1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Motor yagi lekesi nasil cikar
Ne aramıştınız?

Motor Yağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysilerinize bulaşan yağ lekelerini çıkarmak her zaman büyük bir sorundur. Leke, motor yağından kaynaklanıyorsa işiniz zor olabilir ama lekeleri çıkarmak imkansız değil, bu yüzden ümitsizliğe kapılmayın. Sizler için hazırladığımız bu yazı sayesinde motor yağı lekelerinden kurtulacak ve çok sevdiğiniz kıyafetinizi tekrar giyebileceksiniz.

Son yıllarda birçok temizlik markası, ekstra leke çıkarıcı özelliği bulunan ürünleri tüketicilerin kullanımına sunuyor. Bu ürünlerin bazıları motor yağı lekesini çıkartabiliyor. Ancak bu ürünler her kumaş üzerinde kullanıma uygun değil. Bir yandan da lekelerle mücadele ederken doğal yöntemleri tercih etmek isteyebilirsiniz. O halde normal mısır nişastası, tuz, un ve bebek pudrası gibi doğal malzemeleri deneyebilir ve olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz.

Motor Yağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğer motor yağı giysinize yeni bulaşmış ve henüz kurumamış ise bu yöntemi tercih edebilirsiniz. Öncelikle giysinize yeni bulaşmış olan motor yağının fazlasını bir kaşık yardımıyla almalı ve bunu yaparken yağın daha fazla alana yayılmamasına dikkat etmelisiniz. Ardından emici özelliği iyi olan bir havlu kağıdı kumaşın üzerine bastırmadan yerleştirin ve lekenin üzerinde gerdirip kaldırın. Bu işlemi tekrarlamaya devam edin. Her seferinde havlu kağıdın temiz bir bölümünü kumaşa değdirmeye özen gösterin. Havlu kağıdın artık daha fazla yağ emmediğini gördüğünüzde bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. Sıra geldi doğal malzemelere: Mısır nişastası, tuz, un veya bebek pudrası kullanabilirsiniz. Elinizde olan malzeme hangisi ise lekenin üzerine dökün ve en az 10-15 dakika lekeye hiç dokunmayın. Burada amacınız, yağın kumaştan iyice emilmesini sağlamak. Ardından temiz ve kuru bir diş fırçası ile kumaşa döktüğünüz malzemeyi temizleyin. Ancak kumaşın lekesiz bölümlerine dağılmamasına çok dikkat etmelisiniz. Mutfağınızda kullandığınız sıvı bulaşık deterjanını lekenin üzerine damlatın ve aşırıya kaçmamaya özen gösterin. Sonrasında yalnızca 1-2 damla su ekleyerek parmağınızla dairesel hareketler uygulayıp lekeye yedirin. Az önce kullandığınız diş fırçasıyla lekeyi kumaşın hem içinden hem dışından bir süre fırçalayın ve görevi çamaşır makinenize devredin. Tabii bu aşamada giysinizin yıkama talimatına uymaya özen gösterin.

Kıyafetten Kurumuş Motor Yağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Motor yağı kumaşların üzerinde kuruduktan sonra daha da inatçı hale gelecektir. Üstelik bu kuruma işlemi kendi kendine gerçekleşmemiş ve giysiniz kurutma makinesine atılmış ise, yağ lekesi yüksek ısı sebebiyle kumaşa iyice işlemiş olacaktır. Kurumuş motor yağı lekesinden kurtulmak için ne yazık ki doğal yöntemler pek işe yaramayabilir. Ama kimyasal içerikli bir ürün kullanmadan önce karbonat mucizesini deneyebilirsiniz. Karbonatı yine kuru ve temiz bir diş fırçası yardımıyla lekenin üzerine yedirmelisiniz. Karbonat kurumuş yağ lekesinin içine nüfuz edecek ve topaklanmaya başlayacaktır. Leke neredeyse görünmez hale gelene kadar fırçalamaya devam etmeli ve ardından görevi yine çamaşır makinenize devretmelisiz. "Kurumuş motor yağı lekesi nasıl çıkar?" sorusunun bir diğer cevabı ise çakmak gazı sıvısıdır. Ancak, yanıcı ve tehlikeli olan bu ürünü kullanırken çok dikkatli olmanız gerekir. Üstelik kumaşa zarar verme ihtimali de yüksektir. Yine de denemek isterseniz, uygulamayı ateşten uzak bir alanda yapmalı ve çakmak gazı sıvısını yalnızca lekeli bölüme uygulamalısınız.

Kot Pantolondan Motor Yağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Yukarıda bahsedilen doğal yöntemleri uygulayabilirsiniz. Ancak söz konusu kot pantolon olduğunda en dikkat etmeniz gereken kural, yağ lekesini kurutmamaktır. Kot üzerinde kuruyan motor yağından kurtulmak çok daha zorlu olacaktır.

Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

  • Motor yağı lekesinin bulaştığı kumaş ipek veya yünlü ise, profesyonel bir kuru temizlemeciye götürmeniz en doğru yöntem olacaktır.
  • Motor yağı lekesini temizlerken kimyasal bir ürün kullanmaya karar verdiyseniz, bu maddeyi öncelikle kullanmadığınız bir giysi ya da kumaş üzerinde denemelisiniz. Tabii deneme yapacağınız alanın lekeli ürünle benzer bir kumaş olması gerekmektedir.
  • Giysiniz yıkandıktan sonra kurutma makinesini kullanmayın. Leke henüz tam olarak çıkmadıysa yüksek ısı sebebiyle kumaşa daha da fazla işleyecektir. Bunun yerine özellikle lekeli bölümü düz olacak bir şekilde bir yere sererek ya da asarak kendi kendine kurumasını bekleyin.
  • Hızlı davranmak her zaman etkili sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Motor yağının kurudukça daha da kararacağını unutmayın.
  • Yukarıda bahsedilenler gibi, ön bir işlem uygulamadan giysinizi doğrudan makineye atmamalısınız.
  • Motor yağı bulaşmış olan giysinizi çamaşır makinesine mutlaka tek başına atmalısınız. Aksi takdirde yağın diğer giysilerinize bulaşmasına yol açabilirsiniz.
  • Makineden çıkan giysiniz hala lekeliyse yıkama işlemini tekrar denemeyi ihmal etmeyin.