1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Otomatik sanziman yagi ne zaman degistirilir
Ne aramıştınız?

Otomatik Şanzıman Yağı Ne Zaman Değiştirilir?

Otomatik şanzımanlı araçlar, genel olarak lüks segment kategorisinde yer alır. Bu araçları tercih sebebi yapan en büyük özellik ise sürücüyü vites değiştirme ve debriyaj pedalı gibi kavramlardan kurtararak özgür ve rahat bir sürüş sağlamaları. Özellikle yoğun trafikte, vites küçültmek ve yükseltmek için enerji harcamanızı gerektirmeyen otomatik şanzımanlı otomobiller, varış rotanızda sizi bekleyen sevdikleriniz için ayıracağınız kaliteli zamanlar yaratıyor. Yeni nesil otomatik şanzımanlar aynı zamanda yokuş kalkış desteği gibi ekstra özelliklerle de sürücüye daha keyifli ve güvenli bir sürüş sağlıyor. Bu araçların otomatik şanzıman yağı değişimlerini ve diğer bakımlarını yaptırmanız ise konforun uzun süre sizinle birlikte olması anlamına geliyor.

Otomatik şanzıman yağı değiştirilir mi?

Otomatik şanzıman yağının belirli periyotlarda değiştirilmesi gerektiği pek çok sürücü tarafından bilinmiyor. Elbette otomatik şanzıman yağı da araçta yer alan diğer sıvılar gibi belirli dönemlerde değiştirilmeli. Aracınızın vites sistemini oluşturan parçaların uzun süre yüksek performans göstermesi için aracınıza uygun bir yağ seçimi yapmalı ve değişim zamanlarını düzenli olarak takip etmelisiniz. Bu düzenli bakımlar yapılmadığı takdirde, sistem içinde yer alan yağ, bir süre sonra bozulmaya uğrar, akışkan yapısını kaybeder ve katranlaşmaya başlar. Otomatik şanzıman yağı bu durumda, sistemi korumak yerine zarar verecektir.

Otomatik şanzıman yağı ne zaman değiştirilir?

Otomatik şanzıman yağı için değişim zamanı, her araç tipine ve özelliklerine göre farklılık gösterir. Bu nedenle, otomatik şanzıman yağı için değişim zamanınızı belirlerken aracınızın kullanım kılavuzunda önerilen zaman çizelgesine göre hareket etmeniz doğru olacaktır. Uzmanlar ise her 60 bin kilometrede, bu yağın değişmesini tavsiye eder. Bu durumda her 60 bin, 120 bin ve 180 bin kilometrede yağ değişimi yapmak gerekir. Otomatik şanzıman yağı kaç kilometrede değiştirilir sorusunun yanıtı da bu standart değişim periyodlarına işaret eder. Aracınızın vites değişiminde zorluk yaşamaması, vites geçişlerinde gürültüye neden olmaması ve sert vites değişimleri nedeniyle sisteme zarar vermemesi için otomatik şanzıman yağı değişimlerinin düzenli olarak yapılması gerekir. Aksi halde bu olumsuzluklar sürüş konforunuzu bozacağı gibi aracınızın sisteminde kalıcı hasarlara neden olabilir.

Otomatik şanzıman yağı değiştirilirken nelere dikkat edilmelidir?

Üst segment araçlar olarak tanımlanan otomobillerde, otomatik şanzıman mekanizması oldukça gelişmiş özelliklere sahiptir. Bu özelliklerin aracın performansına en iyi şekilde yansıması için kullanılan yağ kalitesinin yüksek olması oldukça önemli. Aracınızın sahip olduğu şanzıman sistemine uygun, özellikle aracın kullanım kılavuzunda önerilen yağ türünü seçmek, alıştığınız sürüş keyfini korumanızı ve aracınızdan daha iyi performans almanızı sağlar. En az yağ seçimi kadar önemli olan, yağın değiştirilme yöntemi de performans kalitesini etkiler. Otomatik şanzıman yağı değişimi için önce mekanizma içinde yer alan yorgun yağın tamamen sistemden dışarı atılması gerekir. Çünkü eskiyen yağ belirli bir süre sonra hem temel özelliğini kaybeder hem de içinde zararlı partiküller barındırır. Yağ değişimi işlemi mutlaka yetkili bir servis tarafından yapılmalıdır.