1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Teknoloji
  3. Kinetic seat concept
Ne aramıştınız?
TEKNOLOJİ

KİNETİK KOLTUK KONSEPTİ

Koltuğunuz rahat mı? Lexus Kinetik Koltuk Konsepti'nin tasarımı ve yapısı, gelecekte otomobil koltuklarının temel tasarım ilkelerini kökünden değiştirecek. Koltukta kullanılan elyaf bile gerçekten devrim niteliğindedir. Bu malzeme çelikten daha sağlam ve naylondan daha esnektir. Kinetik Koltuk Konsepti ilk kez 2016 Paris Motor Show'da tanıtılmıştır.

ULAŞIM İÇİN ÜRETİLDİ, KONFOR İÇİN TASARLANDI

İnsan vücudunda, omurga başımızı dengeler. Kalça kemiği ve göğsün ters yönde dönebilmesini sağlar ve yürürken veya koşarken bile kafanın hareketini en aza indirir.

Bu hareketi araç koltuklarında elde edebilmek için, koltuk minderi ve arkalığı yolcunun ağırlığı ve aracın hareketine kinetik olarak tepki verecek şekilde tasarlanmıştır. Koltukta oturmanız, baş hareketini azaltmaya yeterlidir ve görüş alanınızı dengeler.

Koltuk çerçevesindeki döşeme, merkezden dışarıya açılan bir örümcek ağı desenine sahiptir. Bu ağ vücudun şekline tam oturur ve ağırlığı eşit olarak dağıtır. Böylece sürücü veya yolcular daha uzun süreyle daha rahat oturabilir.

 

ÜSTÜN DARBE SÖNÜMLEME

Koltuk arkalığının ortası kürek kemiği hizasındadır. Bu da göğsün koltuğun dönüş ekseni etrafında dönebilmesini sağlar. Böylece baş dengelenir ve yüksek seviyede destek elde edilir. Koltuk ayrıca daha ince hale getirilmiştir ve aracın toplam ağırlığı azaltılmıştır.

Örümcek ağı desenindeki elyaflar, Qmonos™adlı bir sentetik elyaftan yapılmıştır. Bu isim "örümcek ağı" anlamına gelen Japonca "kumonosu" sözcüğünden gelmektedir. Bu malzemenin temel bileşeni, mikrobik fermantasyon ile elde edilen proteindir. Qmonos™ o kadar sağlamdır ki, 1 cm çapında bir ağ ile kalkış veya iniş sırasında bir yolcu uçağını durdurabilir.