• Hibrit son zamanlarda hayatımızın her alanında daha fazla duyuluyor. Kelime anlamı “melez” olan bu kavram, farklılıkları bir araya getirip güçlü bir kombinasyon oluşturuyor. Hibrit otomobiller; elektrik teknolojisiyle bir diğer yakıt teknolojisini bir araya getiriyorlar. Genel olarak yaygın hibrit çeşidi ise, elektrikli motor ve benzinli motor kombinasyonudur.

  Hibrit motor nasıl çalışır?

  Hibrit araçları kullanmak temelde konvansiyonel araç kullanmakla aynıdır fakat teknik olarak bazı farklılıklara sahiptir. Hibrit aracın potansiyelini en yüksek oranda kullanmak adına, bazı püf noktalarına da dikkat etmek gerekir.
  Hibrit araçları ilk çalıştırdığınızda, eğer sıra dışı bir durum yoksa (çok soğuk bir hava, elektrikli motorun bataryasının tamamen boş olması gibi), araç içten yanmalı motoru devreye sokmaz. Bu yüzden sessiz bir şekilde çalışır ve hareket edersiniz. Tüketimin yüksek olduğu ilk kalkış anı gibi manevraları elektrik motoruyla yaptığı için hibritler yakıt tüketimini daha da düşürür.
  Normal sürüş esnasında elektrik motoru çalışırken benzinli motor gerektiğinde yardımcı olarak çalışır. Hızlanma esnasında hem benzinli hem de elektrikli motor tam güçte çalışmaya başlarlar. Hızlı sürüşte ise benzinli motor aracı hareket ettirirken, elektrik motoru yardımcı rolü üstlenir.
 •     Lexus Hybrid Hybrid Range
 • Hibrit araç nasıl kullanılır?

  Hibrit aracınızın sürüş bilgilerini, aracın orta konsolundaki ekrandan takip edebilir, ne kadar enerji ve yakıt kullandığınızı görebilirsiniz. Ekrandaki bilgilere alışmak hibrit aracı daha verimli kullanmanıza yardımcı olacaktır. Gaz pedalına nazikçe basarak, aracın sadece elektrikli modda istikrarlı bir şekilde hızlanmasını sağlayabilirsiniz.
  Gerektiğinde trafikteki durumu takip ederek frene nazikçe ve erkenden basmak ise bataryanın daha çabuk dolmasına yardımcı olacaktır. Durduğunuzda ise vitesi N (boş) konumuna almayın çünkü hibrit bataryanın şarj olma durumundan çıkmasına sebep olacaktır. Sabit hızlarda gitmek ise tüketimi düşürecektir.

  Nasıl şarj olur?

  Hibrit araçlar, yüzde 100 elektrikli araçlardan farklı olarak menzil kaygısına yol açmadan rahat bir yolculuk sunarlar. Günümüzde elektrikli şarj altyapısı henüz oturmadığından, elektrikli motorun yanı sıra benzinli motora sahip olan hibritler avantajlarıyla öne çıkıyor.
  Frenleme esnasında benzinli motor durur, elektrik motoru bataryanın şarj edilmesine yardımcı olur ve enerji geri kazanımı ve depolanması sağlanır. Aynı zamanda araç sabit hızda giderken dahi batarya şarj olmaya devam eder. Yani hibrit araç kendi kendine şarj olur.
 •     Lexus Hybrid Hybrid Range

Hibrit sürüş modları

Araç ilk çalıştırıldığında ‘standart’ modunda çalışmaya başlar. Bu mod otomatik olarak motorun ve bataryanın en verimli modda çalışmasını sağlar. Sürücü ise farklı modlardan seçim yaparak, sürüşünü istediği gibi tercih edebilmektedir.
EV, yani elektrikli modda araç öncelikli olarak bataryadan güç almayı tercih eder. Eco modu ise, gaz pedalı tepkilerini yumuşatarak daha sakin bir sürüş yapılmasını sağlar. Normal sürüş modu ise, günlük sürüşlerde tercih edilebilir. Sport modu ise, batarya gücünün performansa katkı sağlaması için benzinli motorla birlikte kullanılmasını sağlamaktadır.