1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. İsofix Nedir?
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

İSOFİX NEDİR?

Araçlarda bulunan emniyet kemeri her ne kadar güvenlik sağlasa da küçük çocukların fiziki yapısına göre tasarlanmadığından istenen korumayı sağlamaz. İsofix bu noktada devreye girerek çocuklar için özenle tasarlanan çocuk koltuğu montajını pratik bir hale getirir.

İsofix otomobillerde çocukların güvenliğini sağlamak adına geliştirilen bir tür montaj sistemidir. Bu sistem ile çocukların güvenli bir şekilde sarsılmadan seyahat etmesi amaçlanır. 2006 yılında zorunlu hale gelen bu sistem 2013 ve sonrası araçların hemen hepsinde bulunur. Araçlarda bulunan emniyet kemeri her ne kadar güvenlik sağlasa da küçük çocukların fiziki yapısına göre tasarlanmadığından istenen korumayı sağlamaz. İsofix bu noktada devreye girerek çocuklar için özenle tasarlanan çocuk koltuğu montajını pratik bir hale getirir. Son model ve teknoloji harikası araçlarda mutlaka yer alan isofix sistemi araç alırken dikkat edilmesi gereken unsurların başında yer alır.

İsofix Nedir, Ne İşe Yarar?

İsofix hazırlığı nedir gibi soru kalıplarıyla sık sık gündeme gelen bu muhteşem icat, son zamanlarda fazlasıyla araştırılıyor. Otomobil koltuklarıyla ilişkili en önemli güvenlik standartlarından biri haline gelen isofix, özellikle bilinçli ailelerin araç satın alırken dikkat ettiği hususlardandır. Bu sistem araç içi emniyetin sağlanması, daha güvenli ve huzurlu bir yolculuk, çocuk koltuğu montajında sağladığı kolaylıklar ve daha fazlasıyla büyük avantajlar sunar. Çocuk koltuklarının yanlış takılması veya saatler süren uğraşlar gerektirmesi gibi sorunları ortadan kaldırır ve kullanıcı hatalarını minimize ederek koltuğu takmayı kolaylaştırır. Çocuk koltukları her ne kadar güvenli olsa da doğru kullanımı önemlidir. Klasik kemer sisteminin çocuklar için yetersiz kaldığını fark eden ebeveynler araç içi emniyetin sağlanması ve tereddüt duymamak adına çocuk koltuklarını isofix kemeri yardımıyla sabitlemeyi tercih ederler.

İsofixin Özellikleri

Kullanıcılarına sunduğu özellikleriyle oldukça hayat kolaylaştıran isofix her araçta aranan özelliklerin başında yer alır. Bu sistemi yeni keşfedenler isofix özelliğinin ne olduğuna dair araştırmalarda bulunur. En genel hatlarıyla isofix özellikleri: 

  • Ultra Güvenlik Koruması: Araç içi sarsıntıyı minimum seviyede tutan bu montaj sistemi, olası bir kaza anında emniyet kemerlerine oranla oldukça başarılıdır.
  • Sağlam Bağlantı: Araç koltuğu ve çocuk koltuğunu adeta bir bütün haline getirir. İsofix iki koltuk arası bağlantıyı sabit ve güçlü kılar.
  • Pratik Kurulum: Çocuk koltuklarını araç içine sabitlemek tam bir işkence haline gelebilir. İsofix bulunmayan araçlarda, çocuk koltuğunu sabitleyecek bir aparat bulunmadığında, çocuk koltuğu kurulurken ne kadar emin olunursa olunsun tam bir güvenlik sağlanamaz. İsofix sayesinde hızlı ve kolay bir kurulum sağlanırken aynı zamanda çocuk koltuğunun düzgün monte edilip edilmediği ile alakalı bir endişe duyulmasına gerek kalmaz.
  • Araç İçi Konfor: Araç içerisinde sarsılma gibi durumlar en aza indirgendiğinden çocuğunuz rahatlıkla bir şeyler yiyip içebilir veya oyuncaklarıyla meşgul olabilir. Uzun yolculuklar bu sayede daha çekilebilir bir hale gelir.
  • Doğru Bilgi : İçerisinde isofix sistemi yer alan arabalardan bir tane edinmek istediğinizde arabayı satın aldığınız yere bu sistem ile alakalı sorularınızı yöneltebilirsiniz. Merak ettiğiniz daha detaylı bilgilere ulaşabilir, daha hızlı öğrenmek adına nasıl kullanıldığını ve özelliklerini göstermelerini isteyebilirsiniz. Bu şekilde aklınıza takılan soru işaretlerinden kurtulmuş olup nasıl yapıldığını da gördüğünüz için rahat bir kullanım sağlarsınız.

İsofix oto koltuğu özelliklerinden genel olarak bu şekilde söz edilebilir. Son model araçlarda araç içi unsurlar sürekli geliştirildiğinden daha detaylı bilgi almak adına son maddeyi uygularsanız sonradan öğrenmek adına çabalamanız gerekmez.

İsofix Aracın Neresinde Bulunur?

İsofixin ne olduğu kadar aracın tam olarak neresinde bulunduğu da merak konusu. İsofix aracın arka koltuğunun sırt dayamak ve oturmak üzere tasarlanmış yerlerinin tam arasında bir noktada bulunur. Bunun nedeni ise isofixin bebek veya çocuk koltuğu monte edilmesi için geliştirilmesidir. Çocuk koltukları çoğunlukla isofix uyumlu olduğundan alt kısmında bulunan aparat ile kolay bir şekilde yer alan bölmeye yerleştirilebilir. Bu sayede amaçlanan pratik kullanım en hızlı şekilde gerçekleştirilmiş olur. Her araç birbirinden farklı yapıda tasarlandığından ve iç mekanları değişiklik gösterdiğinden isofix hakkında daha detaylı bilgi edinmek için araç kendi içerisinde de araştırılmalıdır. İsofix başlı başına bir güvenlik sağlayıcı olmasından kaynaklı, yeni model araçların içerisinde modelden modele değişmekle birlikte mutlaka yer alır.

İsofix Nasıl Takılır? 

Çocuk koltuklarının isofix ile birleştirilmesi oldukça kolaydır. Bu aparatın temel üretim sebebi hem ebeveynlere kolay kullanım sunmak hem de olası bir kaza durumunda çocuğun güvenliğini optimum seviyeye çıkarmaktır. İsofix kullanmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey araç içerisinde hangi koltuklarda isofix bağlantı aparatı yer aldığını bulmanızdır. Bu bağlantılar gözle görülebileceği gibi arabanın kullanım kılavuzu içerisinde de yer alır. Daha sonra almış olduğunuz isofix uyumlu çocuk koltuğunu düzgün bir şekilde konumlandırmanız gerekir. Çocuk koltuğunun alt kısmında bulunan yeri bağlantı noktasıyla birleştirdiğinizde düzgün bir şekilde oturduğundan emin olmak adına nazikçe itmeye çalışın. Eğer koltuk sallanmıyor veya sarsılmıyorsa istenen şekilde oturmuş demektir. Bağlantı noktalarında da koltuğun tam olarak oturup oturmadığını belli eden renkte ışıklar yandığından buraya bakılarak da işlemin doğru tamamlanıp tamamlanmadığından emin olunabilir. Satın alındığında arabada bulunmayıp daha sonra taktırmak isteyen kişilerin merak ettiği konulardan biri bu durumun mümkün olup olamayacağıdır. Arabaya isofix taktırmak ancak arabanın kendi bayisi tarafından isofix aparatı üretimi yapılmışsa mümkün olur. Bu gibi problemlerle uğraşmamak adına en başında dikkat etmek hem zamansal hem de maddi açıdan tasarruf sağlamak adına önemlidir.

İsofix Koltuğun Avantajları Nelerdir?

İsofix koltukların sunduğu avantajlar öylesine değerlidir ki, araç satın almak isteyenler bu özelliğin olup olmamasına göre bile seçimlerini şekillendirebilir. İsofix koltuklar uygun bağlantıları içerisinde bulundurduğundan çocuk koltuklarının kolay bir şekilde monte edilmesine olanak sağlar. Bunun yanında koltuğun yanlış yerleştirilme ihtimalini minimize eder. Çocuk koltukları her ne kadar çocuklar için üretilmiş ve sağladığı güvenlik ile ön plana çıkan ürünler olsa da araba içerisinde düzgün bir şekilde yerleştirilmediğinde çok fazla önemi kalmaz. İsofix aparatı üzerine yerleştirilen çocuk koltuklarının yanlış yerleştirilme oranı neredeyse sıfırdır. Hatta yapılan bir araştırmaya göre ebeveynler isofix bağlantısı sayesinde çocuk koltuklarını %94 oranında doğru bir şekilde konumlandırıyor. Kullanıcıların yapmış olduğu dönüşler, uluslararası bir standart haline gelmiş olan isofixin işe yarar ve güvenilir olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.