1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Safety
  3. Adaptive high beam system
Ne aramıştınız?
GÜVENLİK

SÜRÜŞE DUYARLI UZUN FAR SİSTEMİ (AHS)

ÜSTÜN GÖRÜŞ KABİLİYETİ

Yoğun kavşaklarda aracınızı yandan gelen araçlara karşı koruyun. Ön Çapraz Trafik Uyarısı, önünüzden geçen araç ve bisikletleri algılar ve ön cama yansıyan gösterge ekranından​ sürücüye bilgi verir. Çarpışma olması bekleniyorsa da sesli uyarı verir.

SÜRÜŞE DUYARLI UZUN FAR

Sürüşe Duyarlı Uzun Far, akıllı bir şekilde her farın içindeki LED'leri ayrı ayrı açıp kapatarak ışık dağıtımını hassas bir şekilde kontrol eder. Sistem aracın üst kısmındaki kamera ile karşıdan gelen araçların ışıklarını algılar ve yol düzgün bir şekilde aydınlatılır. Farlar öndeki ve karşıdan gelen sürücülerin gözünü kamaştırmayacak şekilde ayarlanır.

Böylece sürücüler geceleri aracın önü en iyi şekilde aydınlatılmış halde sürüş yapabilir. Sistem daha sakin bir sürüş ortamı oluştururken üstün görüş kabiliyeti sağlar ve sürekli uzun ve kısa far arasında geçiş yapmak gerekmez.

İKİ KADEMELİ SÜRÜŞE DUYARLI UZUN FAR SİSTEMİ

İki Kademeli Sürüşe Duyarlı Uzun Far Sistemi, Sürüşe Duyarlı Uzun Far Sisteminin gelişmiş versiyonudur ve farların daha iyi kontrol edilebilmesini sağlar. Fardaki 24 adet bağımsız LED çip iki sıra halinde yerleştirilmiştir. Açılıp kapanarak hangi bölgenin aydınlatılacağını kontrol ederken, aracın etrafındaki ışığın önde kısılmasını ve aynı zamanda aracın üzerindeki bir trafik işaretinin görülebilmesini sağlar.

Ön yan radarı kullanan Ön Çapraz Trafik Uyarısı, 50 metreye kadar mesafede yandan gelen araç ve bisikletleri algılar. Dünyada bir ilk olan bu teknoloji ile, araç geçmeden 2-4 saniye önce ön cama yansıyan gösterge ekranına​ bir uyarı göndererek diğer araçların konumu gösterilir.

Sürücü yandan gelen araçlara doğru gitmeye devam ederse, sesli uyarı verilerek sürücünün zamanında durması sağlanır. Uzak, Orta ve Yakın olmak üzere üç hassasiyet seviyesi olan Ön Çapraz Trafik Uyarısı, sürüş tarzınıza uyacak şekilde ayarlanabilir.

Böylece yoğun kavşaklardan hızlı ve güvenli bir şekilde geçebilirsiniz ve aracınızın etrafını daha iyi görebilirsiniz. Hızlı hareket eden trafik, gece sürüş veya diğer görüşün zorlaştığı koşullarda, Ön Çapraz Trafik Uyarısı hareket eden tüm bisiklet ve araçları bildirerek size destek olur.

*Lexus Safety Sense özellikleri versiyonlara göre farklılık gösterebilir.​

Lexus, Lexus Safety Sense'i yukarıda belirtilen özellikleriyle sunuyor. Bu web sayfası, web sayfasındaki içerikler, web sayfasındaki bilgilerin ve grafiklerin (örnekleme yapılan araçların gövde renkleri de dahil) doğruluğu konusunda Lexus* sorumluluk almaz. Lexus Safety Sense'in modellere, donanım seviyelerine (Gösterilen bazı modeller standart donanıma dahil olmayan ekipmanlar içerebilir. Teknik ve donanım özelliklerini lütfen inceleyin) ve otomobilin satın alındığı ülkeye göre değişkenlik gösterebilir. (Tüm bilgilere Lexus Showroomlarından ulaşabilirsiniz).​

Lexus Safety Sense gibi yeni güvenlik sistemleri şöförün yerini almak için değil, sürücüye kolaylık sağlaması için tasarlandılar. Sürücü güvenlik sistemleri devrede olduğu durumlarda da mutlaka araç kontrolunu elinde bulundurmalıdır. Lexus Safety Sense’in dış sebeplerden ötürü engellendiği veya çalışmadığı durumlarda Lexus, sistemin kullanılmasından doğan sonuçlardan sorumlu değildir.​

*Lexus, Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş.’nin bir bölümüdür.​

SÜRÜŞE DUYARLI UZUN FAR SİSTEMİ OLAN MODELLER

POST https://dxp-webcarconfig.lexus-europe.com/v1/model-filter-results/tr/tr?model=nx%2Ces%2Cux%2Cls