1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Kus pisligi temizleme nasil yapilmali
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

KUŞ PİSLİĞİ TEMİZLEME NASIL YAPILMALI?

Araçların boyasına en çok zarar veren dış etkenlerin başında, kuş pislikleri gelir. Özellikle de aracınızı yeni yıkattıktan sonra tertemiz kalmasını isterken, üzerinde sevimli dostlarımız olan kuşların bıraktığı izleri görmek, maalesef oldukça keyif kaçıran detaylardır. Üstelik kimi zaman araçları bu tür lekelerden kurtarmaya çalışırken, boyasına daha çok zarar vermek de kaçınılmaz olabilir.

Aracınızın üzerindeki kuş pisliklerini doğru yöntemle çıkarmadığınız takdirde, çizikler meydana gelebilir. Bu durum, henüz yepyeni bile olsa aracınızın değerinin düşmesine sebep olabilir. Kuş pisliklerinden olabildiğince kaçınmak için, özellikle yaz aylarında aracınızı ağaçların altına park etmemeye dikkat etmelisiniz. Ancak yine de kuş pisliklerinden kaçamadıysanız, aracınıza zarar vermeden onlardan kurtulmanız mümkündür.

Peki, arabada kuş pisliği nasıl temizlenir? Bu yazımızda bu sorunuza yanıt bulabilirsiniz.

 

Kuş Pisliklerini Temizlemek İçin Acele Edin

Aracınızın kaportasında kuş pislikleri bulunuyorsa, ilk olarak bu lekelerden en kısa zamanda kurtulmanız gerektiğini unutmamalısınız; çünkü şehirlerde yaşayan karga ve martı gibi kuşların dışkılarının içeriğinde asit bulunduğu için, ne kadar uzun süre kalırlarsa, o kadar çok kuruyacaklar ve çıkarılmaları da zorlaşacaktır. Dahası bu süreç uzadıkça, çıkarmaya çalışırken boyaya zarar verme ve üzerinde çizikler ve yanıklar oluşturma ihtimaliniz de o denli artacaktır. Bu nedenle aracınız üzerindeki kuş pisliği lekelerini olabildiğince hızlı ve dikkatli bir şekilde temizlemeye özen göstermelisiniz.

Dışkı kuruduysa, çıkarırken boyaya zarar vermemek için, öncelikle onu yumuşatmanız gerekir. Dışkının üzerine bir miktar su dökerek yumuşamasını sağlamanız mümkündür. Üzerine su döktükten sonra birkaç kat gazete sayfası ile üzerini kapatın. Daha sonra tekrar su dökün ve yaklaşık 15 - 20 dakika kadar bekleyin. Yeterli süre geçtikten sonra gazeteyi yavaşça lekenin üzerinden kaldırın ve kuru bir bez ile silin. Bu sayede sadece bir miktar su, gazete kağıdı ve kuru bir bez yardımı ile aracınızın üzerinde bulunan kurumuş kuş pisliklerinden hiçbir zarar vermeden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

 

Temizledikten Sonra Durulama Aşamasını Es Geçmeyin

Kuş pisliğini yumuşatmak için, o bölgeyi köpük haline de getirebilirsiniz. Bunun için eğer püskürme borusuna ya da boru hattına ulaşamıyorsanız, çok amaçlı temizleyicileri de kullanabilirsiniz. Temizleyici ile yüzeyi temizledikten sonra, o alanda tortu kalmasını önlemek için iyice durulamaya dikkat etmelisiniz. Bunun için bir oto yıkama şampuan solüsyonu kullanarak aracınızı yıkayabilir, sonra yeterince durulandığından emin olduktan sonra ise mikrofiber bir bezle kurutabilirsiniz.

Kuş pisliği kaporta boya yüzeyi yerine, plastik yüzeylerin üzerinde bulunuyorsa, bunun da bir çözümü vardır. Böyle bir durum ile karşı karşıya iseniz bu kez özel çok amaçlı temizleyiciler kullanarak da lekelerden kurtulabilirsiniz.

 

Kuş Pisliği Yanığı Nasıl Temizlenir?

Ancak kuşların dışkıları boya üzerinde uzun bir süre kalırsa ve temizlenmez ise zaman içerisinde derinlere iyice işlenmiş olur. Bu durumda vernik yüzeyde yanık izlerinin oluşması ihtimali oldukça yüksektir. Eğer siz de "kuş pisliği arabanın boyasını yaktı" diyorsanız, o halde sıra işin uzmanından yardım alma aşamasına gelmiş demektir. Araba kuş pisliği yanığı sorunları ile karşı karşıya kaldığınızda, aracınızın deforme olan bölgelerini iyice temizlettikten sonra üzerine önce parça boya ve sonrasında cila yapılmasını sağlayabilirsiniz.

 

Aracınızı Korumak Elinizde

Kuş pisliği lekelerinden dolayı oluşabilecek hasarı aracınızın olabildiğince en az seviyede atlatmasını sağlamak için ise nano cila ya da boya koruma uygulamasını yaptırabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde aracınıza kuş dışkıları bulaşsa bile, boyaya işlemesi oldukça güçleşecek ve sadece lekelerin üzerine su püskürterek boyanın üzerinden akıp gitmeleri mümkün olacaktır.