1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Teknoloji
  3. Öncü Ruh
Ne aramıştınız?
TEKNOLOJ

ÖNCÜ RUH

Ses, tüm karmaşıklığı ve güzelliği ile günlük hayatımızın önemli bir parçası - ve hayatını iyi tasarlanmış işitsel etkinliklere adamış kişiler içinse gerçekten üstün kaliteli sesten daha heyecan verici bir şey olamaz. Bu insanlardan bir tanesi Hollandalı bestekar ve teknoloji uzmanı Paul Oomen. Kendi sözlerine göre ses onun için her zaman "hayal etmenin yolu" olmuş.

Duyabildiklerine dair çocukluğunda yaptığı bu keşif, hayat boyu sürecek bir tutkunun başlangıcı olmuş ve Oomen insan ile çevresinde duyduğu karmaşık sesleri keşfetmeye tüm kariyerini adamış.

"ÇOCUKLUĞUMDA AKLIMA ANİDEN GELEN MELODİLERİ MIRILDANIRDIM, VE BU MIRILDANMALAR, HAYALGÜCÜMDE MELODİNİN KENDİSİNDEN ÇOK DAHA FAZLASINA SAHİP BİR SES DÜNYASININ KAPILARINI ARALARDI."

Paul Oomen, Bestekar ve Teknoloji Uzmanı

 

"Sesler ve boşluk arasında ve sesler ile benliğim arasında neler olduğunu dinliyorum," diyor. "Sesin boşlukta yarattığı rezonans ve yansımaların farkına vardığınızda, duyduğunuz seslerin aslında çevre ile olan etkileşimlerden oluştuğunu farkediyorsunuz."

Spatial Sound Institute'u 2015 yılında Budapeşte'de kuran ve orada yaşayan Oomen, aslında tiyatro ve operada kullanılmak üzere ses tasarımları yapıyor. Ancak 2007'de dikkatini boşluğun, sesin ve algının arasındaki ilişkiyi araştırmak üzere kurduğu 4DSOUND isimli şirket ile yaklaşık 100 adet mekansal ses projesi hayata geçirmiş ve dinleme deneyimini daha da iyi hale getirmek için çalışmalarını devam ettiriyor.

"Dinlenme deneyimimizi ne kadar geliştirirsek, o kadar uzaysal bir dinleme haline geçiyoruz," diyor. "Yüksek kaliteli bir dinleme deneyimi demek, kendine değil, çevremizde hareket eden seslere odaklanmayı mümkün kılan bir ses sistemini dinlemek demek. Ses sistemi bu sürecin sadece bir parçası, etrafınızdaki boşluğun tasarımı, iç dekorasyonu, sosyal yönler ve -en önemlisi- sesin içeriği, tüm dinleme deneyimini bir bütün olarak yaşamanız için gereken elementler.

Oomen için, ekipmanın kalitesi kadar, dinleyicinin aktif olarak bu deneyimin içinde yer alması da çok önemli.

"Dikkat eşiğimiz o kadar kısaldı ki, çoğu insan için dikkatlerini gerçekten "dinlenmesi" gereken bir şeye odaklamaları bile büyük bir efor gerektiriyor." diyor. "Eğer daha özel ve deneyimsel olarak bizi içine çeken dinleme tecrübeleri istiyorsak, öncelikle çevremizdeki gürültüleri durdurmalıyız, eğer bunu yapmazsak basitçe hiçbir şey duymuyoruz diyebiliriz."

Her ne kadar gençliğinden bu yana bestelemeye devam ettiği müzik hakkında hala tutkusu devam etse her gün çok boyutlu seslerin içerisinde de olsa, Oomen gene de dinlemekten en çok keyif aldığı şeyin sessizlik olduğunu söylüyor.

"Günlük hayatımda en fazla duyduğum şey sessizlik" diye itiraf ediyor. "Tabi sessizlik göreceli bir kavram, sessizlik yerine şöyle söylemek belki daha doğru olur: daha az gürültü ve daha çok boşluk; böylece duyularım açılıp nefes alabiliyor ve daha fazla duymaya başlıyorum.

BAŞARININ SESİ

Üstün bir dinleme düzeneği oyun değiştiren bir parça olabilir. Hoparlorlerin yerleştirildiği yerden sesin kalitesine kadar, Lexus araçlarının içerisindeki her bir ses elementi, size her defasında en iyi ve sizi de içine alan bir dinleme deneyimi yaratmak için tasarlanmıştır. Köklü bir gelenekten gelen yeni bir sanat formu.