1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Concept cars
  3. LF-ZC
Ne aramıştınız?
KONSEPT ARAÇLAR

LF-ZC ELEKTRİKLİ SEDAN

HİÇBİR ŞEYDEN ÖDÜN VERMEYEN GÜZELLİĞİN GELECEĞİ

Lexus, Japonya Mobilite Fuarı'nda LF-ZL ile birlikte yeni tam elektrikli konsept aracı LF-ZC’yi de tanıttı.

Çok yönlü bir mühendisliğe sahip aracın tüm yapısal bileşenleri kompakt hale getirildi ve ağırlık mümkün olduğunca azaltıldı. LF-ZC aynı zamanda elektrifikasyon teknolojileriyle evrimleşen Lexus Sürüş İmzası’nın gelişimini de temsil ediyor.

Hiçbir şeyden ödün vermeden hem fonksiyonellik hem de zariflik sunan bu iki yeni konsept, Lexus’un tam elektrikli vizyonunu gözler önüne seriyor.

1

DUYGU YÜKLÜ TASARIM

LF-ZC konsepti, Lexus markasının benzersiz kimliğinin evrimini temsil ediyor. Alçak tasarımıyla duygusal bir etki yaratan otomobil, aerodinamik performansa odaklanıyor. Aynı zamanda tam elektrikli araçların kendine has özelliklerini de barındırıyor. Markanın imzası haline gelen “spindle” tasarımı, aracın ön yüzünden arka tamponuna kadar devam ediyor. Bu sayede elektrifikasyonla birlikte her şeyi kapsayan bir evrimleşmeyi temsil ediyor. Aerodinamik performansı ve aracın yere sağlam basan duruşu ise, geniş arka çamurluklarla vurgulanıyor.
2

HAREKET HALİNDEKİ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Lexus'un sürdürülebilir kalkınma hedefleri ve değerli doğal kaynakların verimli bir şekilde geri dönüştürülmesine olan bağlılığını sergilemek adına Japonya Mobilite Fuarı’nda Bamboo CMF Konsepti'de sergilendi. LF-ZC'nin öne çıkan materyali olarak kullanılan bambu, hızlı büyüme, önemli CO2 absorbe kapasitesi ve yüzyıllardır Japon inşaat/el sanatları alanında bir malzeme olarak kullanılan dayanıklı güzellik arasında bir denge kuruyor.
3

HEYECAN VERİCİ SÜRÜŞ DENEYİMİ

Yeni nesil elektrikli araç bataryası ve verimliliği sayesinde üstün performans sunan Lexus, LF-ZC ile konvansiyonel elektriklilere göre yaklaşık olarak iki kat daha fazla menzil hedefliyor. Motor bölmesinin bulunmaması, gelişmiş aerodinamiler ve ağırlık azaltma çalışmaları bu konseptte hayata geçiyor. Bataryanın zemine konumlandırılması, aracın siluetine ilgi çekici bir hava katarken, gelişmiş sürüş dinamikleri için alçak bir ağırlık merkezi sağlıyor.
4

TEKNOLOJİK GELİŞMELER

LF-ZL gibi LF-ZC de Japonların misafirperverliği merkeze alan konukseverlik konseptini teknolojik gelişmelerle yansıtıyor. Yeni Arene İşletim Sistemi, interaktif gerçeklik deneyimi platformu olarak öne çıkıyor. Sürücü tercih verilerini, yapay zeka sohbet işlevselliği ile birleştirerek sürücü ihtiyaçlarını öğrenebiliyor ve öngörebiliyor. Kabin de geniş ve rahatlatıcı. Yapay zekalı yeni nesil ses tanıma özelliği, araç içerisindekilerin insan etkileşimini somutlaştıran bir hizmet sunuyor.

ELEKTRİFİKASYONU KEŞFEDİN

Tasarım, verimlilik ve performansıyla dikkat çeken LF-ZC, inovasyonu ve gelişmiş teknolojileri bir araya getiriyor. Bu konsept, Lexus’un gelecek modellerini yansıtıyor. Günümüzüm elektrifikasyonu hakkında daha fazla bilgi edinin ve elektrikli Lexus RZ’yi keşfedin.

TEKNİK ÖZELLİKLER

LF-ZC’nin ölçüleri

Uzunluk 4,750 mm

Genişlik 1,880 mm

Yükseklik 1,390 mm

Aks aralığı 2,890 mm

Rüzgar direnci değeri 0.2 Cd’den daha az (hedef)

1 CMF - Renk, Malzeme ve Yüzey Özellikleri, otomobil üretimindeki tasarım unsurlarını temsil eder.