1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Hibrit motor ve araba tarihi
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

HİBRİT MOTOR VE ARABA TARİHİ

19. yüzyılın sonlarından beri otomobillerde benzin ve türevleriyle çalışan motorlar tercih ediliyor. Ancak günümüzde bu motorların çevreye ve insan sağlığına olumsuz etkileri çok daha net biçimde gözlemlenebiliyor.

Bu durum nedeniyle başta Avrupa Birliği olmak üzere resmi kurumların aldığı kararlar doğrultusunda otomobil üreticileri daha çevreci motor türleri geliştirmeye odaklanıyor. Gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde ortaya çıkan hibrit motor, beklentileri karşılamakla kalmayıp pek çok avantajı da beraberinde getiriyor.

 

Hibrit Motor Nedir?

Geliştirme çalışmaları uzun süredir devam etmesine rağmen birçok bireyin zihnini halen daha “Hibrit motor ne demek?” sorusu kurcalıyor. Türkçe karşılığı “Melez” olan hibrit kavramı, biri benzinli ya da dizel diğeri ise elektrikli iki farklı motora sahip araçları tanımlamak için kullanılıyor. Yaygın kanının aksine bu motor türünün geçmişi, aslında 1902 yılına kadar uzanıyor. Hibrit otomobiller, kendi içlerinde iki farklı kategoriye ayrılıyor. Saf hibrit modeller, sabit konumda herhangi bir güç kaynağına bağlanmaya ihtiyaç duymamaları ile tanınıyor. Plug-in Hybrid ya da kısaca PHEV olarak adlandırılan araçların ise, daha büyük batarya kapasitelerine sahiplerdir ve sadece elektrik motoruyla daha uzun süre yol alabilirler. Ancak bunun için dışarıdan şarj edilmeleri gerekir; şarj edilmediği takdirde ise tam hibritler gibi çalışma prensibine sahiptir. Sık sık elektrik motorlu türdeşleriyle kıyaslanan hibrit otomobiller, günümüzde eskiye nazaran çok daha uzun mesafeler aşabiliyor. Bu durum, araçların teknolojilerindeki sürekli gelişimin bir sonucu olarak ortaya çıkıyor.

 

Hibrit Motor Nasıl Çalışıyor?

Hibrit motorun da kendi içerisinde farklı çalışma prensipleri vardır. Bunlar temel olarak Seri Hibrit, Paralel hibrit ve Çift Mod hibrit olarak ayrılırlar. Bu çeşitlere göre içten yanmalı motor elektrik üretip bataryayı doldurabilir veya elektrikli motordan tamamen bağımsız olarak direkt tekerleklere güç verir. Her geçen gün geliştirilen hibrit teknolojisi sayesinde, günlük kullanımda özellikle şehir içinde elektrikli motorlar tek başına yolculuğun büyük bir bölümünü üstlenebiliyorlar. Literatürdeki adı rejeneratif frenleme olan bu sistem, pilin belirli durumlarda şarj olmasını mümkün kılıyor. Sistem, frene basıldığı anda oluşan enerjiyi depolama ünitesine aktarıyor. Bu teknoloji sayesinde hem ana güç kaynağı konumundaki fosil yakıtlı motora duyulan ihtiyaç azalıyor hem de otomobilin menzilinde artış sağlanıyor. Böylece hibrit motorun sağladığı avantajlar çok daha net biçimde hissedilebiliyor.

 

Hibrit Otomobil Kullanmanın Avantajları

Hibrit motoru ile elde edilen kazanımların başında düşük yakıt tüketimi geliyor. Rejeneratif fren sistemi gibi teknolojilerin de katkısıyla fosil yakıtlara olan bağımlılığın azalması sonucunda atmosfere daha az miktarda zararlı gaz ve partikül yayılıyor. Haliyle tercih haklarını hibrit otomobil modellerinden yana kullanan bireyler, çevrenin korunmasına önemli katkılarda bulunuyor. Hibrit araçların sağladığı finansal faydalar, yalnızca yakıt giderlerinin azalmasıyla sınırlı kalmıyor. Fosil yakıtla çalışan modellerin aksine bu tip araçlar, ikinci el piyasasında değerini koruyor. Üstelik bakım maliyetleri de diğer motor tiplerine göre çok daha düşük seviyelerde seyrediyor. Bu sayede ilerleyen süreçte maddi açıdan ciddi miktarda kayıp yaşanması riski azalıyor. Hibrit motorundan güç alan modeller ayrıca otomotiv sektörünün geleceği olarak kabul edilen otonom sürüş teknolojilerini bünyelerinde barındırıyor. Sürücünün araç üzerindeki hâkimiyetini kolaylaştırmak amacıyla geliştirilen teknolojiler, bir yandan yolculuğu daha keyifli hale getirirken diğer yandan güvenlik seviyesini normalden çok daha üst seviyelere çıkartıyor.

 

Lexus Hibrit ile Konfor ve Yüksek Performans Bir Arada

2004 yılında RX 400h ile otomobil tutkunlarına lüks hibrit deneyimini yaşatan Lexus, ürettiği birbirinden çarpıcı modellerle konforu ve yüksek performansı bir araya getiriyor. Sürüş alışkanlıklarınıza bağlı olarak aralarında SUV ve Coupe seçeneklerin de bulunduğu kendi kendini şarj edebilen dokuz farklı model arasından seçiminizi yapabilir ve kusursuz yolculuk deneyimine “Merhaba!” diyebilirsiniz.

Lexus markasını taşıyan hibrit modelleri, güvenlik konusunda da öncü konumda olmayı sürdürüyor. Yolculuğunuz sırasında sizi ve sevdiklerinizi korumak adına araçlarda Lexus Safety System+’a yer veriliyor. Yeni modellerde standart olarak sunulan güvenlik paketi, çarpışma önleme ve şerit takip desteği gibi teknolojileri bünyesinde barındırıyor. Lexus Hibrit modelleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.