Servicing Maintenance Hero

LEXUS SAHİPLERİ

MOT KONTROLÜ

Lexus'unuz üç yıldan eskiyse, aracınızın sürüş açısından güvenli olduğundan ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenen güvenlik ve çevre standartlarını karşıladığından emin olmak için MOT testi yapılmalıdır.

MOT KONTROLÜNE NELER DAHİLDİR?

Aracınızı en yakın Lexus servisine MOT için getirerek, kendiniz ve aracınız için en iyi sonuçları garanti edebilirsiniz. Lexus'a özgü üstün müşteri hizmetleri seviyesinden MOT kontrolünüzü yapan yetenekli teknisyenlere kadar her türlü imkanı sunarak hızla ve kendinizden emin bir şekilde yola dönmenizi sağlayacağız.

MOT kontrolü, bir aracın yolda sürüş için geçerli yasal standartları karşıladığını doğrulamak için uygulanan kapsamlı bir kontroldür. Ancak buna motor, debriyaj ve şanzımanın durumu dahil değildir.

Bu muayene hizmetine aracınızın ışıkları, direksiyonu, süspansiyonu, aküsü, yakıt sistemi, emisyon değerleri, frenleri, jant ve lastiklerinin kapsamlı bir kontrolü dahildir. Aracınız herhangi bir nedenden dolayı MOT testinden geçemezse, uzman teknisyenlerimiz orijinal Lexus yedek parçalarının kalitesinden yararlanarak gereken tüm onarımları gerçekleştirecektir.

    2018 lexus ownership banner1

MOT KONTROLÜ İLE İLGİLİ SORULARINIZI YANITLIYORUZ

 • MOT KONTROLÜ İÇİN NASIL RANDEVU ALABİLİRİM?

  MOT kontrolü randevusu almak için bölgenizdeki Lexus servisine ya da Lexus Deneyim Hattı'na başvurun. Eğitimli teknisyenlerimiz Lexus'unuzu herkesten daha iyi tanır ve sertifikanızı en kısa sürede almanız için çalışacaktır.

 • MOT KONTROLÜ NE KADAR SÜRER?

  MOT kontrolü yaklaşık bir saat sürer. Bölgenizdeki Lexus servisinde beklemeyi tercih ederseniz, aracınız hazırlanırken büyük bir misafirperverlik sunulacağından emin olabilirsiniz. Ayrıca aracınızı bize bırakmanız da mümkündür ve sizin için en uygun zamanda aracınızı gelip alabilirsiniz. Aracınızda ilgilenilmesi gereken başka konular varsa, eğitimli Lexus teknisyenlerimiz tercih ettiğiniz iletişim yöntemi ile size güncel olarak bilgi verecektir.

 • MOT KONTROLÜME NASIL HAZIRLANMALIYIM?

  MOT, aracınızın yolda sürüşe uygun olup olmadığını belirleyen bir testtir. Bu nedenle MOT kontrolünüzden önce temel konuları kontrol etmek için belirli bir uzmanlık bilgisine gerek yoktur.

 • ARACIM MOT KONTROLÜNDEN GEÇEMEDİYSE NE YAPMALIYIM?

  Aracınız MOT kontrolünü geçemezse, önceliğimiz size bilgi vermek ve sorunları mümkün olduğunca kısa sürede düzeltmektir. Bölgenizdeki Lexus servisinin stoğunda büyük olasılıkla gerekli parçalar bulunacaktır. Ancak düşük bir ihtimal de olsa, parçalar elimizde değilse işleminizin en kısa sürede tamamlanması ve yolunuza devam etmeniz için elimizden geleni yapacağız.

 • ARAÇ SERVİSİ İLE MOT KONTROLÜ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

  MOT kontrolü, 3 yaş üzerindeki tüm araçlar için yılda bir kez yapılması gereken yasal bir zorunluluktur. Burada aracınızın temel standartlara göre yolda sürüşe uygun olup olmadığı kontrol edilir. Bu görsel bir testtir herhangi bir parça sökülmez. Aracınızın tekerlekleri bile bu kontrol sırasında çıkarılmaz. Bu aracınızın yüksek bir standarda uygun şekilde çalıştığı anlamına gelmez, yalnızca siz ve yoldaki diğer sürücüler açısından sürmenizin güvenli olduğunu gösterir.

 • NEDEN DÜZENLİ BAKIMIN YANI SIRA MOT KONTROLÜNE GİRMEM GEREKİYOR?

  Bakım, aracınızın iyi durumda olduğunu kontrol etmek, en iyi performansı elde etmek ve aracınızın ömrünü mümkün olduğunca uzatmak açısından büyük önem taşır. Lexus servisi, aracınızın ışıklar, motor, frenler ve süspansiyon dahil olmak üzere tüm açılardan kapsamlı bir kontrolünü içerir. Lexus'un tüm modellerini en iyi şekilde tanıyan eğitimli teknisyenlerimizin gerçekleştirdiği kontrol, yolda içinizin son derece rahat olmasını sağlayacaktır.

MOT KONTROL LİSTESİ

Korna sesi
Ön cam yıkayıcılar ve silecekler
Cam yıkama sıvısı seviyeleri
Kauçuk silecek tutucuların hasarsız olması
Emniyet kemerlerinin aşınmış, yırtılmış veya kopuk olmaması
Emniyet kemerini hızla çektiğinizde kilitlenmesi
Lastik yanaklarında şişkinlik veya kesik olmaması
Lastik dişleri arasına herhangi bir cismin sıkışmaması
Diş derinliği en az 1,6 mm olmalıdır
Her lastiğin boyut ve yapı açısından aynı aks üzerindeki diğer lastikle aynı olması
Stepne de yolda sürüşe uygun olmalıdır
Far ampulleri kısa ve uzun far konumunda çalışmalıdır
Merceklerde çatlak veya hasar olmaması
Lastik yanaklarında şişkinlik veya kesik olmaması
Lastik dişleri arasına herhangi bir cismin sıkışmaması
Diş derinliği en az 1,6 mm olmalıdır
Her lastiğin boyut ve yapı açısından aynı aks üzerindeki diğer lastikle aynı olması
Stepne de yolda sürüşe uygun olmalıdır
Far ampulleri kısa ve uzun far konumunda çalışmalıdır
Merceklerde çatlak veya hasar olmaması
Kaporta üzerinde yaya veya bisikletçilere zarar verebilecek keskin kenarlar olmaması
Tamponların sağlam olması
Tüm kapıların içeriden ve dışarıdan açılabilmesi
Ön cam sileceklerini geçtiği alanda çatlak veya çizik olmaması
Bu alanın dışında 10 mm'den büyük çizikler olmaması
Aynaların sağlam, temiz ve iyi durumda olması