1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Otomobillerde Spoiler Nedir Ne İse-yarar
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

OTOMOBİLLERDE SPOİLER NEDİR, NE İŞE YARAR?

Otomobil tutkunu olanların aşina olduğu spoiler (spoyler), aslında bir aksesuardan daha çok şey ifade ediyor. Eski japon otomobillerinde özellikle sıkça karşımıza çıkan ve araçların bagajına sabitlenen spoiler, tamamen baskı kuvveti ve rüzgar ile ilgilidir.

Sedan, coupe ya da roadster araçlarda gördüğümüz spoiler, günümüzde SUV'larda ve hatchback araba spoiler olarak da karşımıza çıkıyor. Aracın gövde hatlarıyla uyumlu olarak tasarlanan spoiler, genellikle hafif malzemelerden üretilir. Son zamanlarda spor otomobillerde ise karbon fiber malzemelere yer verilmektedir.

 

Araçlar Hızlandıkça Ağırlık Düşer

“Araba spoiler ne demek?”, “Araba spoiler ne işe yarar?” ve “Arabaya spoiler nasıl takılır?” Sorularının yanıtları aslında spoiler’ın işleviyle alakalıdır. Otomobiller hızlandıkça ağırlıkları fizik kuralları gereği azalır. Örneğin; 50 km/s hızla yol alan bir araç ile 120 km/s hızla giden bir aracın yere basma kuvveti farklıdır. Özellikle yüksek hızlarda araçların kontrolü daha büyük önem taşımaya başlar. Daha çok güçlü ve performans odaklı otomobillerde spoiler’a yer verilmesinin sebebi de yere daha fazla basma kuvveti uygulanmasının hedeflenmesidir. Mühendislik sürecinden geçen spoiler, aracın arka bölümünün rüzgar etkisiyle yere daha sıkı basmasını sağlar. Önden motorlu araçların arkası daha hafif olduğu için, spoiler daha büyük önem taşır. Spoiler sadece düz konumda değil virajlarda da yere basma kuvvetini artırarak yol tutuş kabiliyetini artıran bir donanımdır.

 

Yanlış Spoiler Yol Tutuşu Bozabilir

Spoiler, basit bir görünüme sahip olsa da araç üreticilerinin geliştirdiği spoiler’lar, yüksek Ar-Ge ve mühendislik çalışmalarının ürünü olarak ortaya çıkar. Aerodinamisi ve açısı büyük önem taşıyan bu parça, üreticinin kendi ürettiği ya da tavsiye ettiği modellerle verim sağlar. Yanlış bir arabaya spoiler takmak, aracın yol tutuş kabiliyetini artırmak yerine azaltır ve dahası yakıt tüketiminin de artmasına yol açar.

 

Splitter ve Difüzör Nedir?

Tıpkı spoiler gibi splitter ve difüzör de performanslı otomobillerin yol tutuş kabiliyetini önemli ölçüde artıran parçalardır. Ön tampondaki splitter, havanın araç altına girmesini engeller ve yanlardan ve yukarıdan doğru şekilde akışını sağlar. Difüzör ise aracın altına giren havanın tahliyesinde önemli bir rol oynar. Araç altından dışarıya doğru gelen hava akımı, iyi tasarlanmış bir difüzör sayesinde tutarlı ve verimli bir şekilde ilerler. Özel olarak geliştirilen marşpiyel takımları da, difüzör ve splitterları tamamlar.

Araç arka spoiler veya araba bagaj spoiler da bilinen eklentileri kullanırken bazı ihtimalleri ve tavsiyeleri dinlemekte fayda vardır. Splitter, difüzör ve spoiler gibi karoser eklentileri, genellikle motor sporlarında edinilmiş tecrübelerle geliştirilip üretilir. Bu sebeple, her zaman üreticilerin tavsiye ettiği ve onaylı gövde eklentilerinin kullanılmasını tavsiye edilir.