1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Luks segment arac nedir
Ne aramıştınız?

Lüks Segment Araç Nedir?

Lüks kelimesi, bugün hayatımızın her alanına girmiş durumda. Bugün etrafımıza baktığımızda lüks evlerden, lüks yatlara, lüks mobilyalara kadar birçok tanımlama bulabilirsiniz. Ama belki de bunlardan en zoru “lüks segment araç” tanımını yapmaktır. Günümüzde birçok otomobil üreticisi lüks kelimesine vurgu yaparken, çok az marka gerçekten bu iddiasını sürdürüp tüketicilere beklentilerin üzerine otomobiller sunmaktadır.

Lüks araç nedir?

Peki, gerçek anlamda lüks aracın ne olduğunu incelediğimizde karşımıza neler çıkıyor? Bunun tanımlamasını birçok bilindik ansiklopedi bile net bir şekilde yapamasa da, çok genel bir ifadeyle “çekici ve gösterişli” otomobiller olarak tanımlayabiliriz. Elbette sadece, sözlüklerin lüks tanımıyla lüks segment otomobilleri açıklamak neredeyse imkansızdır. Daha özel ve günümüzün lüks bakış açısını karşılayan bir açıklama yapmak gerekirse, lüks segment otomobiller daha yüksek donanımı, daha yüksek konforu, daha yüksek performansı, daha fazla teknolojiyi ve daha sıra dışı tasarımı kombine edebilen modellerdir. Lüks segment araçlar, bu yüzden diğer segmentlerden ayrılırlar.

Lüks segmente giren araçlar hangileridir?

Lüks segment otomobiller, günümüzde her araç tipini kapsamaktadır. Bugün lüks bir araç satın almak isteyen müşteri, sadece sedan değil, SUV, crossover, station wagon, hatchback ve coupe gibi tüm karoser tiplerinde model bulabilmektedir. Bu açıdan günümüzde bu karoser tiplerinin yanı sıra farklı segmentlerde lüks araçlar görmek mümkün hale geldi.

Bir otomobilin lüks segment kategorisine girmesi, bu otomobilin yukarıda saydığımız alanlarda öne çıkmasını gerektiriyor. Bir aracı sadece boyutlarına bakarak sınıflandırmak da doğru değildir. Bu açıdan uzun bir aks aralığına sahip her sedan lüks olmayacağı gibi daha kompakt boyutlara sahip her model için (hatchback’ler gibi) lüks değildir ifadesini kullanamayız.

Yenilenen cüretkar tasarım

CT 200h'nin ayırt edici ön panjuru, LED ışıkları ve dinamik arka duruşu ile şehirde baş döndürün. Çarpıcı yeni renk seçimi alternatifleri ile aracınızı kişiselleştirin.

Lüks segment gereklilikleri

Günümüz otomotiv dünyasının önde gelen markalarının lüks segment modelleri, marka için her zaman en önemli modellerin başında gelir. Bu tür lüks araçlar hiçbir zaman yüksek satış adedi yapması için üretilmezler ve zaten onları özel ve bir nevi lüks yapan da “kitlesel” satış adetlerine sahip olmamalarıdır. Lüks segmente sık sık, limitli üretim modelleri görmemizin sebeplerinden biri de budur.

Lüks segment modelleri, marka için aynı zamanda birer “vitrin modeli” olarak da tanımlayabiliriz. Çünkü o üreticiler için bunlar yetenekleri sergileme modelidir ve son teknolojiden, son tasarım diline kadar tüm yenilikler genellikle bu araçlarda gösterilir. Son dönemde dünya çapında takip edilen fuarlarda, lüks üreticilerin yeni modellerinde “otonom teknolojiler, sürücüsüz otomobiller” gibi yenilikleri özellikle lüks ve üst segment modellerinde tanıttığını da görebilirsiniz. Lüks segmentin bu teknolojik şovu, aslında önümüzdeki yıllarda daha geniş çaplı olarak kullanıma açılacak teknolojilerin de habercisidir. Klima, elektrikli cam, hava yastıkları, koltuk ısıtma gibi donanımlar, ilk olarak lüks segment araçlarda tanıtılmış ve bugün günümüzde olmazsa olmazlar haline gelmiştir. Lüks segment ise, her geçen gün yeni dünyalar keşfetmeye ve otomobil tutkunlarını peşinden sürüklemeye devam etmektedir. Bu yüzden onları sadece birer otomobil modeli olarak değil, otomotiv dünyasının gideceği yönü çizen modeller olarak görebiliriz.

Amiral gemisi model nedir?

Elbette lüks segmentten söz etmişken, “amiral gemisi tanımlamasından” bahsetmemek olmazdı. Bu tanım, daha çok lüks otomobil segmenti için kullanılsa da, bu tabirin her sektörde “markanın en üst seviye modelini” ifade etmek için kullanıldığını belirtelim. Bu tanımlama, savaş gemisi filosunda en güzel ve en büyük geminin Amirale ait gemi olmasından doğmuştur. Otomotiv dünyasında ise bu tanım her zaman olmasa da genelde lüks, büyük ve uzun sedan modelleri için kullanılır.

Lüks segmentin diğer segmentlerden farkı nedir?

Lüks segmentin, sunduğu özelliklerle fiyat anlamında diğer segmentlerden ayrılması elbette kaçınılmazdır. Bununla birlikte lüks araçları, diğerlerinden ayıran özelliklerin başında bu tür otomobillerin “sadece duyulara değil duygulara da” hitap etmesidir. Lüks otomobil büyük ölçüde size sunduğu hislerle ilgilidir ve temel beklentilerin ötesine geçerek, memnun edici, mutluluk veren otomobiller haline dönüşürler. Bu yüzden lüks bir otomobilde çıkılan her yolculuk, sadece A noktasından B noktasına gitmeyi değil, farklı bir keyifleri temsil eder.