1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Tır Ehliyeti Nasıl Alınır?
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

TIR EHLİYETİ NASIL ALINIR?

Öncelikle 'Tır Ehliyeti' diye ayrı bir sınıf olmadığı, CE sınıfı ehliyet sahibi olduğunuz takdirde tır, kamyon çekici gibi tüm ağır vasıtaları kullanabilme hakkına sahip olabileceğiniz, bilmeniz gereken başlıca husustur.

CE sınıfı ehliyet; Büyük araçları kullanabilmek için gerekli olan sürücü belgesidir. Tır ehliyeti sahibi olmak isteyen kişiler için ön koşul C sınıfı ehliyet sahibi olmaktır. C sınıfı ehliyet sahibi olabilmek için öncelikle B sınıfı ehliyet sahibi olunması şartı aranmaktadır. CE sınıfı ehliyeti olanlar M, B, B1, C, C1, E ve F sınıfı tüm araç tiplerini kullanma hakkına sahiptirler. CE sınıfı tır ehliyetine sahip olanlar römorklu kamyon, çekici ve benzeri araçları da kullanabilirler. CE sınıfı ehliyetin geçerlilik süresi 5 yıl olup her 5 yılda bir ehliyet yenilenmelidir. Yenileme yapmayanların sürücü belgeleri geçersiz sayılır.  

Tır Ehliyeti Kaç Yaşında Alınır?

Karayolları Trafik Yönetmeliği ehliyet alabilme yaşını aşağıdaki şekilde belirlemiştir. 

  • B Sınıfı Ehliyet : 18 yaşını doldurup 19 yaşından gün alan kişiler.

  • C Sınıfı Ehliyet : B sınıfı ehliyet sahibi olan, 21 yaşını doldurup 22 yaşından gün alan kişiler. 

  • CE Sınıfı Ehliyet : C sınıfı ehliyet sahibi olan 22 yaşını doldurup 23 yaşından gün alan kişiler. 

Tır / CE Sınıfı Ehliyet Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Kimlik Belgesi:  Üzerinde kimlik numarası yazmayan belgeler ile yapılan CE sınıfı sürücü belgesi başvuruları kabul edilmemektedir. Kimlik belgesi ile birlikte 1 adet arkalı önlü kimlik fotokopisinin de götürülmesi gerekmektedir. 

Fotoğraf : Talep edilen fotoğraf adedi 2-10  arasında değişmekte olduğu için en az 10 biyometrik fotoğraf bulundurmanız yararınıza olacaktır. 

Diploma veya Öğrenci Belgesi: İlkokul veya üzeri derecede okullardan mezun olanlar diplomaları ile, öğrenimi devam edenler ise devam ettikleri okuldan aldıkları öğrenci belgeleri ile başvuru yapabilirler.  

Sabıka Kaydı: Adliye binaları ya da E-Devlet üzerinden e devlet şifreniz ile online olarak aldığınız sabıka kaydı belgeniz başvuru esnasında belgeleriniz arasında olmalıdır. 

Daha Önce Alınan Ehliyet Belgesi Fotokopisi: Tır ehliyeti başvurusu için önceden alınması zorunlu olan C sınıfı ehliyet belgenizin fotokopisi evraklarınız arasında olmalıdır. 

Sağlık Raporu:  Devlet hastaneleri veya özel sağlık kurumlarından, ehliyet almanıza engel teşkil edecek bedensel yada zihinsel herhangi bir sağlık sorunu taşımadığınızı gösteren sağlık belgesi yine mutlaka almanız gereken evraklardan bir diğeridir.  

İkametgah Belgesi : Bağlı bulunduğunuz muhtarlıktan alacağınız, adres bilgilerinizi doğru olarak gösteren belgeyi de yanınızda götürmelisiniz.

CE Sınıfı Ehliyet (Tır Ehliyeti) Alabilmek İçin Hangi Şartlar Gereklidir?

1. C Sınıfı sürücü belgesi sahibi olmak.

2. Ehliyet sınavlarında başarılı olmak.

3. Sürücü belgesine süresiz şekilde el konulmamış olmak.

4. En az ilkokul mezunu olmak.

5.  Kişinin, ehliyet almasına engel teşkil edecek sağlık sorunlarının olmaması.

6.  21 yaşını doldurmuş olmak.

Yukarıdaki koşullara uygunluk gösteren kişiler uluslararası tır ehliyeti sahibi olabilirler. 

CE Sınıfı İçin Direksiyon Sınavına Kaç Defa Girilebilir ?

Tır ehliyeti sınavına girmek isteyen kişiler için tanınan hak sayısı 4'tür. Başvuruda bulunduğu halde sınava girmeyen kişilerin, o sınav için hakkı yanar ve sınav hakkı 3'e düşer. 

4 kez direksiyon sınavına girdiği halde başarı sağlayamayan kişiler, kayıt ücretini ödeyip kayıt yenileyebilirler ve direksiyon sınavına girmek için 4 hak daha elde etmiş olurlar.  2. kez verilen 4 hakta da direksiyon sınavında tekrar başarısız olunması halinde sürücü adaylarının dosyaları iptal olur ve adaylar CE sınıfı ehliyet alma haklarını tamamen kaybederler. 

CE Sınıfı Ehliyet Almanın Maliyeti Nedir?

CE sınıfı ehliyet almak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de maliyettir. Ehliyet almak isteyenlerin en sık sorduğu soruların ''Tır ehliyeti fiyatı nedir? '' ''Tır ehliyeti ne kadar?'' gibi sorular olduğu görülmektedir.  Ancak bu soruların yanıtlarını net olarak vermek mümkün değildir. Fiyatlar sabit olmamakla beraber her sınav veya her sene içerisinde değişiklik gösterebilir. Bu konuyla ilgili olarak ödemeniz gereken bedeller arasında harç bedeli, vakıf hizmet bedeli ve değerli kağıt bedelleri olduğunu söylenebilir. Sınava gireceğiniz süre zarfında fiyat konusunda yetkili kuruluşlardan bilgi edinmeniz daha sağlıklı olacaktır.