1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Sedan ne demek sedan araba nedir
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

SEDAN NE DEMEK? SEDAN ARABA NEDİR?

Ülkemiz dahil yaygın olarak kullanılan araba modelleri arasındaki sedan otomobiller, uzun yıllardır popülerliğini korumaktadır. Peki, başta aileler olmak üzere birbirinden farklı kesimler tarafından sıklıkla tercih edilen sedan ne demek ve diğer otomobil modellerinden farkı nedir, hiç merak ettiniz mi? İçeriğin devamında tüm bu soruların cevaplarını bulabilir, böylece bu popüler otomobil modeli hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sedan Nedir?

Genellikle dört kişilik olan, iki ya da dört kapısı bulunan araçlara sedan adı verilir. Sedan arabaların ilk bakışta dikkat çeken en önemli farkını ise, bagaj kısmının sürücü ve yolcu kısmından tamamen ayrı olması oluşturur. Böylece hem sürücü ve yolcular hem de yükler için daha fazla alan ortaya çıkar. Bu yüzden sedan araçlar, çoğu zaman çocuklu ailelerin ilk tercihleri arasında yer alır. Ancak sedan otomobiller kapasite ve alan dışında yol tutuşu ve benzeri sebeplerden dolayı gerek şirket aracı olarak gerek bireysel kullanım amacıyla da yaygın şekilde tercih edilir.

 

Sedan Araba Avantajları Nelerdir?

Sedan araçların görüntü, bagaj hacmi, yolcu sayısı, rahatlık ve yol tutuşu gibi farklı açılardan çeşitli avantajları bulunur. Bu avantajlar detaylı olarak şu şekildedir:

  • Sedan otomobillerin oldukça yaygın tercih edilme sebeplerinin başında, görüntü ve imaj faktörü gelir. Genellikle estetik çizgilere sahip olan sedan araçlar, aynı zamanda daha güçlü bir imaj sergilediği için, devlet makamları dahil pek çok önemli kişi ve kurum tarafından da tercih edilir.
  • Bagaj hacmi yolcu kısmından ayrı şekilde konumlandırıldığı için daha geniştir. Benzer şekilde sürücü ve yolcu kısmının daralmasına sebep olan bir bagaj etkeni bulunmadığı için, oturma alanları da sayıca daha fazla olmakla beraber aynı zamanda daha büyük ve konforludur.
  • Sedan araçlar, özellikle küçük boyutlardaki kompakt araçlarla karşılaştırıldıklarında yol üzerinde daha geniş bir alana yayıldıkları için, çoğu zaman yol tutuşu açısından iyi bir performans sergiler. Bu da daha güvenli ve rahat bir sürüş anlamına gelir.
  • Türkiye'deki ikinci el otomobil piyasasında, sedan araçlar her zaman daha yaygın satılır ve daha fazla ve kolay alıcı bulur. Ülkemizde oldukça popüler bir kasa tipi olan sedanın şekilsel avantajları dışında, bu tarz farklı bir avantajı da vardır.

 

Sedan Otomobil Dezavantajları Nelerdir?

Diğer kasa türlerinde olduğu gibi, sedan kasa araçlar da çeşitli dezavantajları beraberinde getirebilmektedir. Sedan araçların eksileri ise şöyledir:

  • Son yıllarda yakıt türleri ve tüketim verileri çeşitlenmiş olsa da, sedan otomobillerin büyük bir kısmı daha fazla yakıt tüketir. Bu da başta yakıt tasarrufuna önem veren sürücüler olmak üzere, çoğunluk tarafından olumsuz bir özellik olarak adlandırılabilir.
  • Sedan araçların boyutları genelde kompakt sınıfında yer almadığı için, daha fazla yer kaplarlar ve gerek şehir içi kullanımda gerek park alanlarında bu durum önemli bir dezavantaja dönüşebilir.
  • Yine boyut ve şekil kaynaklı diğer bir dezavantaj da sedan kasalı otomobillerin sürüş ya da park esnasında vurma, çarpma, çizilme gibi olaylara daha müsait olabilmeleridir.

 

Sedan ve Hatchback Arasındaki Fark Nedir?

Sadece ülkemizde değil, yabancı otomobil forumlarında da "Sedan vs. Hatchback" başlığıyla sık sık görülebilen bu karşılaştırmanın en temel cevabını boyut faktörü oluşturur. Hatchback araçlar, sedan araçlara göre daha kompakt, sürüşü, park etmesi daha kolay araçlardır ancak aynı zamanda bagaj ve kişi kapasiteleri, çoğunlukla sedan otomobillere göre daha kısıtlıdır.