1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Koltuk sogutma nasil calisir
Ne aramıştınız?

Araçlarda Koltuk Soğutma Nasıl Çalışır?

Otomobiller için koltuk ısıtma özelliği, özellikle kış aylarında sürüş keyfini artıran bir donanımdır. Ama aynı zamanda, özellikle de deri koltuklu araçlarda, koltuk soğutma özelliği de, yaz aylarının rahatlatan özellikleri olarak öne çıkıyor.

Yazın bunaltıcı sıcaklarında, ister camı açın isterseniz de klima ile aracın içerisini soğutun, hiçbiri koltuk soğutma özelliğinin yaptığını yapamaz. Sürüş keyfini ve konforunu artıran koltuk soğutma donanımının detaylarını, bu yazımızda bulacaksınız.

Koltuk soğutma nasıl çalışır?

Havalandırma sistemine sahip koltuklar, normal koltuklardan daha farklı şekilde üretilir. Ufak gözenekli yapıya sahip soğutmalı koltuklar, vücut ısısını dengeleyerek yolculukların daha rahat bir şekilde yapılmasını sağlar. Böylece aracın içerisindekiler hem serinlemiş hisseder hem de terlemezler. Koltuk içerisinde yer alan çoklu soğutucular, hava sirkülasyonunu da uygun bir şekilde ayarlar. Koltukların yapısı da, hava sirkülasyonunun hızlı bir şekilde tüm koltuğa dağılmasını sağlayacak şekilde yapılmıştır.

Koltuk soğutmanın yararları nedir?

Koltuk soğutma sistemine sahip olan bir araçta olmak oldukça havalı. Peki ama bu sistemin ne gibi faydaları var? Öncelikle vücut ısısını dengeleyecek şekilde doğru kullanıldığında terlemenizi önler ve dolayısıyla yolculuklarda daha az yorulmanızı, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Bununla birlikte içeride daha verimli ve dengeli bir soğutma elde edileceği için klima sisteminin de daha az kullanılmasına yardımcı olur. Bu da dolaylı olarak daha az yakıt tüketilmesi ve daha az emisyon salımı anlamına geliyor.

Koltuk soğutma sistemine sahip Lexus modelleri

Premium otomobil üreticisi Lexus, konforlu otomobilleriyle her zaman adından söz ettirmeye devam ediyor. Lüksü yeniden tanımlayan Lexus markası da, kabin içerisinde sürücüyü ve yolcuyu rahatlatacak birçok özelliği bir arada sunuyor.

Lexus’un birçok modelinde bu konfor özelliği yer almaktadır. Donanıma bağlı olmak üzere lüks ve sportif sedan modelleri ES ile IS’te, SUV modelleri NX, RX ve yedi kişilik SUV RX L, yüksek performanslı coupe modeli RC F’te ve markanın amiral gemisi model LS’te koltuk havalandırma sistemi sunulmaktadır. LS, arka koltuklar da dahi koltuk soğutma sunarak lüksün sınırlarını zorluyor. Masaj özelliğine sahip koltuklarla da alınabilen LS, lüks sedan anlayışını farklı bir noktaya taşıyor.