1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Sunroof-nedir-bakimi-nasil-yapilir
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

SUNROOF NEDİR, BAKIMI NASIL YAPILIR?

Otomobillerin çıkış noktası ve temel amacı insanları A noktasından B noktasına taşımaktı. Zaman içerisinde otomobil dünyası birçok ekosistemi içerisinde barındıran, yeni teknolojilerle hayatı bir hayli kolaylaştıran taşıtlardan oluşur haline geldi. Ayrıca, sürüş esnasında gerek sürücü gerekse diğer yolcuların konforu üreticiler için sürekli olarak geliştirilen bir kol oldu.

İşte sunroof’ta buradan hareketle sürücülerden gelen taleple ortaya çıkan araç özelliklerinden birisi olarak dikkatleri çeker. Ne de olsa hemen hemen her sürücü, araç kabininin içerisinde daha aydınlık ve ferah bir ortam ister. Bu yazımızda “Sunroof nedir?” ve “Sunroof bakımı nasıl yapılır?” sorularından hareketle sürücüler için önemli bir konfor alanı yaratan sunroof’u inceleyeceğiz.

 

Sunroof ile Konforu Artırın

Sunroof yani diğer bilinen karşılıklarıyla açılır tavan ve sürgülü tavan, otomobillerin tavanında yer alan bir sistemdir. Bu sistem, sürücü tarafından başlayarak arkadaki yolcuya kadar ulaşabilir. Özellikle SUV araçlarda yer alan sunroof’ların boyutu zaman içerisinde oldukça büyümüştür. Sunroof araba amacı, yolcu bölmesine temiz havanın yan camlara ek olarak tavandan girmesidir. Bununla birlikte, araç içerisinde daha konforlu ve aydınlık hissettirir. Sunrooflu arabalar özellikle araç içinin daha geniş algılanmasını sağlar. Bir otomobilin açılır tavanı genellikle camdan oluşur ve geriye doğru sürgülüdür. Araç içerisinde sürücünün rahatlıkla ulaşabileceği bir buton aracılığıyla sunroof kontrol edilebilir. Günümüzde yarım açılan sunroof modelleri olduğu gibi neredeyse tamamen açılan sunroof seçenekleri de vardır.

 

Sunroof’u Oluşturan Bileşenler

Sunroof tek bir parçaya verilen bir isim gibi algılansa da Sunroof’u oluşturan birtakım parçalar bulunur. Bu parçalardan ilki ve en büyüğünü elektrik enerjisiyle çalışan panoramik bir cam tavan oluşturur. Sunroof parçaları arasında daha sonra arasında genellikle tavan beziyle aynı malzeme ve renkte üretilen gölgelik gelir. Bu parça, aynı zamanda sunroof perdesi şeklinde de adlandırılır. Bunun yanında kışın camı açmadan içeride aydınlık bir ambiyans yaratacak sunroof perdesi ve gelen rüzgârın etkisini azaltmaya yarayan sunroof rüzgarlığı da yine sunroof teknolojisini oluşturan diğer parçalar arasındadır. Cam bölmenin sadece gölgelik olarak tabir edilen kısmını açarak içeriye güneş ışığı almak da mümkün olabilir. Böylelikle kış aylarında aydınlık bir ortam sağlayan sunroof, yaz aylarında buna ek olarak araç içerisinin temiz bir hava almasını sağlayarak sağlıklı bir ortam hazırlar.

 

Sunroof Bakımı Nasıl Yapılır?

Sunroof’lar sık kullanılan araç özellikleri olduğu ve yukarıda bahsettiğimiz gibi birden fazla bileşenden oluştuğu için zaman içerisinde yıpranma yaşayabilir. Bu yıpranmalar, sürücülerde “sunroof su alıyor”, “sunroof tam kapanmıyor”, “sunroof yavaş kapanıyor” ya da “sunroof istediğim şekilde çalışmıyor” gibi şikayetleri beraberinde getirir. Tüm bu sorunlarla karşılaşmamak için sunroof bakımı yapmak çok önemlidir. Sunroof bakımı düzenli yapıldığı takdirde uzun yıllar mekanik arızalar dışında sorun çıkarmayacaktır. Üstelik sunroof bakımı herhangi bir servise gitmeden kolaylıkla da yapılabilir.

Öncelikle, sunroof camının fitilleri zamanla toz ve benzeri maddeleri toplayacağı için zamanla kirlenecektir. Bu nedenle sunroof fitili temizliği yapmak gerekir. Sunroof temizliği, evde kullanılan temizlik maddeleri ve temiz bir bez aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Sunroof fitiliyle birlikte sunroof’un geçtiği kanalı ve toz kaçabilecek aralıkları temizlemekte fayda vardır. Bununla birlikte, bu iş için özel olarak üretilen sunroof bakım spreyi benzeri ürünlerden de yardım alınabilir. Sunroof’taki basit problemler detaylı bir temizlik ve düzenli bakımla giderilebilir. Ancak, hiçbir şekilde açılmayan sunroof’lar için sunroof tamiri gerekebilir. Sunroof tamirinin ise yetkili servislerde uzman kişiler tarafından yapılmasında daima fayda vardır.

Görüldüğü gibi sunroof’lar işlevi gereği araç içerisini ferah tutma ve temiz hava akımı sağlama konusunda oldukça faydalıdır. Günümüzde çoğu araçta artık standart olarak sunulan sunroof’lar, opsiyonel olarak da tercih edilebilir. Sunroof’lu bir araç kullanıyorsanız bakımlarını düzenli yaparak ve sunroof’unuzu temiz tutarak uzun yıllar problemsiz ve konforlu yolculuklar yapabilirsiniz.