1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. 4 mevsim lastik nedir nasil anlasilir
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

4 MEVSİM LASTİK NEDİR, NASIL ANLAŞILIR?

Güvenli, konforlu ve aracınızdan üstün performans aldığınız bir seyahat için araçta bulunan lastiğin özellikleri de çok önemlidir. Araçta kullanılacak lastik seçilirken sürekli araç kullanılacak bölgenin mevsimsel özellikleri göz önüne alınmalıdır. Lastikler temel olarak yaz ve kış olmak üzere özelliklerine göre ikiye ayrılır. Fakat 4 mevsim lastik olarak bilinen lastiklerin kullanımı da oldukça yaygındır.

Sürücülerin aklında ise 4 mevsim lastiklerin kullanım alanlarıyla ilgili birçok soru oluşur. Bu yazımızda, “4 mevsim lastik nedir?”, “4 mevsim lastik nasıl oluyor?” ve “4 mevsim lastik nasıl anlaşılır?” gibi sorulardan hareketle 4 mevsim lastikler hakkında bilinmesi gerekenleri sizlerle paylaşacağız.

4 mevsim lastik nedir?

Hem kış lastiği hem de yaz lastiği özelliği taşıyan lastikler, 4 mevsim lastik nedir, sorusunun bir bölümünü yanıtlar. Ancak 4 mevsim lastikler, ne ağır kış koşullarında ne de çok sıcak iklim şartlarında yüksek performans gösteremezler. Yaşadığınız kent, ılıman iklim özelliklerinin hakim olduğu bir bölgedeyse hem kış hem de yaz mevsiminde bu lastikleri güvenle kullanabilirsiniz. 4 mevsim lastiğin yaz lastiği ile farkları nelerdir, sorusu bizi bu türlerin diş derinliği ve diş ömrü standartlarına götürür. Bu lastik türleri, orta derece olarak tanımlanan diş derinliği ile araçların modeline, yük kapasitesi, devir değeri ve boyutuna göre değişen seçeneklere sahiptir.

 

4 Mevsim Lastik Nasıl Olur?

Yaz ve kış aylarında yani tüm yıl boyunca kullanım imkânı sağlayan lastik çeşitleri 4 mevsim lastik olarak adlandırılır. 4 mevsim otomobil lastiği özellikleri itibariyle sessiz bir sürüş, uzun ömürlü kullanım ve yakıt tasarrufu sağlar. Yapısı gereği çok amaçlı bir performans sunan dört mevsim otomobil lastiği yaz, kış, sonbahar ve ilkbahar şartlarına uyacak şekilde tasarlanmıştır. 4 mevsim lastiklerinin üzerindeki dişler, kış lastiklerinin dişlerine göre daha az derin, yaz lastiklerinin üzerindeki dişlere göre ise biraz daha fazla derindir. Yani iki lastiğin ortalaması şeklinde olur ve böylece farklı koşullarla başa çıkabilir.

 

4 Mevsim Lastik Üzerindeki İşaretler Ne Anlama Gelir?

4 mevsim lastikleri diğer lastiklerden ayıran bir diğer özellik ise üzerindeki işaretlerdir. Dişleri orta seviyede olan bu lastiklerin üzerinde bulunan işaretler kış veya yaz lastiklerinden farklıdır. Bir lastiğin 4 mevsim olduğunu kanıtlamak için lastik yanağında 4 mevsim lastik işareti olması yeterlidir. Eğer lastikte “M+S” ifadesi ile birlikte “Üç Tepeli Dağ Ortasında Kar Sembolü” bulunuyorsa dört mevsim lastiği olduğu kesinleşir.

4 mevsim lastikte yer alan kar sembolü, kış aylarında yapılan kontrollerden sorunsuz olarak geçer. Ülkemizde, yalnızca ticari amaçla kullanılan araçların kış lastiği takma zorunluluğu bulunur.

Peki, 4 mevsim lastik kullananlar ceza yer mi? Ticari amaçla taşıma yapmayan binek otomobiller için bu sorunun yanıtı “Hayır”dır. Ancak şehir değiştirildiğinde veya artan hava muhalefetine göre bulunulan ilin valilikleri karar aldığında kış lastiği zorunlu olarak kabul edilebilir.

 

4 Mevsim Lastik Nerelerde Kullanılır?

4 mevsim lastiğin aracın kullanıldığı bölgenin hava şartlarına göre seçilmesi önerilir. Yapıları gereği ortalama dişlere sahip olan bu lastikler, çetin kış şartlarının yaşanmadığı ya da sürekli aşırı sıcaklara maruz kalınmayan bölgelerde kullanılırsa fayda sağlar. 4 mevsim lastik testleri de buna göre yapılır. Örneğin, yaşanılan şehirde hava sıcaklıkları 7°C’nin altına nadiren düşüyor, kar yağışı ya hiç görülmüyor ya da nadiren görülüyorsa 4 mevsim lastik yakıt tüketimi ile performans açısından oldukça isabetli bir karardır.

Kış mevsiminin dışında bu ürünün yazın için ne kadar uygun olduğu da tartışılır. Pek çok kişinin merak ettiği “4 mevsim lastik yazın kullanılır mı?” sorusunun yanıtı çok net değildir ve şartlara göre değişir. Sürekli yaz iklimi olan bir şehirde 4 mevsim lastik kullanmak performansı ve yakıt tüketimini olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle her mevsimin ılıman yaşandığı şehirlerde 4 mevsim lastik kullanmak daima daha verimli olacaktır. “4 mevsim lastik mi yaz lastiği mi? (Opens in new window)” denilince yukarıda bahsettiğimiz koşullara göre tercih yapmak doğru olabilir. Ayrıca bölgenizde yaşayan kullanıcıların internet üzerinden oluşturduğu 4 mevsim lastik yorumları da lastik tercihiniz için sizlere fikir verebilir.

Yazımızda da sıklıkla vurguladığımız gibi aracınızda kullanmanız gereken lastik türünü; yaşadığınız şehre, ülke şartlarına, aracın performansına ya da seyahat rutinlerinize göre belirlemek her zaman daha isabetli sonuçlar doğuracaktır. Çünkü mevsime uygun seçilmiş lastikler güvenli, konforlu ve performanslı bir sürüşün yanı sıra yakıt tüketimini de pozitif anlamda etkileyecektir.