibrit aracın potansiyelini en yüksek oranda kullanmak adına, bazı püf noktalarına da dikkat etmek gerekir.

Hibrit araçları ilk çalıştırdığınızda, eğer sıra dışı bir durum yoksa (çok soğuk bir hava, elektrikli motorun bataryasının tamamen boş olması gibi), araç içten yanmalı motoru devreye sokmaz. Bu yüzden sessiz bir şekilde çalışır ve hareket edersiniz. Tüketimin yüksek olduğu ilk kalkış anı gibi manevraları elektrik motoruyla yaptığı için hibritler yakıt tüketimini daha da düşürür.

Normal sürüş esnasında elektrik motoru çalışırken benzinli motor gerektiğinde yardımcı olarak çalışır. Hızlanma esnasında hem benzinli hem de elektrikli motor tam güçte çalışmaya başlarlar. Hızlı sürüşte ise benzinli motor aracı hareket ettirirken, elektrik motoru yardımcı rolü üstlenir.

Hibrit araç nasıl çalışır?

Elektrik motoru ve benzinli motor, aracı aynı anda veya tek başına hareket ettirebilir. Bu akıllı sistem, maksimum verimliliği sağlamak için hangi motorun ne zaman çalışacağına otomatik olarak kendisi karar verir. Kullanım şeklinde göre kalkışlarda ve belli hızlara kadar sürüş sırasında araç sadece elektrikli motor ile hareket edebilir. Bu da özellikle dur-kalk trafiklerde, araçların benzin tüketiminin yüksek olduğu noktaları, “sıfır emisyon ve tüketimle” aşma olasılığı sağlar.

Daha fazla güç ve performans gerektiğinde ise, sahip olduğu torku anında verebilen elektrik motoru, bu kez benzinli motoru desteklemek için görev yapar. Araç tamamen durduğunda veya hareket halinde gaz pedalına basılmıyorsa benzinli motor devreden çıkarak yakıt tüketiminin önüne geçilir. İyi bir hibrit aracın en güzel yanlarından biri ise, benzinli ve elektrik motoru arasındaki geçişlerin kesintisiz bir şekilde fark edilmeden yapılabilmesidir.

Hibrit araç nasıl kullanılır?

Hibrit aracınızın sürüş bilgilerini, aracın orta konsolundaki ekrandan takip edebilir, ne kadar enerji ve yakıt kullandığınızı görebilirsiniz. Ekrandaki bilgilere alışmak hibrit aracı daha verimli kullanmanıza yardımcı olacaktır. Gaz pedalına nazikçe basarak, aracın sadece elektrikli modda istikrarlı bir şekilde hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

Gerektiğinde trafikteki durumu takip ederek frene nazikçe ve erkenden basmak ise bataryanın daha çabuk dolmasına yardımcı olacaktır. Durduğunuzda ise vitesi N (boş) konumuna almayın çünkü hibrit bataryanın şarj olma durumundan çıkmasına sebep olacaktır. Sabit hızlarda gitmek ise tüketimi düşürecektir.

Nasıl şarj olur?

Hibrit araçlar, yüzde 100 elektrikli araçlardan farklı olarak menzil kaygısına yol açmadan rahat bir yolculuk sunarlar. Günümüzde elektrikli şarj altyapısı henüz oturmadığından, elektrikli motorun yanı sıra benzinli motora sahip olan hibritler avantajlarıyla öne çıkıyor.

Frenleme esnasında benzinli motor durur, elektrik motoru bataryanın şarj edilmesine yardımcı olur ve enerji geri kazanımı ve depolanması sağlanır. Aynı zamanda araç sabit hızda giderken dahi batarya şarj olmaya devam eder. Yani hibrit araç kendi kendine şarj olur.

Hibritin avantajları

Daha düşük yakıt tüketimi ve çevreye daha az zarar verdiği gibi önemli iki avantajını zaten saydık. Peki hibrit motorun daha fazla avantajı var mı? Hibrit araçlar, sık sık elektrikli motorla çalıştıkları için bu süreçte sessiz bir şekilde çalışırlar. Bu da aracın içerisindekilere daha keyifli yolculuklar sağlar. Aynı zamanda fren yaparken veya sürücü ayağını gazdan çektiğinde batarya şarj olur. Bu şekilde bir sürüş aynı zamanda aracın motorundaki yağın daha az yıpranmasını, frenlerin daha uzun süre kullanılmasını sağlar.

Hibrit sürüş modları

Araç ilk çalıştırıldığında ‘standart’ modunda çalışmaya başlar. Bu mod otomatik olarak motorun ve bataryanın en verimli modda çalışmasını sağlar. Sürücü ise farklı modlardan seçim yaparak, sürüşünü istediği gibi tercih edebilmektedir.

EV, yani elektrikli modda araç öncelikli olarak bataryadan güç almayı tercih eder. Eco modu ise, gaz pedalı tepkilerini yumuşatarak daha sakin bir sürüş yapılmasını sağlar. Normal sürüş modu ise, günlük sürüşlerde tercih edilebilir. Sport modu ise, batarya gücünün performansa katkı sağlaması için benzinli motorla birlikte kullanılmasını sağlamaktadır.

HİBRİT ARAÇLAR HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

Dizel ve hibritin farkı nedir?

Hibrit otomobiller, aynı zamanda tüketim söz konusu olduğunda dizel araçlarla da sürekli olarak karşılaştırılırlar. Yakıt tüketimi değerleri açısından her iki farklı araç tipini karşılaştırmak mümkün olsa da, sadece tüketim ortalamaları tüm hikayeyi anlatmaya yetmiyor.

Dizel araçların yüksek emisyonları ve bakım maliyetleri işin içine girdiğinde durum göründüğünden çok daha farklı bir hale geliyor. Son dönemde Avrupa başta olmak üzere emisyon değerlerine çok fazla önem veriliyor. Dizellerin, benzinlilere göre havayı daha çok kirletmesi ve ciddi ölümcül hastalıklara yol açması, onların daha pahalı vergilendirmesine yol açıyor; hatta birçok yerde yasaklanma trendinin başlamasına yol açıyor.

Dizel/hibrit olamaz mı?

Bazı otomobil meraklılarının aklına dizelin düşük yakıt tüketimini, elektrikli motorun avantajıyla birleştirmek geliyor. Bunu yapan üreticiler oldu, fakat son dönemde gelişmiş ülkelerin dizel konusuna bakış açısı, markaların dizel konusundaki yatırımlarını da sonlandırmaya başladı. Bununla birlikte dizel, hibritin sessiz, sakin ve akıcı sürüş felsefesine de aykırı düşerken, emisyon konusundaki yönetmeliklerin sıkılaştırılmasıyla talep edilen kadar temiz dizel üretmek çok maliyetli hale geldi. Burada en iyi çözüm, daha sessiz, daha verimli ve daha akıcı sürüş sunan benzinli motorları, elektrikli motorla birleştirmek.

Hibritler gerçekten çevreci mi?

Global ısınma son dönemde büyük bir endişe haline geldi ve bunların sebeplerinden biri olarak da otomobillerden çıkan kirli gazlar olarak gösteriliyor. Elbette bu tür gazlar çevreye ve insan sağlığına zararlı. İşte bu noktada hibrit motorlar günümüzün en iyi çözümü olarak öne çıkıyor. Elektrik motorunu daha sık kullanarak, daha az yakıt tüketiyorlar. Bu da sonuç olarak daha az emisyon değeri ve daha az çevre kirliliği anlamına geliyor.

Hibrit araç şarj etmeye ihtiyaç duyar mı?

Hibrit araçlar, aynı zamanda benzinli motora sahip oldukları ve kendi kendilerine bataryalarını doldurabildikleri için şarj edilmelerine gerek yoktur. Bu da elektrikli araçlarda yaşanan menzil korkusunun önüne geçer. Bununla birlikte “plug-in hybrid modelleri” daha büyük bataryalarıyla istendiğinde şarj edilerek de kullanılabilir. Böylece sadece elektrikli gidilen menzil daha da uzayabilir.