1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Jant nasil secilir otomobil janti secerken nelere dikkat edilir
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

OTOMOBİL JANTI NASIL SEÇİLİR ?

Jant, aracınızın en önemli hareket aksamlarından biridir ve lastiklerin takıldığı çemberin içinde yer alan metal bölümdür. Araçların kişiselleştirilmesinde, görünümüne estetik kazandırmasında büyük rolü olan bu parçalar, aynı zamanda yol güvenliğinin de bir parçasıdır. Bu nedenle seçim yaparken görsellik kadar doğru ölçü ve türdeki parçaları kullanmaya özen göstermek gerekir.

Jant Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Doğru jant seçimi, aracınızın performansını yükseltir, sürüş konforunu ve yakıt tasarrufunu arttırır. Peki jant seçerken nelere dikkat edilmelidir? Aracınızın hareket etmesini sağlayan bu ekipmanların doğru seçilmesi için ölçü, ağırlık ve sağlamlık gibi kriterlere dikkat etmek önemli. Aracınızın özellikleri ve orijinal verileri ise seçim yaparken başvurabileceğiniz en güvenilir kaynaklar. İşte güvenilirliğin ve orijinalliğin ön plana çıktığı jant seçimini doğru yapmanızı sağlayacak yol göstericileri…

 

Ölçü Ve Sağlamlığa Göre Jant Nasıl Seçilir?

Jantların teknik özellikleri, aracınızın yol tutuşunu, performansını ve dolayısıyla sürüş konforunuzu doğrudan etkiler. Genellikle büyük aksamların araçlara daha sportif bir görünüm kazandırdığı düşünülse de çap büyüdükçe lastik yanak kalınlığı incelir ve sürüş konforu düşer. Ayrıca büyük jantlar, küçük olanlara göre genellikle daha ağırdır. Bu da aracın performansını azalttığı gibi daha çok motor gücüne ihtiyaç duyulmasına neden olur. Ancak motor gücü ve jant ağırlığı arasındaki bu ilişki bazen değişkenlik gösterebilir. Örneğin, motor gücü çok yüksek bir araçta hafif ürün kullanmak, aracın patinaj yapmasına neden olabilir. Aracınızın oranlarına ve ağırlığına uygun olan ölçüler ise viraj hakimiyetini artırır. Bu nedenle jant seçiminde en belirgin kriter, aracınıza uygun genişlikte ve çapta ürün kullanmaktır. Seçim yaparken ölçüler kadar sağlamlık da önemlidir. Sürüş esnasında bir çukura ya da yolun bozuk bir bölümüne denk geldiğinizde lastikler kadar jantlar da etkiyi hafifletmek için görev yapar. Ürün materyalleri kaliteli ve sağlam değilse, kırılma ve eğilme gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Güvenliğinizi ve arabanızı korumak için yüksek kaliteli malzemelerden üretilmiş aksamları tercih etmeniz gerekir.

 

Jantlar Hangi Malzemelerden Üretilir?

Bu parçaların üretiminde kalite standartları açısından farklı, 4 tip malzeme kullanılır. Çelik ve sacın kaynakla birleştirilmesinden elde edilen modeller genellikle siyah renklidir ve estetik görünüm kazanmaları için ön yüzeyleri plastik kapak ile kapatılır. Ülkemizde çelik jant olarak tanımlanan, aslında alüminyum alaşım olan modeller ise %90 alüminyum, %10 silisyum karışımıdır. Jant malzemelerinin Formula 1 ile özdeşleşen malzemesi ise magnezyum alaşımdır ve bazı üst segment araçlarda kullanılırlar. Son yıllarda dayanıklı oluşu nedeniyle tercih edilen ve fuarlarda yerini alan diğer bir model de kompozit jant çeşitleridir. Karbon fiber ve polimer kompozit yapıdaki bu modeller, üretimi zor, maliyeti yüksek olsa da sağlamlığı ve performansıyla otomotiv sektöründe yıldızı parlayan çeşitler arasında.

 

Otomobil Jantı Neye Göre Seçilmelidir?

Otomobiliniz için jant seçerken, aracınızın özelliklerine göre dikkat etmeniz gereken bazı teknik detaylar bulunuyor. Aracınızın ağırlığını taşıyabilecek nitelikte ve ölçülerde parçaları tercih ederek her yol ve hava koşulunda sürüş güvenliğinizi, aracınızın ve lastiklerinizin ömrünü koruyabilirsiniz. Kullanacağınız ürünün otomobilinize uygun olup olmadığını test etmek için aplikasyon tablosu verilerinden yararlanabilirsiniz. Bu tablo, ürünün geometrisi, test ağırlıkları, ölçüleri gibi özelliklere göre hazırlanır ve hangi parçanın hangi araç modeline uygun olduğunu gösterir. Seçim yaparken başvurabileceğiniz en güvenilir kaynaklardan biri de aracınızın fabrika çıkışı verileri ile orijinal parçaları temin edebileceğiniz yetkili servisinizin yönlendirmeleridir. Uygun ölçüleri hesaplamak için aracınızın kullanma kılavuzunda yazan verilerden ve servisinizin ölçüm değerlerinden yararlanabilirsiniz. Uzun ömürlü ve sağlıklı bir kullanım için aracınızın tekerlek ölçülerine, ağırlığına ve motor gücüne uygun parçalar kullanmalı ve jant çapını olması gerekenden büyük ya da küçük tercih etmemelisiniz. Ölçülerdeki uyumsuzluk, aracınızın performansını, özellikle şehir içi trafiğinde yakıt tüketimini ve sürüş güvenliğini doğrudan etkiler. Ayrıca jant büyüklüğünüzü tavsiye edilen ölçülerde tutarak, debriyaj sisteminizi koruyabilir, ıslak ve kaygan zeminde güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.