1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Apple carplay nedir apple carplay hakkinda bilmeniz gerekenler
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

APPLE CARPLAY NEDİR?

Akıllı telefon kullanmayan kişi sayısı yok denecek kadar az. Bankacılık işlemlerinden online alışverişe, sağlık hizmetlerinden seyahat planlamasına kadar birçok ihtiyacı akıllı telefonlar aracılığıyla saniyeler içerisinde gerçekleştirebiliyoruz. Öyle ki akıllı telefonlar için yazılan uygulamalar sayesinde tüm iş planlarımızı, takvim, yol ve hava durumunu kolayca takip ediyoruz. Kısacası akıllı telefonlar, konfor alanımızı artıran ve işlerimizi kolaylaştıran teknolojik asistanlarımız oldu.

Hal böyleyken, artık direksiyon başında da akıllı telefon uygulamalarını kullanmak kaçınılmaz. Hele ki sayısı giderek artan navigasyon uygulamaları varken. Ancak araç kullanırken telefonda yapılması gereken işleri ekrana bakarak ya da dokunarak yapmak tehlikeli durumlara yol açabilir. Direksiyon başında telefon çağrılarına yanıt vermek, kısa mesajlar atmak, aynı zamanda haritadan yol tarifini takip etmek hem kendinizin hem de sevdiklerinizin can güvenliği tehlikeye atacak ihmaller yaratır. İşte bu noktada, yeni nesil araçlarda bulunan bilgi eğlence ekranlarına adapte olabilen teknolojiler yardıma koşuyor. Bu popüler teknolojilerden birisi de Apple CarPlay. Peki, Apple CarPlay ne işe yarar ve Apple CarPlay nasıl indirilir?

 

Apple CarPlay Nedir?

Apple CarPlay, belirli araç modellerinde bulunan hem akıllı hem de güvenli bir ekran sistemi. En basit haliyle, araç kullanırken iPhone’nuzla yapmak istediğiniz şeyleri gerçekleştirmenize olanak sağlar. Aracınızda yerleşik halde bulunan bilgi-eğlence sistemi ile saniyeler içerisinde bağlantı kurabilen Apple CarPlay teknolojisi, aracınızın ekranını iPhone’unuzun ekranına dönüştürür. Böylece gözünüzü yoldan ayırmanıza gerek kalmadan Apple CarPlay sistemi içerisindeki yardımcı uygulamaları rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bu uygulamalar, direksiyon başındayken işinizi fazlasıyla görebilecek uygulamalardan oluşur. Apple CarPlay uygulamaları sayesinde navigasyon sistemlerini kullanabilir, Apple’ın sesli asistanı Siri ile kolayca çağrı ve mesaj gönderebilir ve müzik dinleyebilirsiniz. Bu sayede direksiyon başındayken gözünüzü yoldan ayırmanıza da gerek kalmaz. Tüm bu özelliklere rağmen Apple CarPlay video izleme imkânı sunmaz. Çünkü araçların bilgi eğlence ekranlarından video izlemek, sürüş güvenliğini riske atar ve trafik kazalarına yol açabilir.

 

Apple CarPlay’de Siri Kullanmak

Araç içerisinde bulunan multimedya teknolojileri ile yardımcı asistanlar sürücünün gözlerini ve dikkatini hiçbir şartta yoldan ayırmaması için geliştirilir. Bu nedenle Apple CarPlay’in, Apple’ın sesli asistanı Siri ile kullanılması önerilir. Apple Car Play’i Siri ile uyumlu şekilde kullanmak oldukça eğlenceli ve basit. Üstelik Siri’nin “Gözler Serbest” teknolojisi sayesinde arama yapabilir, mesaj gönderebilir, iPhone’unuzda bulunan müzikleri çalabilir, yol tarifi alabilir ve hatta diğer iPhone özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Üstelik bunları yaparken tüm dikkatinizi yola verebilirsiniz.

Tüm bunları yapabilmek için Siri’nin temassız sesli komutlara açık olması yeterli. iPhone’unuzun ayarlar bölümünden tüm Siri ayarlarını ve izinlerini kolayca düzenleyebilirsiniz. Apple CarPlay teknolojisiyle uyumlu araçların direksiyon simidinin üzerinde sesli komut düğmesi de bulunur. Siri’yi çağırmak için direksiyonunuzda yer alan sesli komut düğmesine basıp Siri sinyalini duyana dek bu düğmeye basılı tutabilir, sonra isteğinizi belirtebilirsiniz.

Apple CarPlay, aracınızın multimedya ekranlarında araç içerisinde kullanılabilecek uygulamaları gösterir. Bu uygulamalar, sürüş güvenliğini tehlikeye atmadan araç içerisinde yapabileceğiniz uygulamalardan oluşur. Temel olarak çağrı ve mesaj alıp göndermeyi kolaylaştırır. Bununla birlikte Apple CarPlay’i kullanırken aracınızın ekranında yer almasını istediğiniz uygulamaları düzenleyebilirsiniz.

Apple CarPlay uygulamalarının sırasını düzenlemek, eklemek ve kaldırmak için İphone’nunuzdan faydalanabilirsiniz. Bunun için öncelikle Ayarlar > Genel > CarPlay’e giderek aracınızı seçebilirsiniz. Aracınızı seçtikten sonra Özelleştir’e dokunmanız yeterli. Açılan ekranda Apple CarPlay’de kullanabileceğiniz uygulamalar sıralanır. Uygulama eklemek veya kaldırmak için ekle düğmesini veya sil düğmesini kullanabilirsiniz. Uygulamaların görünme sırasını değiştirmek için ise bir uygulamaya dokunup sürükleyebilirsiniz. iPhone'unuz CarPlay'e bir daha bağlandığında ekranda uygulamalarınız yeni sırayla görünür. Ekranınızda yalnızca Apple CarPlay tarafından desteklenen uygulamaların görüneceğini unutmayın.

 

Apple CarPlay’e Bağlanmanın Yolları

Platformu kullanmak için App Store üzerinden herhangi bir uygulama indirmenize gerek yok. Çünkü Apple Car Play, iPhone sisteminde otomatik olarak yüklü. Ayrıca Apple CarPlay’i aracınıza ayarlamak oldukça basit. Aracınız, USB bağlantı kablosu aracılığıyla Apple CarPlay kullanımını destekliyorsa iPhone'unuzu aracınınız USB bağlantı noktasına bağlamak yeterli.

Bazı araçların USB bağlantı noktasında, Apple CarPlay veya akıllı telefon simgesi içeren etiketler de bulunabilir. Diğer taraftan, bazı araçlar kablosuz Apple CarPlay’i de destekler. Aracınız kablosuz Apple CarPlay bağlantısını destekliyorsa, direksiyonun üzerindeki sesli komut düğmesini basılı tutun. Ardından, iPhone'unuzda Ayarlar > Genel > CarPlay'e giderek ve Kullanılabilir Arabalar'a dokunarak aracınızı seçebilirsiniz. Bu işlemi yaparken aynı zamanda müzik sisteminizin kablosuz veya Bluetooth modunda bulunduğunu kontrol etmenizde fayda var.

 

Apple CarPlay Hangi Araçlarda Var?

Apple CarPlay destekleyen araçlar, genellikle yeni nesil araçlardır. Özellikle son 2-3 yıl içerisinde üretilen araçların multimedya sistemi destekleyen donanım versiyonları Apple CarPlay teknolojisini de destekler. Öte yandan, Apple CarPlay’i kullanabilmek için yalnızca aracınızın değil iPhone’unuzun da bu teknolojiyi desteklemesi gerekir. Bunun için iPhone 5 ve sonrası herhangi bir iPhone modeline sahip olmanız yeterli.

Ayrıca zamanın ötesinde tasarımları ve teknolojisiyle dikkatleri çeken Lexus modelleri de Apple Car Play teknolojisini destekler. Lexus’un 2018 model yılına ait LCLSRCRC FNX modelleri, 2019 yılında üretilerek pazara sunulan LCLSUXRCRC FESNX modelleri ve 2020 yılında LCLSUXRCRC FESNXRX modellerinde Apple CarPlay teknolojisi bulunur.