• Son dönemde, çevre konusundaki hassasiyetin artmasıyla birlikte alternatif olarak elektrikli ve hibrit otomobiller hakkında birçok gelişme duymaya başladık. Henüz altyapısının oturmaması ve teknolojinin gelişme aşamasında olması sebebiyle elektrikli araçlara temkinli bir yaklaşım mevcut. Çünkü onların menzilleri ve şarj olma süreleri, günümüzün beklentilerini karşılayacak kadar yüksek değil. Bu noktada, bu dezavantajları ortadan kaldıran konvansiyonel bir motoru ve elektrikli motoru bir arada kullanan hibrit otomobiller ideal çözüm olarak ortaya çıkıyor. Geçen yıl Norveç’te elektrikli ve hibrit araç satışlarının geleneksel araçları geride bırakması da, yakın gelecekte bu araçların daha fazla gündeme geleceğinin habercisi diyebiliriz.

  Hibrit nedir?

  Hibrit, kelime anlamı olarak “melez” demektir. Bu terim otomotiv teknolojileri literatüründe iki farklı güç kaynağının bir arada kullanılmasını ifade etmektedir. Hibrit araç, hareketini iki farklı motordan sağlayabilen araç tipi olarak öne çıkmaktadır. Hibrit otomobiller içten yanmalı motoru, elektrikli motoruyla bir araya getirerek çevreci bir sürüş sağlayabiliyorlar. Hibrit araçlar çevreci olmalarının yanı sıra daha düşük yakıt tüketimleriyle de öne çıkıyorlar.

  Dizel ve hibritin farkı nedir?

  Hibrit otomobiller, aynı zamanda tüketim söz konusu olduğunda dizel araçlarla da sürekli olarak karşılaştırılırlar. Yakıt tüketimi değerleri açısından her iki farklı araç tipini karşılaştırmak mümkün olsa da, sadece tüketim ortalamaları tüm hikayeyi anlatmaya yetmiyor.
  Dizel araçların yüksek emisyonları ve bakım maliyetleri işin içine girdiğinde durum göründüğünden çok daha farklı bir hale geliyor. Son dönemde Avrupa başta olmak üzere emisyon değerlerine çok fazla önem veriliyor. Dizellerin, benzinlilere göre havayı daha çok kirletmesi ve ciddi ölümcül hastalıklara yol açması, onların daha pahalı vergilendirmesine yol açıyor; hatta birçok yerde yasaklanma trendinin başlamasına yol açıyor.

  Dizel/hibrit olamaz mı?

  Bazı otomobil meraklılarının aklına dizelin düşük yakıt tüketimini, elektrikli motorun avantajıyla birleştirmek geliyor. Bunu yapan üreticiler oldu, fakat son dönemde gelişmiş ülkelerin dizel konusuna bakış açısı, markaların dizel konusundaki yatırımlarını da sonlandırmaya başladı. Bununla birlikte dizel, hibritin sessiz, sakin ve akıcı sürüş felsefesine de aykırı düşerken, emisyon konusundaki yönetmeliklerin sıkılaştırılmasıyla talep edilen kadar temiz dizel üretmek çok maliyetli hale geldi. Burada en iyi çözüm, daha sessiz, daha verimli ve daha akıcı sürüş sunan benzinli motorları, elektrikli motorla birleştirmek.

  Hibritler gerçekten çevreci mi?

  Global ısınma son dönemde büyük bir endişe haline geldi ve bunların sebeplerinden biri olarak da otomobillerden çıkan kirli gazlar olarak gösteriliyor. Elbette bu tür gazlar çevreye ve insan sağlığına zararlı. İşte bu noktada hibrit motorlar günümüzün en iyi çözümü olarak öne çıkıyor. Elektrik motorunu daha sık kullanarak, daha az yakıt tüketiyorlar. Bu da sonuç olarak daha az emisyon değeri ve daha az çevre kirliliği anlamına geliyor.
 •     Lexus Hybrid Hybrid Range

Hibritin avantajları

Daha düşük yakıt tüketimi ve çevreye daha az zarar verdiği gibi önemli iki avantajını zaten saydık. Peki hibrit motorun daha fazla avantajı var mı? Hibrit araçlar, sık sık elektrikli motorla çalıştıkları için bu süreçte sessiz bir şekilde çalışırlar. Bu da aracın içerisindekilere daha keyifli yolculuklar sağlar. Aynı zamanda fren yaparken veya sürücü ayağını gazdan çektiğinde batarya şarj olur. Bu şekilde bir sürüş aynı zamanda aracın motorundaki yağın daha az yıpranmasını, frenlerin daha uzun süre kullanılmasını sağlar.

Hibrit araç şarj etmeye ihtiyaç duyar mı?

Hibrit araçlar, aynı zamanda benzinli motora sahip oldukları ve kendi kendilerine bataryalarını doldurabildikleri için şarj edilmelerine gerek yoktur. Bu da elektrikli araçlarda yaşanan menzil korkusunun önüne geçer. Bununla birlikte “plug-in hybrid modelleri” daha büyük bataryalarıyla istendiğinde şarj edilerek de kullanılabilir. Böylece sadece elektrikli gidilen menzil daha da uzayabilir.

Hibrit araç nasıl çalışır?

Elektrik motoru ve benzinli motor, aracı aynı anda veya tek başına hareket ettirebilir. Bu akıllı sistem, maksimum verimliliği sağlamak için hangi motorun ne zaman çalışacağına otomatik olarak kendisi karar verir. Kullanım şeklinde göre kalkışlarda ve belli hızlara kadar sürüş sırasında araç sadece elektrikli motor ile hareket edebilir. Bu da özellikle dur-kalk trafiklerde, araçların benzin tüketiminin yüksek olduğu noktaları, “sıfır emisyon ve tüketimle” aşma olasılığı sağlar.
Daha fazla güç ve performans gerektiğinde ise, sahip olduğu torku anında verebilen elektrik motoru, bu kez benzinli motoru desteklemek için görev yapar. Araç tamamen durduğunda veya hareket halinde gaz pedalına basılmıyorsa benzinli motor devreden çıkarak yakıt tüketiminin önüne geçilir. İyi bir hibrit aracın en güzel yanlarından biri ise, benzinli ve elektrik motoru arasındaki geçişlerin kesintisiz bir şekilde fark edilmeden yapılabilmesidir.