1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Concept cars
  3. LF-ZL
Ne aramıştınız?
KONSEPT ARAÇLAR

LF-ZL GELECEĞİN SUV VİZYONU

KESİNTİSİZ VE ENTREGE MOBİLİTE

LF-ZL SUV konsepti, mobilite, insan ve toplumun kesintisiz bir şekilde entegre olabileceği bir geleceğe ışık tutuyor. Sürüş deneyimini her sürücüye özel olarak uyarlayabiliyor. Bu amiral gemisi model, araç içerisindekilere kişiselleştirilmiş öneriler sunmak adına alışkanlıklardan ipuçları alıyor. İnsanları istedikleri gibi yaşamaları için yardımcı oluyor. Tüm bunları yaparken de kişisel çevrelerine, daha geniş bir çevreye ve topluma olumlu katkıda bulunuyor.

YENİ NESİL MİSAFİRPERVERLİK

Otomobilin ötesinde prestijli bir kullanıcı deneyimi sunan LF-ZL, yeni nesil elektrikli araç mimarisindeki inovasyonu ve yeni Arene İşletim Sistemi platformundaki yazılım geliştirmelerinden güç alıyor. Ferah ve rahatlatıcı kabiniyle, elektrikli araçlara özgü mühendislikten ve optimize edilmiş yaş alanından sonuna kadar yararlanıyor. Japon misafirperverliğine odaklanan Omotenashi felsefesi ise, teknolojik gelişmelerle daha da somutlaşıyor.

1

KESİNTİSİZ YAŞAM TARZI ENTEGRASYONU

Daha kişiselleştirilmiş bir mobilite deneyimi yaratan Lexus, interaktif bir platform olan Arene İşletim Sistemi'nin tüm yeteneklerinden yararlanacak. Haritalardan ve araç kameralarından veri toplayarak sürücü ihtiyaçlarını öğreniyor ve tahmin ediyor. Yapay zeka sohbet özelliği ve araç içi ses tanıma sistemi, şarj sürecini ve güç kaynağını yönetmek için çevresinden gelen dijital bilgilerle toplanan bilgileri birbirine entegre edebiliyor. Böylece LF-ZL, müşterinin hayatına sorunsuz bir şekilde uyum sağlıyor.
2

SÜRÜŞ ODAKLI KOKPİT

LF-ZL kokpitinde, normalde geniş bir alana yayılmış olan kontroller, bir kolun erişebileceği dijital alanlarda birleştirildi. Sol tarafta vites değiştirme, güvenlik ve sürücü destek (ADAS) sistemleri ve sürüş modu seçimi gibi operasyonel işlevler yer alıyor. Sağ tarafta ise ses, klima kontrolü, telefon ve yapay zeka fonksiyonları yer alıyor. “Gözler yolda” prensibiyle sürüş odağını daha da geliştiren Lexus, önemli bilgileri ön cama yansıtıyor ve dijital yan aynalar daha güvenli kullanım sağlıyor.
3

İLERİ SEVİYE KİŞİSELLEŞTİRME

Kullanıcılar, yapay zeka kullanan yeni nesil bir ses tanıma sistemine sahip olan araçta gerçek hayattaki diyaloglara benzer ve hızlı bir hizmet deneyimleyebiliyorlar. Rota önerileri de dahil olmak üzere her sürüşte kullanıcılar için en uygun kişiselleştirilmiş ayarları uygulayan sistem, sürekli olarak öğrenerek gelişiyor. Sürüş verilerini biriktirerek, kişisel tercihleri daha da iyi algılayabiliyor. Böylece ortaya daha iyi bir araç deneyimi çıkıyor.

ELEKTRİKLENMİŞ GÜZELLİK

LF-ZL konsepti, LF-ZC ile bir dizi tasarım ve elektrifikasyon özelliğini paylaşıyor. Tasarım dili duygusal bir his yaratıyor. “Spindle” gövde tasarımı ve geniş arka çamurlukları ile elektrifikasyonu, şık tasarım ve işlevsellikle birleştiriyor. Lexus'un sürdürülebilirliğe olan bağlılığını yansıtan Bamboo CMF Konsepti ile de dikkat çekiyor. Bambu, her iki konsept aracın da öne çıkan materyali olarak kullanıldı. Motor bölmesinin bulunmamasıyla gelişmiş aerodinamiler eşsiz bir sürüş deneyimi sağlıyor. Ağırlık azaltma çalışmaları ile menzil ise iki katına çıkarıldı.

TEKNİK ÖZELLİKLER

LF-ZL’nin ölçüleri

Uzunluk: 5,300 mm

Genişlik: 2,200 mm

Yükseklik: 1,700 mm

Aks aralığı: 2 3,350 mm

1 CMF - Renk, Malzeme ve Yüzey Özellikleri, otomobil üretimindeki tasarım unsurlarını temsil eder.

2 Sergilenen araç.