1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Arac ici temizligi yaparken nelere dikkat etmelisiniz
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

ARAÇ İÇİ TEMİZLİK NASIL YAPILMALIDIR ?

Otomobiliniz, sizi bir yerden bir yere taşımanın ötesinde anlamlar taşır. Aracınız yaşam alanlarınızdan biridir ve aslında evinizin devamıdır. Evinizdeki temizliği ve düzeni otomobilinize de taşımanız, aracınızın teknik bakımlarını düzenli yaptırmanız, iç ve dış temizliğine özen göstermeniz önemlidir.

Araç içi temizliği yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

Çünkü düzenli yapılan temizlik işlemleri, sürüş konforunuzu artıracağı gibi otomobilinizin görünümünü korur ve uzun süreli bir kullanım sağlar. Hafta sonları ailece çıkılan geziler, hafta içi yapılan şehir içi yolculuklar… Aracınızı kullanma sıklığınız değişse de, her seyahat otomobilinizde izler bırakır ve bu izler zamanla birikir. Bu nedenle programınıza uygun bir araç içi temizlik rutini belirleyebilir, böylece otomobilinizin her zaman temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

 

Araç içi temizliği nasıl yapılmalıdır?

Araç içi temizlik detaylı ve özenli yapılması gereken bir işlemdir. Otomobilinizi ne kadar temiz kullanıyor olsanız da havadaki toz döşemelerinize, paspaslarınıza hatta torpido gözlerine kadar ulaşır. Etkili ve kalıcı bir araç içi temizlik için önce döşemelerinizin, paspaslarınızın, konsol ve diğer donanımların türü belirlenmeli ve ideal temizlik malzemeleri seçilmelidir. Araç içi temizlik, paspasların temizlenmesi, zeminin süpürülmesi, döşemelerin temizliği, kapı içleri, direksiyon ve ön konsolun silinmesi ile havalandırma kanallarının temizliğini içerir.

 

Paspaslarınızın türüne uygun yöntemi tercih edin

Otomobilinizin zeminindeki paspaslar iki tür malzemeden üretilirler. Kauçuk paspaslar, köpüklü su ve fırça ile temizlenebilir. Ancak halı paspaslar için farklı bir yöntem kullanılması gerekir. Halı paspasları önce elektrikli süpürge ile süpürülmeli ardından silkelenmeli. Detaylı bir temizlik için halı paspasları ağartıcı içermeyen yumuşak formüllü bir temizleyici ile yıkanmalıdır.

 

Araç içi temizlik için doğru süpürme teknikleri

Otomobilin içini tozdan ve çamur kalıntılarından temizlemek için güçlü bir elektrikli süpürge kullanılması gerekir. Süpürme işlemine başlamadan önce varsa koltuk kılıfları çıkarılmalıdır. Koltuk sırtları, oturma alanları ve yer döşemeleri süpürüldükten sonra, uygun aparatlar kullanılarak ulaşılması zor alanlara ve koltuk aralarına geçilebilir. Bunun için şarjlı bir süpürge de kullanılabilir ancak araç içi temizlik için özel üretilmiş bir süpürge ile tozlar daha etkili bir şekilde temizlenecektir.