1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Yagmurlu havalarda araba surerken dikkat edilmesi gerekenler
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

YAĞMURLU HAVADA ARABA SÜRERKEN NELER ÖNEMLİDİR ?

Güneşli havalarda araç kullanmak her zaman daha konforlu ve rahattır. Ancak, havaların soğumasıyla birlikte yağışlı havaların artması sürücülerin dikkat etmesi gereken bir takım farklı etkenleri de beraberinde getirir.

Yağmurlu havalarda araba kullanmak için dikkat edilmesi gerekenler, yola çıkmadan önce araç donanımına ait kontroller ve seyir esnasında dikkat edilmesi gereken noktalar olmak üzere iki farklı şekilde değerlendirilebilir. Yağmurlu bir havada, ıslak yol şartlarında yola çıkmadan hemen önce yapılacak ufak çaplı kontroller ve sürüş esnasında uyulması gereken birtakım kurallarla olası kaza riskleri en aza indirilerek güvenli bir sürüş gerçekleştirilebilir.

 

Kış Aylarına Girilmeden Silecekler Kontrol Edilmeli

Kış aylarına girmeden önce aracın bazı donanımlarını kontrol etmek ve gerekliyse bakımını yapmak gerekir. Bu aylarda görüşünüzü sağlayan en önemli donanımların başında ise silecekler gelir. Kış aylarına girilmeden sileceklerin iyice kontrol edilmesi, gerekliyse filtrelerinin değiştirilmesi yağışlı havalarda görüşünüzü bir hayli artıracaktır. Bununla birlikte; mevsime uygun diş derinliği fazla kış lastiklerine geçmek, antifriz kullanmak, klima gazı, akü gibi donanımların kontrolünü yapmak da faydalı olabilir.

 

Takip Mesafesini Artırmak Riski Azaltıyor

Yağmurda araba kullanmak çeşitli riskler barındırır. Yağışlı havalar, görüşünüzü sağlayan ön ve arka camlar ile yardımcı aynaları etkiler. Bu nedenle, yağmurlu havalarda dikkat edilmesi gereken ilk etmen takip mesafesini artırmaktır. Islak zeminde araç normalden daha uzun süre frenleme yapacağı gibi görüşün azalması nedeniyle arkadan çarpma olasılığı da artar. Bu nedenle yağmur yağdığında öndeki araçla takip mesafesini iki katına çıkarmak kazaların önüne geçecektir. Takip mesafesinin yanında aracın hızını normal seyrinizin altına düşürmek de yağışlı havalarda dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta olarak bilinir. Hız demişken ıslak zeminde sert frenlemelerde kaçınmak da kaza olasılığını azaltmanıza yardımcı olur. Çünkü, yağışlı havalarda sert frenleme yapmak aracın dengesini bozarak kontrolün kaybedilmesine yol açabilir.

Yağmurlu havalarda yerlerde çeşitli su birikintileri oluşur. Bu birikintilerin içerisinden geçmek de suda kızaklanma diye tabir edilen sorunlara yol açabilir. Suda kızaklanma, kısaca lastiklerin sudan geçerken asfaltla temasının tamamen ya da kısmen kesilmesi şeklinde tanımlanabilir. Böyle durumlarda ani hareketlerden kaçınmak, direksiyonu sıkıca tutmak ve ayağın hafifçe gazdan çekilmesi işe yarayacaktır. Ayrıca, ıslak zeminlerde yolda bulunan şeritlerin üzerinde geçmek de aracın dengesini bozabilir. Mümkün olduğunca bu çizgilerin üzerinden gitmemeye özen göstermek konforlu bir sürüş için göz önünde bulundurulması gereken unsurlardan birisidir.

 

Camın Buğulanması Nasıl Önlenir?

Kış aylarında en çok karşılaşılan problemlerden birisi de yağmurlu havada araba cam buğulanması olarak gösterilebilir. Araç içerisindekilerin nefes alıp vermesi, yağmurda ıslanmış giysiler, nem seviyesi yüksek olan paspaslar veya sıcak bir yiyecek bile araçtaki nemi artırarak kış aylarında buğulanmaya sebep olabilir. Buğulanmanın önüne geçebilmek için aracın camlarında oluşan nemi gidermek gerekir. Bunun için de aracın cam tarafındaki klimalarının açılması veya camların kısa süreliğine açılması kısa sürede çözümü sağlayacaktır. Ayrıca, camlar için kullanılan buğu önleyicilerle de bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

 

Yağmur Kaydırıcı Ürünler Yardımcı Olabilir

Yağmurda araba aynaları ile ön ve arka camlara gelecek damlacıklar görüşü kısıtladığı için sürüş konforunu mutlaka etkileyecektir. Bazı araçlarda bulunan araba yağmur sensörü silecekleri harekete geçirerek bu damlacıkları engeller. Bununla birlikte yağışlı havalar için özel olarak üretilmiş çeşitli ürünler de bulunur. Araba yağmur kaydırıcı, camlara gelen damlacıkların süzülerek görüşün önüne geçmemesi için kullanılan ürünlerden birisidir. Bu sayede sürüş konforu artarken görüş açısı da bir hayli artacaktır. Ayrıca, araba aynalarında kullanılacak damlacık kaydırıcı ürünler de aynaların görüşünü artıracak ve yağışlı havalarda aynalarda damlacık kalmamasını sağlayacaktır.

Hava şartları ne olursa olsun takip mesafesini korumak, hız kurallarına uymak, ani ve çevreyi kontrol etmeden sakin manevralarda bulunmak kaza riskini azaltır. Yağmurlu havada araba kullanmak ise yukarıda bahsettiğimiz gibi biraz daha fazla dikkat ve özen ister. Belirli kontroller yapıldığı ve sürüş sırasında alınması gereken önlemler göz önünde bulundurulduğunda da öncelikle güvenliğiniz daha sonra sürüş konforunuz bir hayli artacaktır.

Yağmurlu havalarda güvenle sürebileceğiniz araçlar için hemen Lexus araç modellerini inceleyin, size uygun modele hemen sahip olun!