1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Metalik boya nedir opak boya ile farki ne
Ne aramıştınız?

Metalik Boya Nedir? Opak Boya ile Farkı Ne?

Beğendiğimiz bir otomobile ilk baktığımızda, genel olarak bizi boyası etkiler. Aslında bu sadece rengi değil, üzerindeki parlamalar ve memnun edici yansımalardır. 1960’lı yıllardan itibaren otomobil boyaları akrilik emayelerin de kullanılmasıyla daha dayanıklı hale geldi. O günlerden itibaren çoğunluğu metalik olmak üzere birçok güzel boya üretildi. Aslında metalik boya ilk olarak çekici görünümünden daha ziyade sağlamlık için düşünülmüştü. Ama sonuç, beklenenden de iyi çıktı.

Metalik araç nasıl olur?

Peki metalik boya nedir? Giderek artan rekabet ve müşteri tercihleriyle birlikte farklı arayışlara giren otomobil üreticileri, renkleriyle de ön plana çıkmaya başladı. Böylece çarpıcı renklere sahip otomobiller üretildi. Metalik boya isminde de anlaşılacağı gibi metal gibi parlayan bir renk olduğu için bu şekilde isimlendirilmiştir.

Opak boya ile farkı nedir?

Opak araç rengi, genelleme yapılarak donuk ve mat boya anlamında kullanılmaktadır. Metalik boya kadar ışığı yansıtmaz ve üzerine parlamalar görülmez. Ama günümüzde birçok farklı opak boya vardır ve bunlar içerisinde metal gibi parlamalar yapan materyaller olmasa da şık görünürler. Ancak yapılarından dolayı, ışığı metalik kadar fazla yansıtmazlar. Opak boya genel olarak pastel renklerinde üretilir.

Opak boya dayanıklılık anlamında metalik boyaya göre biraz daha hassas olurlar, ama metalik boyada, tamiratlar sırasında aynı rengi ve tonu yakalamak biraz daha zordur. Bu yüzden metalik bir aracınız varsa, mutlaka güvendiğiniz ve emin olduğunuz bir yerde onarım yaptırmalısınız.

Metalik boya nasıl oluşur?

Birkaç katmandan oluşan metalik boya, ismini de aslında içeriğinden almaktadır. En önemli olan üst katmanlarda, metal parçacıkların kullanılması boyanın metalik ismini almasına sebep olmuştur. Metalik boyalarda daha önceden metal parçalar yer alırken, günümüzde ise sim şeklindeki polimerler kullanılır. Böylece daha şık ve eşit parlaklığa sahip bir boya elde edilir.

Metalik boya, aynı zamanda otomobilin hatlarının daha şık ve net görülmesini de sağlar. Aynı zamanda gece ışıklar altında da metalik boya kendisini daha fazla belli eder.

Metalik boyanın öne çıkan yanları

Metalik boya, genel olarak otomobil üreticileri tarafından opsiyon olarak sunulur. Bu fiyat farkı görselliğin yanı sıra, ikinci elde de otomobilin daha fazla ilgi görmesini sağlayabilir. Metalik boyanın sağladığı bir diğer avantaj ise, üzerindeki parlamalar sayesinde çizikleri daha iyi saklamasıdır.