1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Otomatik sanziman bakimi ne zaman yaptirilmalidir
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

OTOMATİK ŞANZIMAN BAKIMI NASIL YAPTIRILMALIDIR?

Otomatik şanzıman özellikli araçlar, yaşattıkları sürüş konforu, yüksek güvenlik ve performans ile sürücülerin en çok tercih ettiği vites seçeneği arasında yer alıyor. Sürüş keyfini vites değiştirmek ve debriyajı ayarlamakla bölmek istemeyen sürücüler için ideal olan sistem, kullanıcılarına mükemmel bir sürüş deneyimi yaşatıyor. Özellikle de trafiğin yoğun yaşandığı şehirlerde otomatik şanzımanlar, büyük avantaj sağlıyor.

Bu avantajlı sürüş deneyiminin kalitesini koruması için de, aracınızın tüm aksamları gibi bu sistemine de gerekli özeni göstermelisiniz. Otomobil kullanma deneyimini farklı bir boyuta getiren, rahatlığı yüksek standartlarla birleştiren otomatik şanzıman, performansını korumak için elbette bazı işlemlere ihtiyaç duyar. Bu noktada aracınızı yoğun trafik, engebeli arazi gibi koşullarda, yüksek performansta ve sıklıkla kullanıyorsanız, otomatik şanzıman bakımı yaptırmanız aracınızın ömrünü de olumlu etkiler. Peki otomatik şanzımana bakım yaptırılır mı? Daha da önemlisi doğru zamanda doğru bakımı yaptırmak için nelere dikkat etmek gerekir?

 

Otomatik şanzıman bakımı kaç kilometrede yaptırılır?

Otomobilinizin marka ve modeline göre bakım periyotları değişebilir ancak ortalama her 60 bin kilometrede bakım işlemi yaptırmak gerekir. Bakımları, 120 bin, 180 bin kilometre gibi aralıklarda periyodik olarak yaptırmak, olası arızaların önüne geçmeniz ve kesintisiz sürüş konforu yaşamanız anlamına gelir. Üst segment lüks araçların çoğunda, otomatik şanzıman bakımı hangi kaç kilometrede yaptırılır sorusunun cevabını elektronik uyarı sistemleri verir. Bu araçlarda yer alan otomatik şanzıman parçalarında oluşması muhtemel sorunlar, uyarı sistemleri tarafından sürücüye bildirilir. Ayrıca aracınızın kullanma kılavuzunda yer alan bilgiler, uygun bakım zamanını ve aracınızın kaçıncı kilometrede hangi bakıma ihtiyaç duyduğunu belirten güvenilir bilgiler içerir.

 

Otomatik şanzıman bakım gerektirir mi?

Otomatik şanzıman da aracınızda bulunan tüm mekanik parçalar gibi belirli periyotlarda bakıma ihtiyaç duyar. İçinde yer alan tork konvektörü, servo, hidrolik sistem, supap, solenoid başta olmak üzere vites kademe parçalarının tamamı alüminyum bir muhafaza içinde yer alır. Bu parçalar otomatik şanzıman yağı ile daha yüksek performanslı biçimde ve aşınması en alt düzeyde olacak şekilde çalışır. Periyodik bakımlar, otomatik şanzıman sisteminden alacağınız verimi daima en yüksek düzeyde tutmanızı sağlar. Otomatik şanzıman bakım gerektirir mi sorusunun önemini vurgulayan diğer bir konu da otomatik şanzımanların bakımı sırasında yapılan işlemler. Yağ değişimi, filtre değişimi ve supap başta olmak üzere sistem parçalarının kontrolünün yapıldığı bu bakımlar, otomatik şanzıman bakımının temel aşamalarıdır.

 

Otomatik şanzıman bakımı sırasında hangi işlemler yapılır?

Otomatik şanzıman bakımı sırasında yapılan en önemli işlem, yağ değişimi olarak bilinir. Yağ değişimi tüm otomatik şanzımanların bakım periyotlarında yapılmalıdır. Kullanılacak yağın özellikleri de araç kullanım kılavuzunda tavsiye edilen türe göre tercih edilmelidir. Sistem içinde yer alan yağ tamamen boşaltılır ve aracınıza uygun yeni yağ sisteme aktarılır. Yağ değişimi işlemi sayesinde sistem, uzun süreli kullanım sonrası oluşan zararlı partiküllerden de arındırılmış olur. Özellikle şanzıman yağının azalması ya da bakım süresi gelmiş şanzımanla yola devam edilmesi ciddi sorunlar oluşturabilir. Otomatik şanzımanların içinde bulunan filtre de bakım esnasında değiştirilmeli, böylece olası performans düşüşlerinin önüne geçilmelidir. Filtre, otomatik şanzıman sistemi içinde yer alan yağın emilimini ve sistem içinde temiz biçimde dolaşımını sağlar. Böylelikle şanzıman parçalarının yıpranmasının da önüne geçilir. Otomatik şanzıman içinde yer alan diğer tüm parçaların da kontrolü bu bakımlar sırasında yapılabilir. Özellikle sertleşmiş conta ve keçeler mutlaka kontrol edilmelidir. Öte yandan, aracı yoğun trafikte, aşırı yokuş ve arazi şartlarında kullanıyorsanız, şanzıman bakımına daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir. Özellikle otomatik şanzıman ve diğer tüm aksamlarının periyodik bakımlarını aksatmadığınız sürece aracınız hem sizin için hem de sevdikleriniz için güvenli, keyifli ve konforlu yolculuk deneyimi sunacaktır.