1. LEXUS SAHİBİ OLMAK
  2. Servis ve Bakım
  3. Lastikler
Ne aramıştınız?
BAKIM

LASTİKLER

Lexus, siz ve yolcularınıza en yüksek seviyede performans ve koruma sağlamak için sürüş koşullarınıza en uygun lastikleri sunmaktadır. Yalnızca Lexus'unuz için tasarlanmış olan orijinal Lexus lastiklerini seçmenizi tavsiye ederiz.

YOLDA MAKSİMUM PERFORMANS

Siz ve yolcularınızın yolda güvenle ilerleyebilmesi için lastiklerinizin iyi durumda olması büyük önem taşır. Lastiklerinizin durumu, aracınızın ıslak yol koşullarında durma mesafesini de etkileyebilir.

Lastik seçerken dikkat edilecek çok sayıda etken vardır: Yol tutuşu, ıslak ve kuru yüzeylerde tutuş, yüksek hızda denge, sürüş konforu, gürültü seviyeleri, yoldan alınan tepki ve yakıt tasarrufu. Ancak kesinlikle emin olabileceğiniz bir şey vardır ki Lexus'tan lastik aldığınızda özellikle Lexus'unuz için tasarlanmış bir lastik seçmiş olursunuz.

Lastiklerinizin durumu kötüleştiğinde, sürüş deneyiminiz de olumsuz etkilenir. Aşınmanın artması, ıslak yollarda aracınızın durma mesafesini etkiler. Ancak doğru lastikleri kullandığınızda etkili yön değiştirme, frenleme ve motor gücünü aktarmak için gerekli olan yol tutuş seviyelerine ulaşabilirsiniz.

KIŞ LASTİKLERİ

Kış lastiği takmak, hava koşullarına karşı hazırlıklı olmanızı sağlar. Kış lastikleri, düşük sıcaklıklarda sıkılığını koruyan bir bileşikten üretilmiştir. Su ve çamuru uzaklaştırmak için derin diş izleri vardır. Dururken, harekete geçerken ve viraj alırken yol tutuşunu artıran çok sayıda küçük kanalları vardır ve bu kanallar aracınızın durma mesafesini büyük oranda kısaltır.

Bu özellikler sayesinde kış lastikleri ıslak, karlı veya buzlu yollarda çok çeşitli kış koşullarına uyum sağlayabilir.

LASTİK BAKIMI

Lastik bakımınızı önceden yaptırmak hem güvenliğinizi artırır, hem de ileride pahalı onarımlar yaptırmak zorunda kalmanızı önler. İyi durumdaki lastikler, en iyi yakıt tasarrufunu sağladıkları için aynı zamanda en ekonomik lastiklerdir.

Lastik aşınma belirtilerini fark ederek ve önlem alarak uzun frenleme mesafeleri, su üzerinde kızaklama ve lastik patlaması gibi durumlardan kaçınabilirsiniz. Sık görülen belirtilerden bazıları düşük lastik basıncı, dişlerin aşınması, direksiyonda titreşim, sıradışı gürültüler, aracın sağa veya sola çekmesi, ıslak yollarda yol tutuşunun kötü olmasıdır.

Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, size en yakın Lexus servisini ziyaret ederek lastiklerinizi kontrol ettirin. Lexus, lastikler ile ilgili sorunları önlemek için lastik basıncınızı düzenli olarak kontrol etmenizi, hiçbir zaman diş derinliğinizi yasal sınır olan 1,6 mm altına düşürmemenizi ve lastiklerinizde düzenli olarak kesik, aşınma veya saplanmış cisimler olup olmadığını kontrol etmenizi önerir.