1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Safety
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

GÜVENLİK

Güvenliğiniz önceliğimizdir. Lexus Safety System + sizi, yolcularınızı, diğer araçlardaki kişileri ve yayaları korumak için kaza önleme alanında yeni bir dönem başlatmıştır.

01

LEXUS SAFETY SYSTEM +

Trafik kazalarını tamamen ortadan kaldırma yönündeki sözümüze uygun olarak, yeni Lexus Safety System + en sık görülen kazaları önlemek için aşağıdaki öncü teknolojileri bir araya getirir
02

SÜRÜŞ DESTEK TEKNOLOJİSİ

İster şehir içinde park edin, ister şerit değiştirmeye hazırlanın, Lexus'unuzun aşağıdaki yenilikçi sürüş destek teknolojileri ile hayatınızı daha güvenli ve daha konforlu hale getirdiğini fark edeceksiniz.
03

YOLCU VE YAYALARI KORUMA

Yazılı içeriğin sayfa düzenine bakan kişilerin dikkatini dağıttığı, uzun süredir bilinen bir gerçektir. Lorem Ipsum kullanmanın amacı, harflerin nispeten normal şekilde dağıtılmasını sağlamaktır.

ŞERİT TAKİP DESTEĞİ (LTA)

Şerit Takip Desteği, özellikle viraj alırken veya otoyolda sürerken yararlı olur. Ayrıca önceki sisteme göre daha keskin virajlarda sürerken de destek sağlayabilir. Sistem Lexus'unuzun şeridinden çıkma olasılığı olduğuna karar verirse, şeritten ayrılma önleme kontrolüne geçer ve aracınızı şeridin ortasına geri getirmek için destek sağlar.

OTOMATİK UZUN FAR (AHB)

Otomatik Uzun Far sistemi, geceleri önde veya karşıdan gelen bir araç algıladığında otomatik olarak kısa farlara geçmek için ön camdaki aynı kamerayı kullanır. Bu da kısa fara geçmeyi unutursanız yanlışlıkla diğer sürücülerin gözlerini kamaştırma riskini azaltır.

ÖN ÇARPIŞMA ÖNLEYİCİ SİSTEM (PCS)

İster yoğun şehir trafiğinde, ister sessiz yerleşim bölgelerinde sürün, UX, ES ve RX modellerimizdeki yeni Çarpışma Önleme Sistemimizden memnun kalacaksınız. Milimetre dalga radarı ve stereo kameradan yararlanarak artık geceleri yayaları bile algılayabilir ve gündüz saatlerinde aniden önünüze çıkan bisikletleri algılayabilir. Tehlike olduğunu algılarsa, önlem alabilmeniz için Yansıtmalı Gösterge Ekranında görüntülü bir uyarı alırsınız. Yine de fren yapmazsanız Lexus'unuz fren basıncını artırarak çarpışmayı önlemeye yardımcı olur.

DİNAMİK RADARLI SABİT HIZ KONTROLÜ (DRCC)

Yoğun otoyollarda sürerken veya işe gidip gelirken önünüzdeki trafiğin yavaşladığını sık sık görebilirsiniz. Bu nedenle Dinamik Radarlı Sabit Hız Kontrolü Sistemi öndeki aracı algılamak ve uygun bir mesafeyi korumak için milimetre dalga radarı ve kameradan yararlanır. Öndeki araç durursa, sistem Lexus'unuzu durdurur. Öndeki araç tekrar harekete geçtiğinde Lexus'unuz da harekete geçer ve takibe devam eder. Böylece sık sık durup kalktığınız durumlarda sürüş yapmak daha az yorucu hale gelir.

TRAFİK İŞARETİ DESTEĞİ (RSA)

Özellikle tanımadığınız yollarda daha güvenli sürmeniz için geliştirilen Trafik İşareti Desteği (RSA) sistemi, trafik işaretlerini tanır ve araç bilgi ekranından bilgi verir. Dinamik Radarlı Sabit Hız Kontrolü sistemine bağlandığında, aracın hızı RSA tarafından algılanan hız sınırına uygun olacak şekilde ayarlanabilir. RSA elektronik aydınlatmalı ve yanıp sönen işaretler dahil tüm önemli trafik işareti ve uyarıları tanır.

ŞERİT TAKİP DESTEK SİSTEMLİ ŞERİTTEN AYRILMA UYARISI (LDA)

Uzun sürüşler ve yeni yollar, sürücülerin çok iyi konsantre olmasını gerektirir. Şeritten Ayrılma Uyarısı bu koşullarda size destek olur. Bu yenilikçi işlev paketindeki Direksiyon Desteği, Şerit Takip Desteği ve Şeritte Gezinme Uyarısı, şeridinizde kalmanıza yardımcı olur.

 

KÖR NOKTA MONİTÖRÜ

Kör Nokta Monitörü yolda kıvraklığınızı artırır, böylece her zaman bir sonraki manevraya hazır olursunuz. Kör Nokta Monitörü, sürüş algınızı iyileştirmek ve şerit değişimini en kolay şekilde yapmanızı sağlamak için diğer araçların konumunu en iyi şekilde anlamanızı sağlar.

 

LEXUS PARK DESTEK SİSTEMİ

Park ederken yaşanan çeşitli güvenlik sorunları vardır, birçok kaza düşük hızda park yaparken gerçekleşmektedir. Lexus Park Desteği, tehlikeleri ortaya çıktığı anda bildirerek ve tepki verme kabiliyetinizi artırarak aracınızı ve yoldaki diğer kişileri her açıdan korumak için tasarlanmıştır.

 

SÜRÜŞE DUYARLI UZUN FAR SİSTEMİ

Sürüşe Duyarlı Uzun Far, akıllı bir şekilde her farın içindeki LED'leri ayrı ayrı açıp kapatarak ışık dağıtımını hassas bir şekilde kontrol eder. Sistem aracın üst kısmındaki kamera ile karşıdan gelen araçların ışıklarını algılar ve yol düzgün bir şekilde aydınlatılır. Farlar öndeki ve karşıdan gelen sürücülerin gözünü kamaştırmayacak şekilde ayarlanır.

LEXUS CODRIVE

Lexus CoDrive en yenilikçi sürüş sistemlerinizi bir araya getirir ve kontrolü sürücüye verir. Dinamik Radarlı Hız Sabitleme Sistemi, Trafik İşareti Desteği ve Ön Manevra Trafik Uyarısı işlevlerini bir araya getiren Lexus CoDrive, tüm yolculukları daha güvenli ve keyifli hale getirir, araç bilgi ekranlarını kullanarak sürüş destek sistemlerinin durumunu net bir şekilde gösterir. Lexus LS'deki Lexus CoDrive sistemindeki Şerit Takip Destek Sistemi, yoldaki çizgiler görünmediğinde bile şeridinizde kalmanızı sağlar.

ÖN MANEVRA TRAFİK UYARISI

Yoğun kavşaklarda aracınızı yandan gelen araçlara karşı koruyun. Ön Manevra Trafik Uyarısı, önünüzden geçen araç ve bisikletleri algılar ve Yansıtmalı Gösterge Ekranından sürücüye bilgi verir. Çarpışma olması bekleniyorsa da sesli uyarı verir.

YAYA ALGILAMA İŞLEVLİ ÇARPIŞMA ÖNCESİ SİSTEMİ

Çarpışma Öncesi Sistemimiz Lexus LS için dünyada ilk kez kullanılan teknolojiler ile iyileştirildi. PCS'de artık aracınızı çapraz yaklaşan cisimlere karşı koruyan Ön Yan Çarpışma Öncesi Sistemi ve fren yapmak kazayı önlemediğinde aracın yönünü değiştiren Aktif Direksiyon Desteği vardır. Yoldaki diğer kişiler de öncekine göre daha iyi korunur. Gelişmiş Yaya Uyarısı ayrıca bisikletleri ve geceleri yayaları da algılayabilir.

TRAFİK İŞARETİ DESTEĞİ (RSA)

Özellikle tanımadığınız yollarda daha güvenli sürmeniz için geliştirilen Trafik İşareti Desteği (RSA) sistemi, trafik işaretlerini tanır ve araç bilgi ekranından bilgi verir. Dinamik Radarlı Sabit Hız Kontrolü sistemine bağlandığında, aracın hızı RSA tarafından algılanan hız sınırına uygun olacak şekilde ayarlanabilir. RSA elektronik aydınlatmalı ve yanıp sönen işaretler dahil tüm önemli trafik işareti ve uyarıları tanır.