1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus hikayeleri
  3. Lexus surus keyfiniz buz ustunde de devam etsin
Ne aramıştınız?
LEXUS HİKAYELERİ

LEXUS SÜRÜŞ KEYFİNİZ BUZ ÜSTÜNDE DE DEVAM ETSİN

Lexus’tan Buz Üzerinde Zarif Dans

Premium bir marka olmasının yanı sıra maceracı bir ruha sahip olan Lexus, geçtiğimiz günlerde sıra dışı bir sürüş deneyimine imza attı. Bu sürüş deneyimine sahne olan yer ise, Sibirya’nın donmuş Baykal Gölü’ydü.

Sanıyoruz sürüş tutkunu olan her kullanıcının hayali olan donmuş bir göl üstünde keyifli ve eğlenceli bir sürüş yapmaktır. Burada Rusya’nın drift şampiyonu sürücüsü Nikita Shikov, araçların limitlerini zorlayarak harika fotoğraf karelerinin ortaya çıkmasını sağladı.

Her ne kadar bir otomobil için göller doğal bir yaşam alanı gibi görünmese de RX hibrit SUV ve V8 motorlu LC Coupe burada adeta evindeymiş gibi mutlu göründüler.

Dünyanın en derin tatlı su gölü, eksi 60 santigrat derecelerde 1.5 metre derinliğe kadar donuyor. Aslında buradaki buzun kalın ve güçlü olmasıyla gölün bu dönemde adeta ulusal bir yola dönüştüğünü söyleyebiliriz.

 

Buz sahnesinde Lexus RX ve Lexus LC var

Drift şampiyonu sürücüsü Nikita Shikov bu deneme sürüşünde ilk önce RX SUV modelinin direksiyonuna geçti. İlk etapta elektronik E-Four dört çeker sürüş sistemi konusunda bazı çekinceleri olduğunu söylese de, RX’in teknolojisi onun fikrinin hemen değişmesini sağladı. Sensörlerin devreye girmesiyle arka aksla birlikte kontrollü kaymalar ve sürüşler ortaya koydu. Düzlükte 100 km/s hıza ulaşan RX’in lastik hızı ise 180 km/s hızı aştı. RX’in hibrit sistemi ise eksi çift haneli sıcaklıklarda bile performansıyla alkış aldı.

464 HP’lik V8 motorlu ve arkadan itişli LC ise, bambaşka bir macera yaşattı. Şampiyon sürücü aracın sürüş karakterinden çok etkilenirken, aracın dengesi, alçak ağırlık merkeziyle adeta buz üzerinde dans etti. Burada LC ile tekerlek hızının 280 km/s’yi aştığı belirtiliyor.

Buzda sürüş yaparken güvenlik gerekçesiyle emniyet kemerleri takılı olmaz, müzik sistemi kapalı olur ve kapıların da kilitli tutulmaması gerekir. Buna ek olark Shikov’un gösteri sürüşünde aracın en saf halini yaşamak adına tüm elektronik ve denge sistemleri kapatıldı

Fotoğraflarda da görebileceğiniz gibi Lexus otomobilleriyle görsel olarak harika bir gün yaşandı.