1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Arac klima temizleme nasil yapilir
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

ARAÇ KLİMA TEMİZLEME NASIL YAPILIR?

Klima temizliği, otomobil bakımının en önemli adımları arasında yer alır. Düzenli olarak temizlenmeyen klimalar, çeşitli mekanik problemlere sebep olarak arıza oluşumunu hızlandırabilir. Peki araç klima temizliği nasıl olmalıdır, klima temizlerken nelere dikkat etmeniz gerekir, biliyor musunuz? İşte bu konuda bilmeniz gereken tüm detaylar.

Araç Klima Temizliği Nasıl Yapılır?

Araç klimaları, özellikle yoğun şekilde çalıştırıldıkları dönemlerde aşırı toz birikintisine maruz kalabilir ve bu sebeple de temizlenmeleri gerekebilir. Aracınıza klima temizliği yapmanız gerektiğini, klima fanından küf ya da rutubet benzeri kötü bir koku gelmesinden ya da klimanızın eski performansını gösterememesinden anlayabilirsiniz. Aracınızın klimasını ise iki farklı yöntemden birini tercih ederek kısa sürede tamamlayabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz ilk yöntem, polen filtresini temizlemektir. Klima sisteminizin hava kanallarını temizlemek ve bu sayede klima içindeki toz, kir ve bakteri oluşumunu tahliye etmek de başvurabileceğiniz ikinci yöntemdir.

 

Polen Filtresi Nasıl Temizlenir?

Klima sisteminizin polen filtresi, havalandırmanın ön panelinde yer alan ve araç dışından elde edilen havanın filtrelenmesini sağlayan bir bölümdür. Klima sisteminin dış yüzeyinde yer alan peteklerden oluşan polen filtresi, en kısa sürede ve en çok kirlenen klima parçalarının başında yer alır. Polen filtrelerini temizlemek için ille de klimanızdan kötü kokular gelmesini beklemeniz gerekmez. Polen filtresi peteklerini sık sık kontrol edebilir ve araç klima petek temizleme işlemlerini belirli aralıklarla rutin olarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede klimanızın iç haznelerine kir, toz, toprak, polen gibi yabancı maddeler kaçmasını önleyebilir ve aracınızın havalandırma sistemini çeşitli arıza ve performans kayıplarından koruyabilirsiniz.

 

Araç Hava Kanalları Nasıl Temizlenir?

En yaygın araç klima temizleme yöntemlerinden olan hava kanalı temizliği, hem klimanızın araç içine kötü koku yaymasını önlemek hem de klima performansını artırmak konularında son derece etkilidir. Klimanızın hava kanallarını etkili bir şekilde temizleyebilmeniz için ise ilk olarak bir adet klima temizleme spreyi edinmeniz gerekir. Klima spreyinizi hazır hale getirdikten sonra aracınızı çalıştırın ve klimanızı kalorifer moduna alarak 5 dakika boyunca bekletin. Bu yöntemle klimanızı maksimum performansta çalıştırdıktan sonra sistemi kapatın ve klima temizleme spreyini peteklerden içeri doğru sıkın. Dilerseniz uzun sprey başlıklarından yararlanarak sprey içindeki sıvının daha derine ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Spreyi tüm havalandırma alanlarına sıktıktan sonra klimanızı en düşük seviyede çalıştırabilir ve iç sirkülasyon modunu kapatarak aracınızın hava kanallarında biriken kirleri, tozları ve bakterileri kısa sürede temizleyebilirsiniz. Kanal temizleme işlemini 4 ila 6 ayda bir yenileyerek klimanız için kusursuz bir bakım gerçekleştirebilirsiniz.

 

Araç Klima Ozon Temizliği Nedir?

Klasik araba klima temizleme yöntemleri sizin için yeterli gelmiyorsa, ozon temizliği tekniğinden de yararlanabilirsiniz. Ozon temizleme tekniğini oto yıkama merkezlerinde yaptırabilir ya da gerekli cihazları edinerek kendi başınıza uygulayabilirsiniz. Ozon gazından faydalanılarak uygulanan temizlik yöntemi, aracınızı sterilize ve dezenfekte etmenin de en etkili yollarından biridir. Ozon gazı; mikrop, bakteri ve virüsler için ölümcül etkidedir. Ozon gazıyla temas eden zararlı mikroorganizmalar, saniyeler içinde etkisiz hale gelir. Bu sebeple aracınızın klimalarında ozon temizliği yöntemine başvurmanız, sağlığınızı korumanıza da yardımcı olur. Ozon temizliği yöntemi, klimayla da sınırlı değildir. Bu tekniği aracınızın tamamında kullanabilir ve otomobilinizi sağlığa zararlı mikroorganizmalardan kolayca arındırabilirsiniz. Koltuklara, döşemelere, direksiyona ve araç tavanına rahatlıkla uygulanabilen Ozon temizliği yöntemi, aynı zamanda kötü kokuları ortadan kaldırma konusunda da son derece başarılıdır. Bu tekniği dilerseniz araç içi temizleme ve araç dezenfeksiyonu yöntemleriyle birleştirebilir ve otomobilinizi ilk günkü steril ve temiz durumuna geri döndürebilirsiniz.