1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Yaz lastigi nedir secerken nelere dikkat edilir
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

YAZ LASTİĞİ NEDİR, NE ZAMAN TAKILIR, FARKI NEDİR?

Mükemmel denge, yol tutuşu, güvenli ve konforlu bir otomobil deneyimi… İster kısa ister uzun mesafeli, yolculuklarınızın her anında hissetmek isteyeceğiniz tüm bu özellikler, aracınızın sunduğu lüksler kadar lastik seçiminize de bağlıdır. Otomobil kullanmayı zevke dönüştüren ve aracıyla bir olma hissini her kilometrede yaşayan sürücüler, tam zamanında doğru yerde olma kavramına, doğru mevsimde doğru lastik seçimini de ekliyor.

Yaz Lastiği Nedir? Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

 Aracınızın lastikleri, yaşadığınız coğrafyanın, araç sürme alışkanlıklarınızın ve mevsim koşullarının bir aynası olduğu sürece, otomobil kullanmak sizin için de zevke ve güvene dönüşebilir. Kış aylarında araç lastikleri için çok daha fazla önlem alınması gerektiği düşünülse de aynı özeni yaz lastiği seçiminde de göstermeniz gerektiğini biliyor musunuz? İşte yazın keyfini kesintisiz sürdürmenizi sağlayan ve en güçlü yol arkadaşlarınızdan biri olan yaz lastiği seçiminde yararlanabileceğiniz yol haritanız…

 

Yaz lastiklerinin özellikleri nelerdir?

Yaz lastiği, nem ve zaman zaman kendini gösteren yaz yağışlarına mükemmel uyum sağlayan yüksek performans özellikleriyle donatılmıştır. Hava sıcaklığının 7 °C derecenin üzerinde olduğu dönemlerde maksimum güce ulaşan yaz lastiğinin özelliği, diş desenleri ve üretimde kullanılan bileşimin niteliğidir. Tüm araçlarda yola tutunma gücünü ve manevra reflekslerini destekleyen yaz lastiği, özellikle performans gücüyle öne çıkan araçlarda mükemmel bir sürüş deneyimi yaşamanızı sağlar. Bu lastikler, aynı zamanda yağışlı havalarda sürücüye avantaj sağlar. Bu özellik için de su tahliyesi yapan ve kaymayı önleyen, yaz lastiğine özgü sırt desenlerinden yararlanırlar.

 

Yaz lastiği nasıl seçilir?

Yaz lastiğinizin performansından maksimum seviyede yararlanmak için konforlu ve güvenli sürüşün anahtarı olan bu ekipmanların özelliklerine dikkat etmek gerekir. Genişlik, jant türüne uygunluk, üretim tarihi, ıslak zeminlerde frenleme gücü, yakıt verimliliğine katkı ve yanak kalınlığı gibi özellikler, sizi doğru yaz lastiği ile buluşturacak kriterlerdir. Doğru koşullarda saklandığında bir lastiğin garanti süresi 8-10 yıldır. Kullanım sırasında herhangi bir hasar ya da deformasyona uğramamış lastikler, kullanım sıklıklarına bakılmaksızın lastik ömrü açısından değerlendirilmelidir. Bu nedenle yaz lastiklerinizi seçerken üretim tarihlerini mutlaka kontrol etmeniz gerekir. Bulunduğunuz coğrafya ve aracınızı kullanım sıklığınız da lastik seçiminizi yaparken size yardımcı olacaktır.

 

Yaz lastiği seçerken nelere dikkat edilir?

Kış lastiğinin aksine yaz lastiğinin dişleri üzerinde mikro çizgiler bulunmaz. Karlı ve çamurlu yüzeylere değil, direkt yola tutunma gücünü hedefleyen bu tasarım, sürücüye güvenli bir sürüş sağlar. Yaz mevsimi için üretilen lastikleri diğer çeşitlerden kolayca ayırt etmek için bu tür görsel farklılıkların yanı sıra kullanılan hammaddenin işlenişi hakkında da bilgi alabilirsiniz. Lastiklerin ana hammaddesi kauçuktur. Ancak bu kauçuk bileşenleri, yaz ve kış lastiklerinde değişiklik gösterir. Farklı bileşenler sayesinde yaz lastikleri mevsime ve yol koşullarına adapte olma yeteneği kazanır. Bu türlerde diğer lastiklerden farklı olarak çentikler bulunmaz. Daha sessiz ve yumuşak bir yapıdadırlar. Hız ve çeviklik sağlayan tüm bu özelliklere sahip bir lastik ile böylece, yaz aylarında yol tutuşu güçlü, manevra kabiliyeti verimli bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz. Mevsime uygun lastik seçimi, aynı zamanda yakıt tasarrufu da demektir. Ülkemizde yaz değişimi için ideal zaman, nisan ayının başları olarak tavsiye edilir. Mevsime uygun lastikler sayesinde otomobilinizin çekiş gücünü artırabilir, fren mesafenizi kısaltabilirsiniz. Sıcak havalarda yaz lastiğinin fren mesafesini, kış lastikleriyle kıyaslandığında % 40 oranında azalttığı bilinmektedir.

 

Uygun yaz lastiği nasıl anlaşılır?

Yaz lastiklerinin boyutlarının, genişlik, kesit yüksekliği ve kesit eni oranı, jant çapı gibi özelliklerinin aracınıza uygun oluşu ve tüm tasarım nitelikleri, aracınızın performansını artıracaktır. Mevsim koşullarına uygun yapılan doğru lastik seçiminin sürüş deneyiminizi olumlu etkilediğini de fark edebilirsiniz. Islak ve kuru yol koşullarında aracınızın daha iyi performans sergilemesini sağlayan yaz lastiğini, diş derinliği boyutuna bakarak ayırt edebilirsiniz. Yaz lastiklerinin ideal diş derinliği 3 milimetredir. Yaz lastiğinizi satın alırken ve değişim yaparken, lastiklerin teknik özellikleriyle birlikte balans ayarınızı ve hava basıncı kontrolünüzü de mutlaka yaptırmalısınız. Böylece yaz boyunca, doğru lastik seçimi ve değişimi yapmanın rahatlığını hissedebilir, yolculuğun özgürlük veren keyfini güvenle çıkarabilirsiniz.