1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Hibrit motor hakkinda dogru bilinen yanlislar
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

HİBRİT MOTOR HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Teknoloji geliştikçe otomotiv dünyası verimliliği ve performansı artırmak üzere önemli çalışmalar gerçekleştirdi. Çünkü içten yanmalı motorların geniş zamanda tek başına sürdürülebilir olmadığı, gelecekte bunun yerini alternatif yakıtlı veya daha verimli ve sorunsuz şekilde çalışan farklı motor çözümlerinin gerektiği biliniyordu. İşte bu noktadan hareketle hibrit motorlar ortaya çıktı.

Günümüzde hibrit motorların payı her geçen artıyor. Ancak, her yeni teknolojiye olduğu gibi hibrit teknolojisine temkinli yaklaşan birçok sürücü de var. Bu yaklaşıma sebep olan nedenlerden en büyüğü ise hibrit motor hakkında dolaşan ve doğruluk payı olmayan bazı bilgiler. Peki, hibrit motor ne işe yarıyor? Hibrit motor hakkında doğru bilinen yanlışları bu yazımızda sizler için derledik.

 

Yol Ortasında Pil Biter mi?

Hibrit otomobil, benzin ve elektrik motorunun birleşiminden oluşan güçle hareket eder. Hibrit araç çalışması, özünde içten yanmalı motorun elektrik gücüyle çalışan başka bir motorla tamamlanması prensibine dayanır. Buna göre elektrik motoru içten yanmalı motora paralel veya seri olarak bağlıdır. Hibrit motorlar genellikle araçların ilk çalışma anında devreye girer. Belirli bir hızın üzerine çıkıldığında görevini benzinli motora devreder. Bu noktada birçok kişi hibrit motorların şarj edilmesi gerektiğini düşünür.

Günümüzde hibrit araçların şarj edilebilir versiyonları (Plug-In Hybrid) vardır ancak hibrit modeller genellikle şarj edilmeye ihtiyaç duymaz. Frenleme esnasında ortaya çıkan güçle rejeneratif frenleme teknoloji sayesinde pillerini doldurur. Plug-In Hybrid modeller de aynı şekilde istenildiği zaman hibrit istenildiği zaman elektrik motorun tercih edildiği verimli modellerdir. Sonuç olarak hibrit teknolojisine sahip bir araçta pilin bitmesi söz konusu değildir. Benzin olduğu sürece araç hareketi sürdürür.

 

Hibrit Motor Düşük Performans mı Sunar?

Hibrit motor hakkında doğru bilinen bir diğer yanlış da performansla ilgilidir. Hibrit araçların yakıt ekonomisine odaklandığı için performanslarının düşük olduğu sanılabilir. Ancak, durum aslında bunun tam tersidir. Günümüzde hibrit teknolojisine sahip birçok süper spor otomobil vardır. Bununla birlikte hibrit, benzinli motoru destekleyici bir kuvvet olduğu için aracın performansına doğrudan katkı sunar. Örneğin; F1 araçları turbo hibrit motorlar çalışır. Bu araçlar, pist üzerinde üstün performanslar sergilerken aynı zamanda normal benzinli araçlardan çok daha az miktarda yakıta ihtiyaç duyar. Hibrit araba performans bakımından tam da bunu hedefler.

Diğer yandan hibrit araçlar, üstün performansı sürdürürken yakıt verimliliği sağlar. Sıkışık trafiklerde, şehir içerisinde yapılan kısa mesafeli sürüşlerde yüksek performansa ihtiyaç olmadığı gibi yakıt tüketimi oldukça fazladır. Hibrit araçlar böyle durumlarda maksimum yakıt verimliliği sağlarken performansa ihtiyaç duyulduğu anlarda tıpkı benzinli bir araç gibi sürücülerinin istediği performansı en iyi şekilde verir.

 

Hibrit Motor Uzun Mesafede Çok Yakar mı?

Hibrit araçların uzun mesafelerde veya belli bir hızın üzerinde normalden çok daha fazla yakıt tükettiği de hibrit hakkında doğru bilinen yanlış arasında yer alır. Ancak sanılanın aksine hibrit araçlar benzinli hatta dizel bir araçtan bile daha az yakıt tüketir. Şehir içinde neredeyse hiç yakıt tüketmeyen hibrit araçların uzun yol performansları ise sürücünün kullanımına bağlıdır. Benzinli araçların uzun yolda daha az yaktığı artık bilinen bir gerçektir. Buradan hareketle uzun yolda stabil bir kullanımda hibrit motorlu araçlar daha az yakıt tüketimi yapar.

Son olarak hibrit motorlu araçların kullanımı ve sürüş hissiyatıyla ilgili olarak da birçok söylenti vardır. Hibrit motorlu araçların kullanımı oldukça kolaydır. Oldukça seri ve sürüş odaklı olan hibrit araçlarda hibrit motoru devreye almak için sürücünün herhangi bir şey yapması gerekmez. Hibrit teknolojisi, kullanım durumuna göre kendi kendine devreye girer ve otomatik olarak devreden çıkar. Sürüş hissiyatı olarak şehir içinde sessiz ve konforlu olan hibrit araçlar, uzun yollarda ise performanslı ve tatminkardır. Ayrıca hibrit motorlu araçların bakım ve servis hizmetleri de tıpkı normal araçlarda olduğu gibi oldukça basittir. Bugün binlerce hibrit araç trafikte bulunur ve hibrit araçların sayısı her geçen gün artar.