1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Araba kumas koltugu temizligi nasil yapilir
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

ARABA KUMAŞ KOLTUĞU TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Kumaş koltuklar her zaman rahatlık sağlasa da dikkat edilmediği takdirde kolayca kirlenebiliyor. Böyle bir durumla karşılaştığınızda siz de birçok sürücü gibi profesyonel yardım almaya yönelebilirsiniz. Alternatif olarak belirli noktalara dikkat ederek araba koltuklarınızı kendiniz temizleyebilirsiniz.

Araba Kumaş Koltuk Nasıl Temizlenir?

Araç kumaş koltuk temizleme işlemini, üç farklı aşamaya ayırarak çok daha kolay hale getirebilirsiniz. Temizliğin ilk adımı olarak nitelendirebileceğiniz ön hazırlık sürecine, koltukları süpürerek başlayabilirsiniz. Çünkü ne kadar dikkat edilirse edilsin, tüm koltuklarda zaman içerisinde çeşitli boyutlarda kirler birikebiliyor. Hatta sırt dayama bölümü ile koltuğun alt kısmının birleşim yerinde zamanla topaklanma oluşabiliyor. Süpürme işlemi sırasında etkili sonuç almak adına vakum hortumunun ucuna fırçalı ve dar uçlardan takabilirsiniz.

Aracınızın ön ve arka koltuklarını süpürdükten sonra asıl işleme, yani temizleme solüsyonu kullanarak daha derinlemesine arındırma yapmaya geçebilirsiniz. Bu aşamada dilerseniz yapı marketler de dâhil olmak üzere birçok yerde bulabileceğiniz kimyasal ürünlerden faydalanabilirsiniz. Alternatif olarak doğal çözümlere yönelebilirsiniz.

Derinlemesine temizlik yaparken ev yapımı solüsyonlar kullanmak isterseniz, bir miktar sıcak suya çamaşır ya da bulaşık deterjanı ekleyebilirsiniz. Tabii dilerseniz sirke ve sıcak su karışımını da kullanabilirsiniz. Hatta koku problemini gidermek için kabartma tozu çözeltisinden yararlanmayı düşünebilirsiniz.

Hazır aldığınız veya kendi yaptığınız solüsyonu püskürterek koltuklara uyguladıktan sonra bir kumaş fırçası yardımıyla zorlu lekelerin üstesinden rahatça gelebilirsiniz. Silme işlemi sırasında oluşan köpüğü, değerli aracınızın koltuklarından uzaklaştırmak içinse yumuşak yapılı mikrofiber bezleri tercih edebilirsiniz. Temizliğin son aşamasında elektrik süpürgesi vasıtasıyla koltukları yeniden vakumlamak ve 3-4 saat kadar koltukların kurumasını beklemek gerekiyor. Bu süre zarfında aracınızı havadar bir yere konumlandırırsanız, tahmin ettiğinizden çok daha iyi sonuç elde edebilirsiniz.

 

Araba Kumaş Koltuk Temizliği Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kumaş kaplı otomobil koltuklarının temizliğinde etkili sonuç almanın yolu, bazı detaylara dikkat etmekten geçiyor. Aksi halde arabanızın iç görünümünün dikkat çekici olmasında ve konforlu yolculuk deneyimi yaşamanızda başrolü oynayan koltukların kumaş kaplamalarını, beklenenden çok daha kısa sürede değiştirmek durumunda kalabilirsiniz.

Böyle bir durumla karşılaşmamak adına öncelikle kullanmayı planladığınız temizleyicinin türüne dikkat edebilirsiniz. Çünkü genel temizleyiciler, güçlü formüllerine rağmen leke çıkartma işlemi sırasında kumaşı aşındırabiliyor. Oysa kumaş koltuklar için üretilen özel ürünler, doğru şekilde kullanıldıklarında aşınma ve renk solması gibi sorunlara neden olmuyor. Temizleyicinin doğru miktarda kullanılmaması ayrıca kötü koku oluşumunu da tetikleyebiliyor.

Silme işleminin nasıl yapıldığı da en az temizleyici ürün seçimi kadar önem taşıyor. Eğer bezi masaj yapar gibi kullanırsanız, kumaşın yüzeyinde biriken kirleri yeniden alt katmanlara göndermiş olursunuz. Bunun yerine emiciliği yüksek bez ve yumuşak fırça kullanmak, hem zamandan hem de enerjiden tasarruf etmek anlamına geliyor. Üstelik kumaşın yıpranma olasılığı bariz biçimde azalıyor.

 

Kumaş Koltukları Temiz Tutmak İçin Yapılabilecekler

Otomobillerdeki kumaş koltukların ilk günkü görünümlerini uzun süre koruyabilmeleri için mutlaka düzenli bakım yapılması gerekiyor. Haliyle bu durum, otomobil tutkunlarının değerli zamanlarının bir kısmını temizliğe ayırmaları anlamına geliyor. Tabii belirli noktalara dikkat ederek bakım sürecini çok daha kısa sürede tamamlama olanağına kavuşabilirsiniz.

Örneğin trafikteyken camları açmak yerine klima kullanımına ağırlık verebilirsiniz. Benzer şekilde araç içerisindeki tüketim alışkanlıklarınıza da sınırlama getirebilirsiniz. Çünkü kumaş koltuk lekelerinin büyük bölümü, sigara ve yiyecek-içecek tüketimi sırasında oluşuyor. Gösterdiğiniz özene rağmen yine de koltuklarınızın kirlenmesine ”Dur!” diyemiyorsanız, yanınızda aracınızın konsolunu tozdan arındırmak için de kullanabileceğiniz temizleyici mendillerden bulundurabilirsiniz.

Aracınızın hijyen seviyesini yüksek tutmak için “Araç İçi Temizliği Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?” ve “Aracınızı Nasıl Dezenfekte Edersiniz?” başlıkları altında sıralanan önerilere de göz atabilirsiniz.