1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Konsinye Nedir?
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

KONSİNYE NEDİR?

Konsinye ihracat ve ithalat işlemleri başta otomotiv sektörü olmak üzere giyim ve mobilya gibi birçok farklı alanda da uygulanır. Bu tür satışların temel amacı, ürünleri o dönemin piyasa koşullarına uygun bir şekilde satmaktır. Konsinye satışlarında, ürünün sahibine "konsinyatör" adı verilirken alıcıya ise "konsinyi" adı verilir.

Özellikle ticaret alanında sıklıkla karşılaşılan "konsinye" sözcüğü ne anlama gelir? Basitçe tanımlamak gerekirse konsinye, bir satıcının ürünlerini sattığı başka bir satıcıya, bir dağıtıcıya ya da bir komisyoncuya, ürünlerin tamamen satıldıktan sonra ödemenin yapıldığı bir satış yöntemini ifade eder. Konsinye işlemi aynı zamanda satış sonrası ödeme olarak da adlandırılabilir. Konsinye ihracat ve ithalat işlemleri başta otomotiv sektörü olmak üzere giyim ve mobilya gibi birçok farklı alanda da uygulanır. Bu tür satışların temel amacı, ürünleri o dönemin piyasa koşullarına uygun bir şekilde satmaktır. Konsinye satışlarında, ürünün sahibine "konsinyatör" adı verilirken alıcıya ise "konsinyi" adı verilir. Bu yazımızda konsinye ne demek, konsinye nedir, konsinye araç nedir gibi aklınıza takılan soruları detayları ile birlikte ele alacağız. 

Konsinye Satış Nedir?

Konsinye satış, malın mülkiyetinin devredilmeden satın alan kişiye teslim edilmesi durumunu ifade eder. Konsinye işlemi, bir işletmenin önceden belirlenmiş bir fiyatla ya da güncel piyasa koşullarına göre diğer bir işletmeye mal gönderme işlemini içerir diyebiliriz. Konsinyeli satış uygulaması temelde bir işletmenin ürünlerini dönemin piyasa fiyatlarına uygun bir şekilde satmak amacıyla uyguladığı bir yöntemi ifade eder. Bu bağlamda konsinyeli satışlarda sunulan ürünler oldukça çeşitlidir, bunlar yiyeceklerden kitaplara, giyimden aksesuarlara, ev eşyalarından araçlara kadar farklı türde ürünleri içerebilir.

Malı gönderen işletme konsinyatör ile malı satmak üzere teslim alan işletme olan konsinyi arasında konsinye satış işlemi sırasında alınan komisyon karşılığında bir fatura düzenlenmesi gerekmektedir. Bu fatura, satılan mal ya da sunulan hizmet karşılığında düzenlenen resmi belge olarak işlev görür. Verilen hizmet için tahsil edilen ücret üzerinden fatura düzenlenmesi, bu hizmeti sağlayan şirket adına aracılık yapan firma tarafından alınan komisyon miktarı kadar olmalıdır.

Konsinye Araç Nedir?

Konsinye kavramını ve konsinye satışın nasıl olduğunu öğrendikten sonra aklınıza konsinye araç ne demek sorusunun gelmiş olması çok doğal. Araç konsinye ne demek sorusuna verilecek cevap; aracın ruhsat sahibi tarafından, araç alım satımı ya da kiralama işi yapan firmalara emanet edildiği araçlar olarak tanımlanabilir. Konsinye araç satışı, güvenilir firmaların şubelerinde ve sergi salonlarında gerçekleştirildiğinde alıcılara son derece avantajlı bir hizmet sunmaktadır.

Diğer konsinye ürünlerinde olduğu gibi, konsinye araçlar da sadece belirli bir süre için satışa sunulan firmalara teslim edilir. Belirlenen bu süre sona erdiğinde, aracın satış işleminin yapılmamış olduğu durumlarda tarafların anlaşması doğrultusunda süre uzatılabilir ya da sonlandırılabilir. Bu biçimde, konsinye araçlar hem araç sahipleri hem de alıcılar ya da kiracılar için güvenli bir şekilde işlem görmüş olur. 

Konsinye araç satışı, araçlarını satışa çıkarmak isteyen ancak satış işlemlerine ayıracak yeterli vakti olmayan kişilerin sıklıkla tercih ettiği bir yöntem olarak dikkat çeker. Bu durumlarda konsinye araç satış işlemleri için öncelikle araç sahipleri araçlarını satmak için genellikle bir aracıya devrederler. Bu sayede satış işlemi bir aracı tarafından gerçekleştirilir ve satıcı her adımla bizzat ilgilenmek zorunda kalmaz. Araç satın alınmak istendiğinde, alıcı aracı vasıtasıyla araç sahibiyle iletişim kurar. Konsinye araç satış işlemlerinde, resmi olarak aracın devri için noter işlemleri gereklidir. Tüm işlemlerin tamamlanmasıyla birlikte aracı kişi de satıştan komisyon alır. 

Konsinye Araç Satışının 5 Önemli Noktası

Konsinye araç satışı, aracını satmak isteyen kişiler için bir kolaylık olarak dikkat çekmesiyle birlikte satış sırasında dikkat edilmesi gereken noktaları bilmekte fayda vardır. Gerekli tüm işlemlerin doğru bir biçimde yapıldığı konsinye araç satış işlemleri kolaylıkla tamamlanabilir. Konsinye otomobil satışında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şunlardır:

Fiyatlandırmanın Piyasa Şartlarına Uygun Olarak Belirlenmesi

Konsinye araç satışıyla ilgili araç sahiplerinin genellikle en çok merak ettiği en büyük sorulardan biri, otomobillerinin gerçek değeri üzerinden satılıp satılmayacağıdır. Güvenilir kişiler ve firmalarla çalışıldığı durumlarda konsinye satış için teslim edilen araçlar, marka, model ve taşıdığı özellikler dikkate alınarak güncel piyasa koşullarına en uygun fiyat aralığında satışa sunulur. Konsinye araç satışında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri, fiyatlandırmanın hem satıcı hem de alıcı düşünülerek piyasa koşullarına uygun biçimde belirlenmesidir.

Konsinye Aracın Ekspertiz Kontrollerinin Yapılmış Olması

Konsinye olarak satışa sunulacak olan aracın doğru bir şekilde fiyatlandırılması ve satışa uygun olup olmadığının belirlenmesi için, aracın kapsamlı bir şekilde ekspertiz kontrolden geçirilmesi gerekmektedir. Ekspertiz incelemesi sayesinde, gözle görülmeyen araç hasarları tespit edilebilir ve bu durum alıcılar için daha güvenilir bir satın alma işlemi sağlar. Bu nedenle, satış işlemleri tamamlanmadan önce aracın ekspertiz kontrollerinin tamamlanmış olması oldukça önemlidir. 

Gerekli Anlaşmaların Tümünün İmzalanması

Konsinye araç satışı işlemlerinin tamamlanması için taraflar arasında karşılıklı bir anlaşma ya da sözleşme imzalanması önemlidir. Her iki tarafın da haklarını korumak amacıyla gerekli olan anlaşmalar satışın resmi olarak belgelenmesini sağlar.  

Faturalandırma İşlemlerinin Gerekli Süre İçerisinde Tamamlanması

Konsinye araç satışlarında faturalandırma işleminin, aracın alıcı tarafından teslim alındığı tarih temel alınarak en geç bir hafta içerisinde tamamlanmış olması şartı aranır. Gerekli süre zarfı içerisinde faturalandırma işlemlerinin tamamlanmış olması, satışın resmi olarak tanınması için oldukça önemlidir. 

Konsinye Araç Satıştan Cayma Hakkı

Eğer konsinye satışa sunulmuş aracın resmi sahibi, aracının uzun süre satılmaması gibi nedenlerle konsinye araç satışını sonlandırmak istiyorsa, halihazırda emanet olarak aracıya teslim ettiği aracın geri verilmesini talep edebilir. Bu durumda aracı, araç üzerinde herhangi bir sahiplik hakkını iddia edemez ve bu nedenle aracın teslimini yapmak zorundadır.

Bu yazımızda konsinye nedir sorusunu cevaplayarak konsinye satış ile ilgili temel bilgileri sizlere aktardık. Eğer aracınızı satmayı düşünüyor ancak satış sürecinin ve sonrasındaki işlemlerin karmaşıklığı sizi endişelendiriyorsa, aracınızı güvendiğiniz bir otomotiv firmasına konsinye olarak bırakma seçeneğini düşünebilirsiniz.