1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Suv Nedir
Ne aramıştınız?

Suv Nedir?

SUV tanımlamasını, son dönemde çok sık duymaya başladık. Geçmiş yıllara göre bu araçların satışlarında da büyük bir artış gözleniyor. Peki gerçekten bir SUV araç nedir? SUV ismi ne anlama gelir? Bu yazımızda, bu tarz araçların özelliklerinden ve farklılıklarından söz edeceğiz. Öncelikle SUV, kelime anlamı olarak “Sportif Kullanımlı Araç” anlamına gelmektedir. Oysa bugün baktığımız birçok SUV aracın, kelime anlamından uzaklaştığını ve hantal araçlara dönüştüğü görülmektedir.

SUV Nedir?

Aslında SUV aracın mantığı, geniş hacmi, yüksek off-road kapasitesini otomobil tarzı bir sürüşle birleştirmekten oluşuyor. Bu tür araçlar ideal aile otomobilleri oldukları gibi, engebeli arazilerden de geçme yetenekleriyle öne çıkarlar. Bununla birlikte yerden yüksek olmalarına karşın yol tutuş konusunda bir binek otomobil gibi sürüş davranışları sergileyebilirler.

4x4 ve SUV’lar aynı anlamı mı taşır?

SUV segmenti söz konusu olduğunda en çok karıştırılan konulardan biri de, SUV ve 4x4’ün aynı anlama geldiğinin sanılmasıdır. Her ne kadar benzer yanları olsa da, SUV’lar her zaman dört çeker sürüşe sahip olmak zorunda değillerdir. Daha net ifadeyle, tüm SUV’lar 4x4 değil ve tüm 4x4’ler SUV değildir. Tercihe göre bazı SUV modelleri önden çekişli ve bazıları arkadan itişli olarak da satılabiliyor. 4 çeker olan modeller ise, motordan aldığı gücü dört tekerleğe birden dağıtıyorlar. Bu güç dağılımı, yol şartlarına göre otomatik olarak hangi tekere verileceğini ayarlayabiliyor. Bu da her türlü yol koşulunda daha yüksek çekiş sağlar.

SUV’lar da kendi içerisinde ayrılıyor

Modellere artan ilgiyle birlikte SUV modellerinin çeşitliliği de artmaya başladı. Bu genişleyen yelpazeyle artık SUV araçları, kendi içerisinde sınıflandırmak mümkün hale geldi. Onları mini SUV, kompakt SUV, tam ölçekli SUV ve uzatılmış SUV olarak tanımlayabiliriz. Mini ve kompakt SUV’lar (veya crossover da denebilir), daha büyük karoserli olan modellere göre daha düşük yaşam alanı sunarlar. Büyük SUV’lar ise geniş hacmi ve geniş bagaj alanıyla genellikle ailelerin tercihi olurlar. Bu tür daha uzun SUV modelleri, aynı zamanda 7 kişilik koltuk kapasitesi de sunabiliyorlar.

 

Crossover nedir?

SUV’larla birlikte crossover segmentinin de popülerliği arttı. Genellikle SUV ve crossover modelleri birbiriyle karıştırılır. Burada çok net bir ayrım yapmak zor çünkü kompakt ve mini SUV’lar, crossover segmentiyle yakın ilişkilere sahiptir. Ancak crossover araçları, genel olarak geleneksel bir SUV’dan ziyade daha yüksek ve daha sert hatlara sahip bir hatchback gibi tanımlamak mümkündür.

Crossover araçlar, yerden yüksekliği ve tasarım detaylarıyla bir arazi aracı görünümü taşırlar, fakat tipik olarak daha düşük hacimli motorları ve genelde önden çekişli olmalarıyla öne çıkarlar. Bu araçların popüler olmasını ise, SUV tarzı görünümünü, daha düşük maliyetlerle ve daha düşük tüketim oranlarıyla karşılamasıdır. Ayrıca standart hatchback modellere göre daha fazla pratiklik ve hacim sunuyorlar.

Neden SUV tercih edilir?

Peki acaba SUV’ların bu kadar popüler olmasını sağlayan özellikler neler? SUV tarzı araçlar, heybetli görünümleriyle kullanıcılarına ve yolcularına güven verdikleri için tercih sebebi haline geldiler. Bununla birlikte yüksek oturma pozisyonu, yola daha hakim bir sürüş sağlayarak kullanıcıların daha rahat sürüşler yapmasını sağlıyor. Bununla birlikte SUV’lar geniş iç hacimleriyle beklentilerin üzerine çıkarken, güvenlik konusunda da öne çıkıyorlar. Arazi kabiliyetleri konusunda da daha fazlasını sunan SUV’lar, çekici tasarımlarıyla da giderek daha popüler olmaya devam ediyorlar.