1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus hikayeleri
  3. Lexus otomobillerini sanat eserine donusturen takumi ustalari belgesel oldu
Ne aramıştınız?
LEXUS HİKAYELERİ

LEXUS TAKUMI USTALARI BELGESEL OLDU

Lexus’un sıra dışı lüks özelliklerinin altında, büyük bir deneyime sahip “Takumi Ustaları” yatar. Lexus modellerinin tüm üretim aşamasından sorumlu olan ve özel yetenekleriyle herkesi kendine hayran bırakan Takumi Ustaları, otomotiv üretimini adeta sanata dönüştüren kişiler olarak anılırlar.

Genel olarak bir işte uzman unvanı almak için 10 bin saatlik çalışma yeterli olduğuna inanılırken Lexus’un Takumi Ustaları, 60 bin saatlik deneyimle bu mertebeye ulaşıyorlar. Bu, günde 8 saatten 250 günde yapılacak çalışmayla 30 yıla denk geliyor.

Lexus, Takumi’lere özel olarak bir belgesel hazırladı. Görsel olarak çarpıcı portreler ortaya koyan Chef’s Table yönetmeni Clay Jeter, sıra dışı bir işe imza attı.

Takumi Ustaları’nın yaşamlarını anlatan belgesel, New York Film Festivali’ndeki prömiyer ile birlikte seyirci karşısına çıktı. Aynı zamanda Takumi Ustaları’nın yeteneklerini sergilediği 60 bin saatlik bir versiyon da yer aldı. Bu projede Takumi Ustaları’nın yanı sıra üç el sanatıyla öne çıkan üç Japon zanaatkarın hikayesi de öne çıkıyor.

 

Lexus el işçiliğinden ödün vermiyor

Elbette günümüzde bilgisayar sistemleri her alanda öne çıkıyor ve tahmin edilecğei gibi otomobil üretiminin de vazgeçilmez bir parçası. Ancak Lexus için el işçiliği, en yüksek kaliteyi sağlamak adına en önemli unsur olmaya devam ediyor.

Lexus tasarımının vazgeçilmez parçası olan Takumi Ustaları, boyanın hatasız olmasından elle yapılan deri döşemenin dikişlerinin kusursuz olmasına kadar birçok detayı gözden geçiriyor. Takumi Ustaları’nın yetenekleri o kadar üst seviyededir ki, hareketleri dijitalleştirilip, aracın dış yüzeyini boyayan robot programlarına uygulanmıştır.

Lexus ustalarının anlatıldığı Takumi belgeseli Britanya Müzesi eski direktörü Neil MacGregor tarafından hikayeleştirildi. Bununla birlikte belgesel içerisinde hayatını ustalığa adamış dört Japon’un hikayesine yer veriliyor. İki Michelin yıldızlı restoran şefi, geleneksel kağıt kesme zanaatkarı, Lexus’tan bir usta ve dünyanın en eski yapı firmalarından birinde çalışan bir marangozun hikayesini izleyebilirsiniz.

Bu özel belgesel https://discoverlexus.com/stories/takumi-the-60000-hour-story-of-human-craft/Opens in new window adresinden izlenebilir.