1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. SRC Belgesi Nedir?
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

SRC BELGESİ NEDİR?

Ticari araçları kullanmayı hedefleyenlerin kesinlikle sahip olması gereken bir belge olan SRC belgesi, mesleki yeterliliği kanıtlamak amacıyla alınan bir tür sertifikadır. SRC belgesine sahip olmayan bireyler, ticari amaçla araç kullanma yetkisine sahip olamazlar.

Eşya ya da yolcu taşımacılığı yapmak isteyen ticari araç sürücülerinin sahip olması gereken bir belge olan SRC belgesi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, doğru yerdesiniz. SRC belgesi aynı zamanda mesleki yeterlilik belgesi olarak da bilinir ve bu önemli belgeyi almak yasal bir zorunluluktur.

Karayolu taşıma kanunlarına göre, kamyonet, kamyon, panelvan, minibüs, otobüs, çekici gibi ticari araçları kullanan tüm şoförlerin, eşya veya yolcu taşımacılığı yapmak için SRC belgesine sahip olmaları gerekmektedir. SRC belgesi almak için sürücülerin öncelikle sürücü belgesine sahip olmaları şartı aranır. Ardından, mesleki yeterlilik belgesi yani SRC belgesi başvurusu yapmaları gerekmektedir. SRC nedir, SRC ne işe yarar ve nasıl alınır gibi aklınızda olan soruların yanıtlarını gelin beraber öğrenelim. 

SRC Belgesi Nedir? SRC Belgesi Alma Şartları

Ticari araçları kullanmayı hedefleyenlerin kesinlikle sahip olması gereken bir belge olan SRC belgesi, mesleki yeterliliği kanıtlamak amacıyla alınan bir tür sertifikadır. SRC belgesine sahip olmayan bireyler, ticari amaçla araç kullanma yetkisine sahip olamazlar. Bu belgeyi alabilmek için, sürücülerin öncelikle bu alanda eğitim almaları gerekmektedir. Eğitimi başarıyla tamamlayan ve yeterliliğini kanıtlayan kişiler, SRC belgesi alma hakkını elde ederler. Bu belge, ticari taşımacılık sektöründe faaliyet göstermek isteyenler için kritik bir gerekliliktir. 

SRC belgesi almak isteyen kişilerin belirli şartları yerine getirmeleri gerekir. Kişilerin SRC belgesi almaya uygun olabilmeleri için öncelikle SRC yaş sınırı olarak uygulanan 26 yaşın üzerinde olmaları gerekir. SRC belgesi almak için ilgili kurum olan Ulaştırma Bakanlığı'na başvuruda bulunulması gerekir. Başvuruda bulunulacak olan SRC belgesi türünün belirlenmesinin ardından kişinin SRC belgesi eğitimini başarıyla tamamlaması gerekmektedir. SRC belgesi eğitimi onaylı kurslar tarafından yurtiçi taşımacılık için 36 saat ve uluslararası taşımacılık için ise 41 saat olarak sunulmaktadır. 

SRC alma şartları arasında ayrıca bir psikoteknik raporun da sunulması şartı bulunur. Bu rapor, sürücünün fiziksel ve psikolojik sağlığını değerlendirmek amacıyla gereklidir. SRC belgesi almak için bu adımları takip etmek, ticari taşımacılık yapmak isteyen sürücülerin yasal gerekliliklere uygun hareket etmelerini sağlar.

SRC Belgesi Türleri

SRC belgesi birçok farklı kategori altında ele alınır. Kişinin taşımak istediği kargo, yolcu türü ve kat edilecek mesafe gibi şartlara bağlı olarak önce başvuruda bulunması gereken SRC belgesi türünü belirlemesi gerekir. SRC belgeleri türleri arasında; SRC 1 belgesi,  SRC 2 belgesi, SRC 3 belgesi, SRC 4 belgesi ve SRC 5 belgesi bulunur. 

SRC 1 Belgesi

Uluslararası yolcu taşımacılığı için verilen SRC 1 belgesi için kişilerin 32 saatlik bir eğitimi başarıyla tamamlamaları şartı aranır. SRC 1 belgesi almaya hak kazanan kişiler otobüs ve minibüs araçlarını ticari amaçlarla uluslararası olarak kullanabilir. SRC 1 belgesinin kişiye sağladığı haklardan yararlanmak için aynı zamanda sürücülerin psikoteknik rapor almaları gerekir. SRC 1 belgesi almak isteyen kişilerin; en az 26 yaşında ve en fazla 65 yaşında olmaları gerekmektedir. SRC belgesi yaş sınırı minibüs şoförleri için 19 olarak uygulanır.  

SRC 2 Belgesi

Yurtiçi yolcu taşımacılığı amacıyla verilen SRC 2 belgesi; dolmuş, şehir içi ve şehirlerarası otobüs sürücüleri, personel taşımacılığı ya da okul servisi şoförleri ve taksiciler için gerekli bir belgedir. SRC 2 belgesi, Türkiye'de taşımacılık yapan herkesin sahip olması gereken bir belgedir. SRC 1 belgesine sahip olan bir sürücü, SRC 2 belgesine ihtiyaç duymaz. Kısacası SRC 1 belgesini almak için gerekli olan eğitim sürecinden geçmiş olan kişiler SRC 2 belgesi için eğitimden muaf tutulurlar. SRC 1 belgesine sahip olmayan kişilerin ise SRC 2 belgesi alabilmek için 22 saatlik bir eğitimden geçmeleri ve bu eğitimi başarıyla tamamlamaları gerekir. Taşımacılık sektöründe çalışanlar için bu belge, sürücülerin yasal gereksinimlere uygun bir şekilde faaliyet göstermelerini sağlar ve güvenli bir taşımacılık hizmeti sunmalarına yardımcı olur.

SRC 3 Belgesi

Uluslararası yük taşımacılığı için gerekli olan SRC 3 belgesi, Türkiye'de ve uluslararası arenada yük, eşya ve kargo taşımacılığı yapan sürücülerin yanı sıra kamyon, çekici ve tır kullanan sürücülerin alması gereken bir belgedir. Ayrıca kamyonet, pikap, panelvan gibi ticari taşıtları kullanan sürücüler de bu önemli belgeyi alabilirler. Sürücülerin işlerini yasal ve güvenli bir şekilde yapabilmeleri için bir zorunluluk olan SRC 3 belgesi, 19 yaşın üzerindeki ve 66 yaşın altındaki kişiler tarafından alınabilir. Bu belge için de SRC 1 ve SRC 2 belgesi gibi kişilerin psikoteknik rapor sunmaları gerekir. 

SRC 4 Belgesi

Yurtiçi yük taşımacılığı için talep edilen SRC 4 belgesi, SRC 3 belgesinin Türkiye için verilen hali olarak da tanımlanabilir. SRC 3 belgesine sahip olan kişiler, SRC 4 belgesi için gerekli eğitimden muaf tutulurlar. SRC 3 sahibi olmayan kişilerin ise SRC 4 belgesi almak için 28 saatlik bir eğitimi tamamlamaları gerekir. Bu eğitimi başarıyla bitiren kişiler Türkiye içerisinde kargo ve eşya taşımacılığı faaliyetleri gerçekleştirebilir.  

SRC 5 Belgesi

Tehlikeli madde taşımacılığı için talep edilen SRC 5 belgesi, 19 saatlik bir eğitimin tamamlanması ile verilir ve kişiye tehlikeli mal taşıma hakkı verir. SRC 5 belgesi almak isteyen kişilerin tanker kullanması gereken durumlar varsa, temel eğitime ek olarak 13 saatlik özel bir eğitim almaları da gerekir. Ayrıca, patlayıcı ya da radyoaktif madde taşıyacak olan kişilerin ek olarak 8 saatlik bir eğitimi daha tamamlamaları şart koşulur. 

SRC Belgesi Alma Şartları Nelerdir?

SRC belgesi alma şartları arasında şu şartlar bulunur:

  • 19 yaşın üzerinde olmak

  • 66 yaşın altında olmak

  • Psikoteknik rapor almış olmak

  • Araç türüne uygun bir ehliyet sahibi olmak

  • Başvuruda bulunulan SRC sınıfları eğitimini tamamlamış olmak