1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus hikayeleri
  3. Lexusun uzay araci tasarimlari
Ne aramıştınız?
LEXUS HİKAYELERİ

LEXUS’UN UZAY ARACI TASARIMLARI

Otomobil işine her zaman daha geniş bir pencereden bakan Lexus farklı alanlara imzasını atmaya devam ediyor. Uluslararası sanat ve tasarım yayını Document Journal da bu sebeple Lexus ile temas kurdu ve uzay dünyasıyla ilgili geleceğin mobilite fikirlerini sunmasını istedi.

Oysa zaten Lexus’un Avrupa’daki ED2 tasarım merkezi çoktan böylesi fikirler üzerine çalışmalar yapıyordu.

Ulaşıma geniş çerçeveden bakan ve her zaman farklı detaylara önem vermeyi tercih eden Lexus tasarım ekibi, yakın gelecekte otomobillerde nelerin değişeceğini sergilediği Lexus LF-30 Electrified konseptinin gösterimini gerçekleştirdi.

 

Uzay Ulaşımına Farklı Çözümler

Birçok uluslararası tasarımcı ve mimar uzay projelerini yayına gönderdi. Diğer yandan yayınlanan 10 özel tasarımın 7’si ise ED2 tarafından çizildi. Karl Dujardin’in Lexus Zero Gravity tasarımı ise en çok beğeni toplayanlardan oldu.

Tek kişilik bir araç olan Zero Gravity, motosiklet tarzına sahip ama manyetik kaldırma özelliğiyle yerden yüksekte duruyor. Lexus’u yakından takip edenler, bu teknolojiyi daha önceki uçan kaykay projesinden hatırlayabilirler. At ve binici arasındaki yakın iletişimden ilham alarak geliştirildi ve 480 km/s hıza kadar çıkabiliyor.

 

Uzayda da Konfor Önemlidir

Lexus’un bir diğer tasarımı olan Lexus Cosmos ise uzayda ulaşımı sağlamak adına geliştirildi. Ayrı olarak tasarlanan arka kokpit ise tamamen lüks ve konfor odaklı olarak düşünüldü.

Bouncing Moon Roller isimli tasarım ise esnek bir nanotüp kabarcıktan oluşuyor. Her türlü yüzeye uyum sağlıyor ve hatta bir yerlerden atladığında da yola devam edebiliyor. Harika bir yüzey keşif aracı.

Bununla birlikte Lexus Lunar Cruiser tasarımı çok yönlü kullanımıyla öne çıkıyor. Hem yerde hem de havada kullanılabiliyor. Ayrıca havada 90 derece dönüşler yapabilmesiyle drone tarzı kolay kullanıma sahip.

 

Yaşam alanına dönüşebilen bir araç

Büyük ölçekli uzay aracı olarak Lexus Lunar güvenli bir keşif için kullanılabiliyor. 6 tekerlekli bu araç iki ana parçaya ayrılabiliyor. Alt tarafı ayrılarak keşif yapmak için kullanılıyor. Bununla birlikte üst tarafı ise çıkarılarak bir yaşam alanı olarak konumlandırılabiliyor.

Lexus Lunar Mission ise insanların uçması ve ardından uzayda yürümesi için tasarlandı. Kanatları Lexus logosuyla entegre olacak şekilde çizildi. Bir diğer tasarım olan Lexus Moon Racer da tek kişilik bir arazi aracı olarak öne çıkıyor. Ayrıca yüksek performansıyla uzay yüzeyini de hızlıca geçebiliyorsunuz.

 

Bunu biliyor musunuz?

Lexus 2017’de vizyona giren ve büyük beğeni toplayan “Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu” filminde de bir uzay aracı tasarımına imza atmıştı. Lexus’un tasarım ve mühendislik grubunun, Valerian ekibiyle birlikte tasarladığı SKYJET uzay aracı, Valerian’ın zamanda ve uzayda yolculuk yapmasını sağlıyor. Lexus’un kendine özgü ön panjurunu taşıyan SKYJET, aynı zamanda Lexus LC coupe modelinin tasarımını yansıtan farlarını da kullanmıştı.