1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Takumi masters
Ne aramıştınız?
İŞÇİLİK

TAKUMI USTALARI

Çok eski bir Japon anlayışı olan "Takumi", tüm yaptığımız işlerde referans noktamızdır. Takumi ustalarımız bu zanaat felsefesinin koruyucularıdır. Lexus'un tasarım aşamasından geliştirilmesine kadar her seviyede insan ruhunun dokunuşunu markaya katarlar.

ZAMAN İÇİNDE KANITLANMIŞ USTALIK

Lexus Takumi ustaları (veya kısaca "Takumi") becerilerini ve tutkularını eşsiz bir şekilde bir araya getirmiştir. Son derece iyi eğitilmiş, ayrıntılara inanılmaz özen gösteren ustalardır. Ve mükemmelliğe gerçek anlamda inanırlar, başarılı olmak için hiçbir engel tanımazlar. Her biri, araç üretim sürecindeki belirli bir alana odaklanır. Bu onlar için bir tutku ve sabit bir düşünce haline gelir. Kyushi'deki Miyata Lexus fabrikasındaki 7.700 işçiden yalnızca 19'u Takumi'dir. Bu bizim için mühendislik alanında sahip olunabilecek en büyük şereftir.

BENZERSİZ BECERİLER

Tüm Takumi'ler alanlarında en az çeyrek yüzyıl deneyime sahiptir. Bu uzun yıllar süren özel öğrenim süreci sayesinde şaşırtıcı seviyede bilgiye ve yüksek öngörü kabiliyetlerine sahiplerdir.

Uzmanlıklarını sürekli geliştirmelerinin yanı sıra, bilgilerini de paylaşırlar. Ekip liderleri olarak çalışırlar, Lexus geleneklerini korurlar ve yeni çalışanlarda inovasyon ruhunu teşvik ederler. Son derece değerli becerilerini ve süreçleri aktarırlar ve tüm Lexus'ların tüm özelliklerinin mükemmel olmasını sağlarlar.

EL BECERİSİ TEST EDİLİR

İNSAN DOKUNUŞUNUN İNCELİĞİ

Takumi ustaları en yeni teknolojiler hakkında çok yüksek seviyede bilgiye sahiptir ve bu teknolojilerin oluşturulmasında önemli bir görevleri vardır. Ancak birçok meşhur teknikleri dijital çağdan çok daha eskilere dayanmaktadır.

Takumi ustalarının gelişmiş dokunma hissi, gerçekten efsanevidir. Elleri onlar için en değerli aletleridir. Temiz beyaz eldivenler takarlar ve hassas duyularını kullanarak milimetreden küçük pürüz ve bozuklukları hissetmeye çalışırlar. Böylece üstün bir kaliteyi garanti ederler.

HIZ VE HASSASİYET

Takumi olmadan önce, adaylar çok çeşitli yöntemler ile test edilir. Testlerden biri tam anlamıyla Japon kültürüne aittir ve tamamen insan dokunuşunun gücü ile ilgilidir. Kağıt katlama sanatı olan origami bu testin ana odağıdır.

Takumi olmak isteyen adaylardan kağıdı katlayarak nispeten basit bir kedi yapması istenir. Ancak bunu yaparken tek elle ( ve baskın olmayan elleriyle) yapmaları beklenir. 90 saniyeden kısa sürede kediyi bitirmiş olmaları gerekmektedir.

İNSAN ELİNDEN MAKİNEYE

Takumi ustalığı, üretim ve yüzey kalitesinde görülmemiş standartları garanti eder. İnsan merkezli felsefemiz ve mükemmelliğe olan inancımız, tüm otomotiv sektöründe aranan ve saygı duyulan özelliğimizdir. Günümüzde Lexus'un çoğu robotik fonksiyonu Takumi ustalarının becerileri ile programlanmıştır. Burada amaç insan eliyle üretilen mükemmelliği makinalar ile aşmak değildir. Aksine teknolojimiz en iyi ustaların becerilerini öğrenmekte ve bu beceriler ile gelişmektedir. Sonuç olarak gerçek zanaatkar becerileri sunan bir otomasyon ortaya çıkmaktadır.

ZANAATKARLAR İLE İŞBİRLİĞİ

Takumi ustaları Lexus'un işçiliği, üstün kalitesi ve ayrıntılara gösterdiği özenin arkasındaki itici güçtür. Ancak başka zanaatkarlar ile yaptığımız işbirliği de mükemmelliğe olan bağlılığımızda büyük önem taşır. Vizyon ve becerileri ile bize ilham veren, değerlerimizi paylaşan tasarımcıları ararız.

Bu işbirlikleri sayesinde Lexus araçlarında son derece benzersiz sonuçlar sunabiliriz. Bunlar başka yerde göremeyeceğiniz şaşırtıcı estetik başarılardır. Efsanevi LS'nin iç mekanındaki lüks yüzeyler, bu bağlılığa çok iyi bir örnektir.

 

TEKNOLOJİK İNOVASYON

İnsan dokunuşunun önemi olduğundan daha önemli gösterilemez. Aynı zamanda teknolojik inovasyon Lexus ustalığını üst seviyeye taşımaktadır. Birçok orijinal tekniğe güç verir ve sıra dışı malzemelerin kullanılabilmesini sağlar.

Yeni Lexus RX'i tasarlarken, aracın iç mekanını çok farklı bir şekilde geliştirmek için tanınmış müzik aleti üreticisi Yamaha ile işbirliği yaptık. Dünyanın en özel müzik aletlerinin üretiminde kullanılan bir lazerle işleme yöntemi, etkileyici hassasiyette gerçek ahşap kaplamalar üretebilmemizi sağladı.