1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Kor nokta uyari sistemi nedir ne ise yarar
Ne aramıştınız?

Kör Nokta Uyarı Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?

Yoğun şehir trafiği, sürüş konsantrasyonunu bozan dış uyaranlar ve aracınızın aynalarını ne kadar doğru ayarlasanız da görüş alanınızın dışında kalan kör noktalar… Yol güvenliğini tehlikeye atan bu unsurların sürüş keyfinizin önüne geçmesine engel olmak için teknolojiyle iş birliği yapmaya hazır mısınız?

Artık trafik stresini hafif bir müziğe, konsantrasyonunuzu aracınızın konforuna ve şerit değiştirme anındaki riskleri ise 2003 yılından beri hayatımızda olan kör nokta uyarı sistemine bırakmaya ne dersiniz? Normal koşullarda yolun göremeyeceğiniz alanlarını görünür kılan bu sistemler, rahat bir sürüş sağladığı gibi oranı çok yüksek olan hatalı şerit değiştirme riskini de ortadan kaldırır. Böylece uzun ya da kısa yolcuklarda siz ve sevdikleriniz güvenli bir seyahat yaşarken, “trafikle boğuşma” kavramı, yerini kolayca akışa uyumlanan bir sürüş deneyimine bırakabilir. Peki güvenlik için bu kadar önemli olan kör nokta uyarı sistemi nasıl çalışır ve çevresel etkenlere karşı duyarlılığımızı nasıl artırır?

Kör nokta uyarı sistemi nasıl çalışır?

Günümüz yeni nesil araçlarında aktif olarak kullanılan kör nokta uyarı sistemi, yan aynalar ile görmenin mümkün olmadığı alanları, bir sinyal sistemiyle sürücü tarafından algılanabilir hale getirir. “Blind Spot Detection” olarak da anılan sistem, aracın arka tamponlarına yerleştirilen sensörlerin, 50 metre mesafe içindeki araç ve nesneleri algılayarak yan aynalar içindeki LED sinyal lambaları ile sürücüyü uyarması prensibine göre çalışır. Kamera ve sensör teknolojisiyle çalışan kör nokta uyarı sistemi, şerit değiştirme ve park etme anında güvenlik çemberine giren diğer araçları ve nesneleri sürücüye bir ikaz ışığı ile iletir. Böylece her iki yönden yaklaşan araçları kolayca fark edebilir, şerit değiştirme sırasında yaşanabilecek kazalara neden olma riskinizi büyük ölçüde düşürebilirsiniz. Sürücüye ihtiyacı olan bilgiyi anında ileten bu sistemde sensörleri kar, toz ve çamur gibi etkilerden korumanız ve bölgeyi temiz tutmanız da sistemin etkin çalışması için oldukça önemlidir.

Kör nokta uyarı sistemi ne işe yarar?

Sürücünün şerit ihlali yapmasını önleyen şerit kontrol sistemi gibi kör nokta uyarı sistemine eşlik eden tüm gelişmiş güvenlik teknolojileri, otomobil standartlarındaki yerini çoktan aldı. Söz konusu güvenlik olduğunda ortak hareket eden tüm bu sistemler gibi kör nokta uyarı sistemi de sürücüyü, aracı ve tüm trafiği olası kötü durumlardan koruma amacıyla tasarlanmış bir teknoloji. İster kısa ister uzun mesafeli yolculuklarda sürüş keyfinizi artırırken sürüşünüz kolaylaştıran, çevredeki otomobil, motosiklet ve hatta bisikletleri bile algılayan bu uyarı sistemi ile güvenliği maksimum seviyede hissedebilirsiniz. Kör nokta uyarı sistemi ne işe yarar sorusunun yanıtı, elbette sadece akan trafikle sınırlı değil. Otomobilinizi park ettiğiniz yerden çıkarırken yoldan geçen diğer araçları da bu ikaz sayesinde kolaylıkla algılayabilirsiniz.

Kör nokta uyarı sistemi araca sonradan taktırılabilir mi?

İnovatif bakış açısıyla oluşturulmuş aktif güvenlik sistemleri bulunan otomobillerde bir standart haline gelen kör nokta uyarı sistemi elbette sonradan da taktırılabilir. Sektörün son 20 yıldaki en önemli güvenlik önlemlerinden biri olarak gördüğü kör nokta uyarı sistemi, araca sonradan uygulandığında maliyeti yüksek olur. Araç ve insan güvenliğini en az teknik performans kadar önemseyen otomotiv teknolojisinin aynı vizyona sahip sürücüler için yarattığı otomobillerde, bu özellikler standart donanıma dahildir. Sürüş sırasındaki en büyük yardımcılarınız olan ve bir adım sonrasını sizinle paylaşan gelişmiş güvenlik teknolojilerini bir bütün olarak düşünebilirsiniz. Bu nedenle yüksek performanslı otomobil tercihlerinizi orijinal teknik donanımdan ve yeni nesil sezgisel teknoloji sistemlerinin size sağladığı özgüvenden yana kullanabilirsiniz.