1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Direksiyon cesitleri nelerdir
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

DİREKSİYON ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Otomobillerle sürücüleri birbirine bağlayan, sürücünün taleplerini araca ileten en önemli sistemlerin başında direksiyon gelir. Direksiyonlar sadece araca yön vermekle kalmaz, bununla birlikte üzerinde yer alan komut düğmeleriyle aracın birçok fonksiyonunun yönetilmesine yardımcı olur. Yapısı bakımından aracın birçok farklı bileşeninin bir araya getirildiği direksiyon sistemlerinin farklı çeşitleri de bulunur.

Direksiyon çeşitleri; kullanım şekline, yapısına ve kutusuna göre değişiklik gösterir. Direksiyon çeşitleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler için hazırladığımız bu içeriğimizde en çok kullanılan direksiyon çeşitlerinden direksiyon sistem elemanlarına kadar birçok bilgiyi bulabilirsiniz.

 

Direksiyon Sistemindeki Ana Parçalar

Direksiyon, temel olarak aracın yönlendirme hareketlerini sağlayan bir donanım elemanıdır. Aracın gücünün aktarıldığı tekerlek sistemine bağlı olan direksiyon, tekerleklerin olabildiğince az yanal kayma ile yönlendirilmelerini sağlar. Direksiyon hareketlerinin tekerleklere sağlıklı şekilde iletilebilmesi için ise bazı otomotiv donanım elemanları bulunur. Bir direksiyon sisteminde yer alan en temel parçalar; direksiyon simidi, direksiyon mili, direksiyon dişli kutusu ve direksiyon bağlantı kolları olarak sıralanır. Tüm bu parçalar birbirine bağlı şekilde dişliler aracılığıyla komutu tekerlere iletir. Bu sayede, sürücü gitmek istediği yönü, gerçekleştirmek istediği manevraları sorunsuz şekilde yapar.

 

Yapısı Bakımından Direksiyon Çeşitleri

Direksiyon çeşitleri, yapısı bakımından direksiyon sistemi çeşitleri ve direksiyon kutusu çeşitleri olmak üzere ikiye ayrılır. Yapısı bakımından direksiyon sistemleri mekanik, hidrolik, elektro hidrolik ve elektromekanik şeklinde dört kategoride sıralanabilir. Mekanik direksiyon sistemleri, eski araçlarda sıklıkla kullanılmasıyla bilinen direksiyon türüdür. Mekanik direksiyonlarda dönüş ve park manevraları yapmak oldukça zorlayıcı olduğundan günümüzde üretilen araçlarda artık kullanılmaz. Hidrolik direksiyon ise son zamanlarda en yaygın kullanılan direksiyon türleri arasındadır. Mekanik direksiyona kıyasla oldukça kolay bir dönüş sağlar. Bunda dönüş sistemlerinde hidrolik yağ basıncının kullanılması etkilidir.

 

Yeni Nesil Direksiyonlar

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte elektronik sistemlerin değişmesi, yeni direksiyon türlerinin ortaya çıkmasını da sağlamıştır. Yapısı bakımından direksiyon sistemleri arasında sıralanan elektro hidrolik ve elektromekanik direksiyonlar, söz konusu yeni teknolojileri arasında yer alır. Elektro hidrolik direksiyonlar, günümüzde yaygın olarak kullanılan hidrolik direksiyonların elektronik açısından desteklenmiş ve iyileştirilmiş halidir. Yeni nesil araçlarda sıklıkla “elektronik destekli” şeklinde tabir edilir. Elektromekanik direksiyonlar da yine aynı şekilde son zamanlarda kullanılan, daha az fiziksel bileşene ve daha kolay bakıma sahip direksiyonlar arasındadır.

 

Dişli Kutusu ve Direksiyon İlişkisi

Direksiyon dişli kutusu çeşitleri, temel olarak ikiye ayrılır. Bu noktada daha çok kullanılan aracın türüne göre dişli kutusu farklılık gösterir. Binek ve ticari araçlarda kullanılan direksiyon dişli kutusu pinyon kremayer tip diye tabir edilen dişli kutusudur. Günümüzde pinyon kramyer tipteki dişli kutusuna hidrolik veya elektrikli sistemler de ilave edilmiştir. Otobüs ve kamyon gibi ağır ticari araçlarda ise sonsuz vidalı tip direksiyon dişli kutusu tercih edilir. Sonsuz vida, döner bilyalı somun ve sektör mili ile dişlisinden meydana gelen bu dişli kutuları da aynı şekilde teknolojinin gelişmesiyle hidrolik sistemlerle desteklenir.

Otomotiv dünyasının sembolü haline gelmiş direksiyonların aynı zamanda sürücüye yardımcı olması, iyi bir sürüş hissiyatı ve hızlı tepki vermesi gerekir. Otomotiv dünyasında performans, tasarım, teknoloji ve işçiliğin en üst standartlarını belirleyen Lexus’un geniş ürün yelpazesinde bulunan modellerin direksiyonları da yeni nesil elektronik sistemlerden faydalanır. Lexus’un Takumi hassasiyetiyle yaklaştığı direksiyonları en ileri teknolojiye sahip olmasının yanı sıra kusursuz işçilikle yapılır. Siz de Lexus direksiyonlarının tutuş hissi, yol hakimiyeti ve üst seviye konforu deneyimlemek için hemen modelleri inceleyebilirsiniz.